Prezident neomilostní manažery Nomury

05-12-2006

Prezident Václav Klaus nevyhoví vládě a neudělí milost manažerům vyšetřovaným v souvislosti s kauzou Investiční a Poštovní banky, v níž měla podíl japonská banka Nomura. Podle prezidenta nejde o takový veřejný zájem, aby měl pro blaho země milost udělit. Připomeňme, že vláda minulý týden v rámci urovnání sporu s Nomurou uložila ministru financí, aby požádal prezidenta o udělení milosti vyšetřovaným zástupcům Nomury.

Prezident Václav Klaus, foto: ČTKPrezident Václav Klaus, foto: ČTK Prezident Václav Klaus potvrdil, že byl o připravovaném kroku vlády informován před několika týdny: "Já jsem už tehdy rezolutně odmítl jakoukoliv myšlenku udělit milosti předem jako předpoklad toho, že se vůbec nějaká taková smlouva uzavře nebo podepíše."

Václav Klaus uvedl, že by eventuálně mohl vzít v úvahu vážný a velmi významný veřejný zájem. "Kdyby mně vláda řekla, že toto deklaruje jako zásadní veřejný zájem, a poprosila by prezidenta, aby něco takového vzal v úvahu, to bych si dovedl představit. Myslím, že by to nebyl první případ v historii," uvedl prezident s poukazem na to, že jedinou možností dohody o Severním Irsku bylo to, že vláda vezme zpět všechny žaloby na teroristy a oni odevzdají zbraně. Prezident si tedy dovede takovou dohodu v demokratické zemi představit.

Ke kauze Nomura ale Václav Klaus dodává: "Něco jiného je, jestli jsem já na základě toho, co o tom dneska vím, a na základě toho, jakou formou, jakým způsobem se na mě vláda obrátila, jestli to je takový veřejný zájem, že bych já měl říci: nedá se nic dělat, myslím, že pro blaho České republiky je potřeba, abych couvnul a milost udělal. Prohlašuji, že jsem to takto neshledal."

Premiér Mirek Topolánek rozhodnutí prezidenta Klause respektuje. Žádost o milost podle něj nebyla součástí dohody s Nomurou a na smíru se tedy nic nemění. Proti milosti se už dříve postavila ČSSD, která prezidenta přímo vyzvala, aby milost vyšetřovaným manažerům neuděloval.

Mluvčí Nomury Jiří Hrabovský uvedl, že Nomura ani její zaměstnanci se nedopustili ničeho nesprávného, natož pak nelegálního: "Proto si myslíme, že naši lidé, za kterými Nomura pevně stojí, musí být v zájmu spravedlnosti očištěni a vcelku nám může být jedno, jakou cestou se tak stane."

Dohodu s Nomurou uzavřelo Česko minulý týden ve středu. Obě strany se dohodly na ukončení arbitráží o desítky miliard korun kvůli zkrachovalé IPB. Česká republika by také měla zajistit zastavení všech sporů s Nomurou. Podrobnosti smíru mohou být zveřejněny až v dubnu příštího roku.

05-12-2006