Před 155 lety se narodil T. G. Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

7. března si připomínáme 155. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Jaký byl jeho význam? O tom více Martina Lustigová.

V době do vypuknutí první světové války měl Tomáš Garrigue Masaryk za sebou úspěšnou vědeckou dráhu, která nezůstala bez ohlasu. Na politické scéně ale do války nepatřil k těm nejvýznamnějším, byl s přestávkami pouze poslancem Říšské rady. Po vypuknutí války Masaryk odjel za hranice, kde vedl zahraniční odboj a napomohl tak zhroucení Rakousko-Uherska. Po převratu byl Masaryk v roce 1918 Revolučním Národním shromážděním zvolen prezidentem Československé republiky. Poté funkci obhájil ještě v letech 1920, 1927 a 1934. Když se Masaryk stal prezidentem počtvrté, pronesl předseda Poslanecké sněmovny František Staněk tato slova uznání: "Jménem Národního shromáždění a zajisté i jménem občanstva našeho státu vítám vás, pane presidente, opět na místo, na němž již šestnáctý rok moudře a laskavě, rozvážně i rozhodně řídíte osudy této republiky."

Ze zdravotních důvodů Masaryk v roce 1935 abdikoval a uvolnil místo Edvardu Benešovi. Prvorepubliková ústava nedávala prezidentovi příliš velké pravomoci. Masaryk se s tím ale dokázal vyrovnat. Pokračuje historik Michal Pehr z Masarykova ústavu: "Právě díky své postavě, díky charismatu, které měl, Masaryk svoje pravomoci do značné míry vlastně překračoval, šel za ten běžný výkon prezidentské funkce. Možná, že jednou se bude jeho období vlády označovat jako Masarykova éra."

Co se Masarykovi povedlo a co naopak nepovedlo?

"Povedla se mu celá řada věcí. Nejdůležitější věcí, která se mu povedla, bylo to, že Československo zůstalo demokratickým státem. To si myslím, že je jedna z nejcennějších věcí, která se Masarykovi povedla a kde dělal vše pro to, aby Československo zůstalo demokratickým státem. Co se mu nepovedlo a co byl nepochybně deficit I. republiky, to byla národnostní otázka. To byl asi ten největší deficit a to si myslím, že i sám Masaryk vnímal jako problém."

Kde vidíte vrchol Masarykovy kariéry?

"Nesporný vrchol jeho kariéry je asi celé prezidentství a prezidentská éra jako taková. To je bez jakékoliv pochybnosti, protože tím vlastně jeho veškerá předcházející činnost (jednak jako poslance, jednak jako profesora) byla korunována a završena."

T. G. Masaryka nemůžeme ale vnímat pouze jako prezidenta a prvorepublikového politika. Ještě před válkou se do širokého povědomí veřejnosti dostal, když se postavil proti mýtu o pravosti Rukopisů královédvorského a zelenohorského. Byl také znám svou angažovaností v tzv. hilsneriádě a zapomínat nesmíme ani na Masaryka-filosofa.

A jaký byl význam T. G. Masaryka? "Pokud se mě ptáte, co já nejvíc hodnotím na postavě T. G. Masaryka, tak asi jeho odvahu říkat pravdu. A to je pro dnešní dobu možná ta nejcennější věc. To, co Masaryk označoval pod tím známým souslovím ´Nebát se a nekrást´. Myslím, že to je ten nejcennější odkaz, který Masaryk dává soudobé české společnosti. Onu odvahu říkat pravdu, o které jsem přesvědčen - to vidím jako nejcennější."