Zelení řeší své problémy

Zleva: Martin Bursík, Ondřej Liška a Kateřina Jacques, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Situace ve vedení Strany zelených se pomalu blíží bodu varu. Odbojné poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková sice zatím za sebou nepráskly dveřmi, ale pro své setrvání v poslaneckém klubu zelených daly předsedovi strany Martinu Bursíkovi týden na splnění čtyř podmínek.

Olga Zubová a Věra Jakubková,  foto: ČTK
Prvotním problémem je přesvědčení části vedení i členské základny Strany zelených, že její předseda Martin Bursík a někteří další zástupci zelených ve vládě a ve sněmovně se příliš odkloňují od stranického programu. Dokumentuje to například nejednotný postoj k otázce amerického radaru v Brdech, či Bursíkova omluva premiérovi za sobotní usnesení republikoví rady zelených, že budou muset opustit vládní koalici, pokud se budou privatizovat nemocnice.

Několik měsíců už také trvá nespokojenost poslankyň Jakubkové a Zubové s fungováním poslaneckého klubu zelených, což v pondělí kulminovalo rezignací Kateřiny Jacques na funkci šéfky klubu. Po úterním jednání poslaneckého klubu daly odbojné poslankyně Martinu Bursíkovi týden na to, aby byly splněny čtyři jejich podmínky: všechna jednání poslaneckého klubu budou otevřená členům strany a republikové radě, při podpoře vládní koalice budou poslanci a poslankyně vycházet z programu strany, koaliční dohody a programového prohlášení vlády, budou respektovat usnesení nejvyšších stranických orgánů a bude provedena úprava jednacího řádu poslaneckého klubu Strany zelených.

Zleva: Martin Bursík,  Ondřej Liška a Kateřina Jacques,  foto: ČTK
"Naše hlasování často dopadají 4 : 2, a pak jsou prezentována jako hlasování v klubu, která prošla. My bychom rády, aby to, co je prezentováno jako stanovisko klubu, bylo to, k čemu dospějeme konsensem, nikoliv hlasováním,"říká Olga Zubová.

Martin Bursík je ochotný o požadavcích poslankyň diskutovat, ale k některým má už teď výhrady:

"Návrh přijímat závěru klubu výhradně konsensem se nám nezdá být úplně praktický. Samozřejmě není cílem přehlasovávat se 4 : 2, ale není ani cílem přehlasovávat se 2 : 4. Tam, kde je možné dosáhnout konsensu, tímto způsobem půjdeme, ale když se nám to dlouhodobě nedaří, tak najednou si vytkneme metu, že teď dojde 'k pravdě a lásce', že se ve všem shodneme a takhle dokážeme efektivně fungovat jako klub? Máme obavy, že tohle není úplně tak realistické."

Opozice tento stav vnímá jako signály blížícího se rozpadu vládní koalice. K situaci ve Straně zelených místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath řekl:

"Oni v podstatě popírají svůj volební program, své sliby. Ať je to v otázce radaru, referenda o radaru, nebo v takových věcech, jako třeba jejich náhlé procitnutí a chuť získat do čela sněmovny nějakou svoji osobu. Přitom to předtím kritizovali."

Koaliční partneři přistupují k problémům zelených s pochopením, ale na druhé straně se jim nelíbí, když poslankyně Zubová a Jakubková někdy hlasují společně s opozicí. Podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře však stejný problém musí vyřešit všechny koaliční strany:

"Nepochybně to problém je. Vidíme, že v každé z koaličních stran je jeden, dva, tři poslanci, kteří občas, při některých příležitostech hlasují s opozicí. To samozřejmě není nic příjemného, ale já pevně věřím, že to zvládneme a že po nějakých jednáních se dobereme do stavu, kdy takové věci se nebudou opakovat."