Ve Francii začal Česká sezóna

V Paříži byla tento týden zahájena Česká kulturní sezóna 2002, což je je nejrozsáhlejší prezentace české kultury v zahraničí za poslední desetiletí. Série několika stovek akcí, se uskuteční po celé Francii a bude trvat až do konce roku. Česká sezona je už třináctou podbnou akcí ve Francii, loni se zde představilo Maďarsko, předtím Maroko. Více Jaromír Marek.

Českou sezonu zahájilo představení Dvořákovy Rusalky v pařížské Opeře Bastille. Rusalka měla v pařížské opeře premiéru minulou středu a je jednou z hlavních událostí sezóny. Hlavní role se ujala americká sopranistka Renée Flemingová, vedle ní zpívá i česká pěvkyně Eva Urbanová. Další velkou akcí sezóny by měla být pocta dramatickému dílu Václava Havla, která je naplánována na polovinu července v rámci mezinárodního divadelního festivalu v jihofrancouzském Avignonu. Význam České sezóny shrnul ministr kultury Pavel Dostál.

"Proč pořádáme tento festival? je to záležitost politická. přiznejme si, že pořádat takovouto akci v roce 2002, tedy dva roky před naším plánovaným vstupem do EU, je to akce důležitá. Pro nás tato možnost vlastně spadla z nebe a proto ji česká vláda podpořila."

Náklady na akci se totiž pohybují kolem 150 milionů korun. V rámci sezóny vystoupí ve Francii přes 2000 českých umělců, do programu se zapojí také řada francouzských uměleckých těles. Jenom v rámci bloku klasické hudby se po celé zemi uskuteční 300 koncertů, česká hudba se představí na 40 festivalech. Připraveno je také množství výstav, divadelních představení i filmových projekcí. Jak probíhala příprava akce? To je otázka pro její generální komisařku Olgu Poivre d´Arvor Kubelkovou.

"Jde o akci mimořádného rozsahu, snad ještě nikdy podobná akce v zahraničí nebyla pořádána. Obvykle se takové akce organizují tak, že tady vytvoříme dramaturgii a akci už hotovou vyvezeme. Tady to probíhalo zcela jinak. Měli jsme představu o tom, co by mohlo Francouze zajímat, ale oni měli představy zcela opačné a tak se naše pohledy křížily. Konečný výběr byl však na francouzské straně."

Realizace se ovšem neobešla bez komplikací. Stále není jisté, zda akci navštíví prezident Václav Havel, jehož dílo je zde silně zastoupeno. Havel totiž před časem pohrozil, že se akcí sezóny nezúčastní na protest proi rozhodnutí Národní galerie nezapůjčit do Francie sbírku Vincence Kramáře. Tato výstava se měla uskutečnit v Picassově muzeu v Paříži, jako jeden z hlavních "diváckých taháků" sezóny. Ministerstvo kultury a Národní galerie se však letos na jaře rozhodly nevydat povolení k vývozu sbírky. Obávají se, že kvůlí mezinárodním arbitrážím spojených s dluhy za TV NOVA a možným restitučním nárokům Kramářových dědiců, by mohla být sbírka zabavena.