Ústavní soud má deset let a čekají jej změny

Prezident Václav Klaus přijal 14.7. v Praze ústavní soudce (zprava) Miloše Holečka, Vojtěcha Cepla, Vladimíra Jurku a Antonína Procházku, jimž příštího dne končí mandát, foto: ČTK

Je to právě deset let, co začal v České republice fungovat Ústavní soud. Zároveň jej nyní čeká největší personální změna od jeho ustavení. Osmi z patnácti soudců totiž končí desetiletý mandát a budou nahrazeni novými soudci. Odcházejícím ústavním soudcům v pondělí poděkoval prezident. Podle něj si soud za deset let své existence vydobyl zásadní postavení a uznání. Více Jaromír Marek.

Prezident Václav Klaus přijal 14.7. v Praze ústavní soudce  (zprava) Miloše Holečka,  Vojtěcha Cepla,  Vladimíra Jurku a Antonína Procházku,  jimž příštího dne končí mandát,  foto: ČTK
Když v červenci roku 1993 Ústavní soud vznikl, po desítkách roků komunistického práva nikdo pořádně nevěděl, co Ústavní soud je a jaký je jeho význam. Ústavní soud, který dbá na soulad běžných zákonů s Ústavou, si brzy vydobyl respekt. S tím souhlasí i místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

"Ústavní soud se podle mého soudu etabloval velmi dobře, podíváme-li se na rating, které získávají jednotlivé instituce, uvidíme, že ÚS se dlouhodobě dělí o první příčku s Nejvyšším kontrolním úřadem. To znamená, že lidé mu důvěřují. Odborná veřejnost se v názorech rozchází. Někteří byli s jeho judikaturou srozuměni, jiní ji kritizovali. Zde se projevilo to, že ÚS je nový fenomén a že přirozenoprávní přístupy, které se často v judikatuře ÚS objevovaly, byly soudcům i advokátům cizí. Neznali je."

 Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová,  foto: ČTK
ÚS je nyní neusnášeníschopný a začíná se dramaticky diskutovat o kandidátech a případných nových ústavních soudcích a v této souvislosti se často objevuje obava ze zpolitizování soudu. Je reálná?

"Já nechci spekulovat. Samozřejmě, kdyby bylo v ÚS více politiků, asi by se to na rozhodování soudu projevit. Nechci ale spekulovat. Na druhé straně, může se stát, že bývalý politik si v této nové funkci uvědomí, že po deset let svého mandátu se není vázán na žádnou politickou stranu a její příkazy. Oprostí se od stranického myšlení a uvědomí si, že je naprosto svobodný."

Mezi kandidáty na post ústavního soudce se totiž objevilo i několik politiků, o post usiluje vicepremiér Pavel Rychetský, senátorka Dagmar Lastovecká a novým předsedou by se měl stát někdejší poslanec Miloslav Výborný, který už soudcem byl jmenován. Nominací se obě komory Parlamentu budou zabývat v nejbližších týdnech. Václav Klaus, který jako prezident soudce jmenuje, patřil v minulosti k největším kritikům Ústavního soudu. Ještě před svým zvolením hlavou státu volal po "větší názorové pestrosti"Ústavního soudu.