V Brně vede v senátních volbách fotbalista Jarůšek

Pavlu Pavlovi z ODS nestačilo k získání senátorského místa ani napodruhé renomé hybatele soch na Velikonočních ostrovech. Přestože po prvním kole jednoznačně vedl před lidoveckým kandidátem Josefem Kalbáčem, v kole druhém - při rekordně nízké účasti - se karta obrátila a v horní komoře parlamentu nahradí Pavla Rychetského člen lidové strany. V Brně je po prvním kole doplňovacích voleb podobná situace: nízká účast voličů, první místo kandidát ODS Karel Jarůšek, druhý kandidát křesťanských demokratů Rostislav Slavotínek. Slovo má Herbert Brynda:

Ministryně zdravotnictví a kandidátka na post senátorky Marie Součková volila 7. listopadu v doplňovacích senátních volbách v Základní škole v Mutěnické ulici v Brně-Vinohradech, foto: aČTKMinistryně zdravotnictví a kandidátka na post senátorky Marie Součková volila 7. listopadu v doplňovacích senátních volbách v Základní škole v Mutěnické ulici v Brně-Vinohradech, foto: aČTK Ovšem jede rozdíl tu je: v Brně zcela propadla ministryně zdravotnictví Marieč Součková, která se do moravské metropole kvůli kandidatuře dokonce přestěhovala. Součková skončila až šestá ze sedmi kandidátů, přičemž jí vboliči dali pouze 7 apůl procenta hlasů. Marie Součková si svůj neúspěch vysvětluje masivní kampaní proti své osobě. V Brně kampaň i volby sledoval kolega Jaromír Marek, jehož jsem se zeptal, co ho kromě propadu ministryně Součkové zaujalo:

"Především překvapila velmi nízká účast v prvním kole voleb. Byť se v Brně nabízeli kandidáti zajímaví, mnozí kvalitní, z celého spektra představitelných osobností, od vydavatele Necenzurovaných novin Petra Cibulky, po v Brně slavného fotbalistu Karla Jarůška, tak volby přilákaly pouze 16,5 procent. Sám jsem se byl v sobotu do jedné dvou volebních místností podívat a skutečně zely prázdnotou."

Karla Jarůška lidé znají jako vynikajícího fotbalistu, ale on to první kolo vyhrál jako kandidát ODS. Kdyby vyhrál i ten "druhý poločas" senátního boje, co by se od něj dalo v horní komoře čekat?

"To lze teď samozřejmě těžko říct, ale podle náznaků by sotva mohl být něčím víc než hlasovacím strojem ODS. Nechci mu křivdit, ale o jeho názorech je těžké něco soudit. Kritici mu vytýkají, že senátní politika se nedělá nohama ale hlavou. Asi sotva by přicházel s vlastními, například legislativními podněty, jeho hlasování by asi probíhalo podle stranického klíče. Ona celá jeho kampaň se nese ve sportovním duchu, podpořila ho celá sestava někdejší slavné fotbalové zbrojovky, a to ho asi dostalo do druhého kola."

Na Strakonicku po prvním kol vedl Pavel Pavel, ale ve druhém kole ho jednoznačně porazil lidovecký kandidát. Je něco podobného možné i v případě Karla Jarůška, že se proti němu všichni spojí jako proti kandidátovi ODS?

"Tak už to je, ti neúspěšní kandidáti ve velké většině podpořili kandidáta KDU-ČSL Rostislava Slavotínka, Unie svobody i sociální demokracie, to se děje. Není vyloučeno, že Karel Jarůšek neuspěje, ale to se dozvíme až příští týden."