Provázela pronájem stíhaček korupce?

Foto: ČTK

Švédská policie se začala zajímat o možné případy korupce při jednání o prodeji 24 stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky. Tamní veřejnoprávní televize, která o případu informovala, za přinejmenším podezřelý označila i následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě. Televize využila svědectví anonymního zdroje, který prý byl v minulosti do transakcí přímo zasvěcen.

Foto: ČTK
Hlavní postavou při organizaci korupce britsko-švédským konsorciem BAE Systems/Saab v České republice měl být šéf české kampaně stíhaček Gripen, Angličan Steve Mead. Klíčovým politikem na české straně pak byl bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda. Úplatky údajně dostali jak členové vládní ČSSD, tak i opozice. Někteří čeští senátoři měli dostat nabídku odměny ve výši deset milionů švédských korun za to, že budou hlasovat právě pro Gripeny. Že byl mezi nimi, řekl České televizi i současný předseda Senátu Přemysl Sobotka:

"Byli to neznámí pánové pro mně. Potkali mě na ulici a řekli, že když budu hlasovat pro, tak pomohou s určitými investicemi v oblasti. Během deseti vteřin jsem rozhovor ukončil."

V pořadu švédské televize vystoupili tři čeští politici - vedle šéfa Senátu Přemysla Sobotky také někdejší senátoři za Občanskou demokratickou alianci Jitka Seitlová a Michael Žantovský. Všichni shodně uvedli, že nabídku úplatku za hlasování pro Gripeny dostali, ale okamžitě ji odmítli.

Bývalý premiér Miloš Zeman, který nákup Gripenů inicioval, ale v České televizi řekl, že o žádném úplatku neví:

"Kdyby se o něco takového pokusili a já bych to věděl, tak bych samozřejmě ve vládě prosazoval, aby ten kontrakt byl zrušen. Ale o ničem takovém nevím."

Švédští novináři zjistili nová fakta. Například odhalili bankovní konta, z kterých šly provize prostředníkům neúspěšného prodeje. Peníze měly směřovat také do Čech, řekl v České televizi David Ondráčka z Transparency International:

"Zdá se, že končily i u nás ohledně zakázky na Gripeny. Teď je vyšetřování britské policie o tom, jestli bude schopna dohledat, komu konkrétně ty peníze připluly."

Prostředníci při jednáních o prodeji Gripenů do Česka měli být tři a celkem údajně dostali tři miliardy českých korun, z nichž měly být poskytovány i úplatky. Prostředníky byli Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, který se v záležitostech BAE angažoval i dříve, Čech Richard Háva - ředitel podniku Omnipol, a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek, který se přestěhoval do České republiky. Pro platby měly být využívány i takzvané "daňové ráje" jako například Bahamské ostrovy.

Smlouvu o nákupu 24 stíhaček za více než 60 miliard českých korun schválil v dubnu 2002 kabinet Miloše Zemana, ale v Poslanecké sněmovně neprošel o jeden hlas. Obchod byl nakonec zrušen a Česko si od Švédska zhruba za třetinovou částku čtrnáct Gripenů na deset let pronajalo.