Předvolební schůzky prezidentských kandidátů

09-01-2008

Prezident Václav Klaus zahájil sérii návštěv senátorských a poslaneckých klubů, aby pro sebe získal podporu jejich členů v blížících se volbách hlavy státu. V úterý ji podle očekávání nedostal od senátorů KDU-ČSL. Ti jsou, podobně jako poslanci této strany, nejednotní v názoru na to, zda volit současnou hlavu státu, nebo protikandidáta Jana Švejnara.

Zleva: Adolf Jílek, Václav Klaus a Přemysl Sobotka, foto: ČTKZleva: Adolf Jílek, Václav Klaus a Přemysl Sobotka, foto: ČTK Ani po úterku není jasné, kolik lidoveckých zákonodárců Václava Klause v únorové volbě hlavy státu podpoří. Dva senátoři už dříve podepsali prezidentskou nominaci Jana Švejnara. Václav Klaus nicméně věří, že nějakou podporu u lidoveckých senátorů získá:

"Můj pocit z toho je dobrý. Nemyslím si, že by se na mě dívala většina senátorů tohoto klubu nevraživým způsobem, takže já doufám, že snad bude šance, abych nějaký hlas dostal i z tohoto senátního klubu. Mohu říct, abych tak maximální výrok slyšel, že při loučení se a podávání si rukou někdo vám také řekne: Tak mnoho štěstí do té volby. Což můžete brát jako relativně povzbudivý výrok, ale víc by vůbec nepadalo v úvahu."

Sdílnější ohledně případné podpory Václava Klause nebyl ani předseda lidoveckého senátorského klubu Adolf Jílek:

"My o tom budeme diskutovat až později. Teď byl pan prezident u nás na návštěvě tak, jak předcházející kandidáti. Hovořili jsme s ním a jsme velmi rádi, že přišel."

Václav Klaus po návštěvě senátorského klubu KDU-ČSL, foto: ČTKVáclav Klaus po návštěvě senátorského klubu KDU-ČSL, foto: ČTK Na schůzce byla mimo jiné řeč o zahraniční politice, o energetice nebo o vyrovnání státu s církvemi. Václav Klaus zdůraznil, že v této otázce nebude vetovat řešení, na kterém se shodne politická scéna. Vyslovil se také pro to, aby parlament volil prezidenta v tajné volbě, nikoli veřejně, jak navrhují sociální demokraté:

"Já bych moc prosil, abychom se nevraceli do revoluce. My jsme přece v normální vývojové etapě České republiky, nám se tady nic mimořádného neděje. Mohou různí z vás komentovat mou úvahu, že žijeme v nejlepším období, jaké jsme měli, a někdo se s tím stoprocentně ztotožňovat, a někdo třeba chtít říci, že už jste zažili nějaké lepší. Ale myslím, že jsme v normálním stavu a nezavádějme si sem revoluční moresy."

Jan Švejnar, foto: ČTKJan Švejnar, foto: ČTK I díky tajné volbě se Václav Klaus před pěti lety stal prezidentem České republiky. Podpořili ho totiž někteří komunisté. Letos tomu ale bude jinak. V prvním kole prezidentské volby má téměř jisté hlasy komunistických poslanců a senátorů ekonom Jan Švejnar. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše ale zůstává otázkou, zda mu je komunisté dají ve druhém nebo třetím kole:

"Ale musíme vyřešit, jestli budeme podporovat Švejnara i v dalších kolech, anebo zda vyvoláme druhou volbu, a tam bychom možná nasadili třetí jméno."

Jiří Dolejš však neupřesnil, kdo by to měl být.

Prezidentský kandidát Jan Švejnar ve středu ve Zlíně zahájil turné po několika českých a moravských městech. Václav Klaus se na cesty po Česku nechystá. V příštích týdnech jej v horní komoře čeká ještě schůzka s občanskými demokraty a zřejmě i se zástupci ČSSD. Janu Švejnarovi zbývá už jen schůzka se senátory ODS, kteří si ho pozvali na příští úterý.

09-01-2008