Výzkum zjišťoval jak si Češi rozumí s počítačem

0:00
/
0:00

Není to tak dávno, kdy byl počítač pro většinu lidí neznámým pojmem. Když se začal před zhruba 13 lety objevovat v kancelářích, dívali se na něj někteří s velkou nedůvěrou. Teď ho považují za běžnou součást, bez které si už ani neumí práci představit. Jak jsou na tom Češi s ovládáním počítače, to zjišťoval pro ministerstvo informatiky exkluzívní průzkum a s jeho výsledky vás seznámí Zdeňka Kuchyňová. Jsi Zdeňko počítačově gramotná?

Musím říct, že si nejsem jistá, protože agentura STEM/MARK nastavila poměrně přísná kritéria. Některé otázky i pro člověka, který počítač bězně používá, představují tvrdý oříšek. Počítačová gramotnost se totiž skládá ze šesti hlavních oblastí. První je znalost základních pojmů týkající se počítačů a informací, druhá ovládání počítače, například připojení myši nebo tiskárny. Lidé musí znát textový editor, tabulkový procesor, grafiku, umět pracovat s internetem a elektronickou poštou. A jak tedy Češi dopadli? To je otázka pro ředitele společnosti Jana Tučka.

"Na základě modelu, který jsme vytvořili, nám vyšlo, že počítačově gramotných je 26,3 procent obyvatel v populaci mezi 18 až 60 let věku. Za počítačové experty z této věkové skupiny je možné považovat přibližně jedno procento populace. Na druhou stranu my jsme tu definici experta udělali opravdu hodně vysokou, takže to je doopravdy ta špička."

Jak dopadly jednotlivé věkové skupiny?

"Tam nedošlo k ničemu překvapivému. Samozřejmě se ukazuje, že mladší populace si s těmi počítači rozumí lépe. Ta sestupná tendence začíná kolem 45. roku věku."

Jak průzkum probíhal, jak byl velký vzorek?

"Vzorek je enormní. My máme zatím první dvě vlny průzkumu a dohromady s třetí vlnou to bude 15 tisíc rozhovorů metodou cati, což je dotazování za pomoci telefonu a potom ještě určitá skupina lidí - bude jich dohromady 500 v různých lokalitách ČR - projde praktickým otestováním znalostí."

Jak jste zabezpečili, aby se lidé nepřeceňovali nebo naopak nepodceňovali, prostě aby nelhali?

"My se jich práme co umí. V okamžiku kdy odpoví, že to umí, tak vybrané otázky kontrolujeme a ptáme se jich, jak by to udělali nebo co to znamená, když jde o nějaký pojem. To je jeden způsob a druhý způsob jsou právě ty kontroly, kdy sezveme vždy těch 25 lidí do počítačové učebny, kdy dostanou určité úkoly a podle toho jak odpovídali, tak to pak provážeme na ten dotazník."

Průzkum přinesl i některá překvapivá zjištění. Například to, že lidé se k internetu připojují více doma než v zaměstnání. Přístup k počítači má podle výzkumu téměř 60 procent lidí a na internet nebo e-mail polovina populace. Jak dodal Jan Tuček, unikátní průzkum, který patrně svým rozsahem nemá v Evropě obdoby, umožňuje vytvořit model počítačové gramotnosti například podle profesí.

"Můžeme zkoumat například mladé učitele nebo staré úředníky a podobně. Zatím to nemáme ještě úplně zpracované, protože pořád čekáme na pět tisíc rozhovorů. Předběžně jsme se dívali právě na učitele nebo úředníky, policisty, hasiče, vojáky a musím říct, že všechny ty skupiny, které jsem vyjmenoval, tak vycházejí velmi dobře. Určitě lépe, než je průměr populace."

Lidé používají počítač především pro zjišťování a vyhledávání informací, pro své zaměstnání, sebevzdělávání a překvapivě méně pro hraní her, než si autoři průzkumu mysleli.

Státní informační politika počítá s tím, že do konce příštího roku bude počítačově gramotná polovina populace. Je tento cíl reálný - to je otázka pro ministryni informatiky Danu Bérovou.

"Dosažení cíle počítačové gramotnosti 50ti procent je velmi ambiciózní a uvidíme, jak se to vyvine."