Zelení o víkendu volili vedení a jednali o americké základně

19-02-2007

O víkendu jednal sjezd Strany zelených. Politici, kteří poprvé v historii dovedli svou stranu do sněmovny, obhájili své pozice i vládní spolupráci s ODS a KDU-ČSL. Kromě voleb byla ústředním tématem sjezdu diskuse o americké radarové základně v Česku. Zelení budou prosazovat zahájení debaty o radaru na úrovni EU a NATO. Podrobnosti se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Martin Bursík, foto: ČTKMartin Bursík, foto: ČTK Stranu zelených povede příští dva roky její dosavadní šéf Martin Bursík. Podle očekávání získal hlasy od velké většiny delegátů. Své vítězství bere jako posílení mandátu současného vedení. Někteří členové strany obviňují vedení z pravicové orientace. Bursík proto ve svém projevu připomněl, za jakých podmínek zelení vstoupili do trojkoaliční vlády: "Pod podmínkou, že vládní program bude významně ambicióznější právě v našich tradičních zelených tématech. Výsledkem je programové prohlášení vlády, které Hnutí DUHA označilo za nejzelenější v české historii a které má současně potřebný reformní potenciál."

První místopředsedkyní strany byla zvolena ministryně školství Dana Kuchtová, místopředsedy se stali Ondřej Liška a Martin Tichý. Vedení se snažilo přesvědčit delegáty, že si Strana zelených zachovává dosavadní charakter a že dorostla do pozice respektovaného politického partnera.

Máme očekávat nějakou proměnu politiky Strany zelených? Ptáme se politologa Jiřího Pehe: "Myslím si, že v důsledku sjezdu nikoliv. Ačkoliv na sjezdu zazněly samozřejmě i názory kritické k současné politice zelených, zejména v oblasti zahraniční politiky, přece jenom Martin Bursík a jeho vedení získali velmi silný mandát. To znamená, že se politika Strany zelených v příštích měsících nijak výrazně měnit nebude."

Zelení na svém sjezdu bouřlivě diskutovali o radaru americké protiraketové obrany na území České republiky. Jaký je postoj Strany zelených? To vysvětluje její místopředseda Ondřej Liška: "Rozhodně ne na základě nějakého planého antiamerikanismu, naopak snažíme se k tomu přistoupit věcně. Pro nás je otázka bezpečnosti vždycky otázkou společnou, kolektivní, a nedokážeme si představit, že by společná obrana byla budována mimo rámec našich hlavních garantů bezpečnosti. A to je přece Severoatlantická aliance a Evropská unie, proto trváme na tom, aby tyto otázky byly projednány právě s nimi."

Je postoj Strany zelených k americké základně překvapením? To je otázka pro Jiřího Pehe: "Myslím si, že překvapivý je především proto, že se vůbec tomuto vedení podařilo, řekněme, uhrát verzi prohlášení k americkým základnám, která, myslím, je poměrně, pokud jde o členskou základnu zelených, v rozporu s většinovými názory Strany zelených. Ta strana je ve vztahu k té základně mnohem radikálnější než její vedení. A z tohoto hlediska to samozřejmě byl úspěch Martina Bursíka a jeho lidí. Ale myslím si, že tato věc se zeleným může ještě vrátit, protože ty diskuse o radarové základně budou pokračovat a nejméně ještě rok se bude celá ta věc přetřásat v českém veřejném prostoru."

Zatímco koaliční partnery zelených výsledek sjezdu potěšil, opozice je zklamána. Nelíbí se jí především postoj zelených k americké základně na českém území. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dokonce hovořil o modrání Strany zelených. Pozoruje Jiří Pehe příklon Strany zelených k ODS? "Myslím si, že se dá říci, že se zelení posunuli poněkud doprava, nebo lépe řečeno, posunuli se nejenom doprava, ale posunuli se i směrem k Občanské demokratické straně. Ten posun k Občanské demokratické straně samozřejmě může být víceméně taktický, protože zelení prostě vstoupili do určité koalice, kde tou největší stranou a zárukou trvání té vlády je Občanská demokratická strana, takže to nemusí být nutně jakýsi vznik béčka ODS, jak to kdysi popsal Jiří Paroubek. Ale pravdou je, že česká Strana zelených, alespoň v tom současném vedení, je více napravo než bývá zvykem v Evropě. A skutečně dalo by se trochu ironicky zopakovat pouze to, co řekl jeden z bývalých funkcionářů Strany zelených Jakub Patočka, že ta strana není zelená, ale je tyrkysová."

19-02-2007