ODS nechce jednat o vládě s ČSSD

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

ODS nebude pokračovat v jednáních o vládě se sociálními demokraty za podmínek, na kterých se strany zatím dohodly. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek k tomu uvedl, že ČSSD došla s programovými i personálními kompromisy až do krajnosti. Podle prvního místopředsedy ODS Pavla Béma se ODS bude snažit oživit trojkoaliční projekt.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Jednání o nové vládě přitom ještě ve středu odpoledne vypadala tak, že se ODS, ČSSD a lidovci na sestavení vlády dohodnou. Podle předběžné dohody měl být ve vládě stejný počet ministrů za ODS jako ministrů za ČSSD a KDU-ČSL dohromady. Vyřešit se zatím nepodařilo rozpory v daňových, sociálních a zdravotních otázkách.

Po jednání výkonné rady ODS byla ale dosavadní jednání smetena ze stolu. Předseda strany a premiér Mirek Topolánek uvedl: "Nakonec výkonná rada rozhodla za těchto podmínek nepokračovat v jednání o vládě se sociálními demokraty."

Lidovci byli prohlášením ODS zaskočeni, což potvrdila místopředsedkyně strany Vlasta Parkanová: "Trošku nás to i mrzí, protože jsme předpokládali, že se podaří na tomto půdorysu vládu uzavřít."

ODS chce jednat o nové vládě s lidovci a zelenými. Tyto strany mají ve sněmovně rovnou polovinu poslanců. Při hlasování o důvěře vládě se podle prvního místopředsedy ODS Pavla Béma budou spoléhat na "konstruktivní poslance". Takovým by mohl být sociální demokrat Miloš Melčák, který se odmítl vrátit do klubu ČSSD a podporu premiéra Topolánka nevyloučil. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek si ale nemyslí, že by taková vláda mohla fungovat: "Pak tedy přeji všechno nejlepší s panem poslancem Melčákem a s jeho údajnou levicovostí. To bude opravdu komické vidět, kterak udělá tříkoalice nebo samotná ODS koalici s nejlevicovějším poslancem, který odešel z lůna sociální demokracie. Tak to mi opravdu rozum nebere."

Zleva: Petr Nečas,  Mirek Topolánek,  Jiří Paroubek,  Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Jiří Paroubek předpokládá, že prezident dodrží svůj slib, že nebude jmenovat vládu závislou na "přeběhlících". Koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL, kterou nejsilnější strana ve středu zamítla, byla podle Paroubka poslední možností, jak překonat politickou krizi. Kabinet založený na "přeběhlících" navíc dosud odmítal i nový šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Strana zelených je ochotna o trojkoalici jednat.

Co vlastně náhlý obrat ve vyjednávání o vládě způsobilo? To rozebírá politolog Pavel Šaradín: "Myslím si, že výkonná rada ODS zhodnotila možnosti, které jsou před ní, zdali se pustit do projektu, kde by z toho programu musela velmi mnoho ustoupit, a na druhé straně si vyhodnotila určitým způsobem to, že ČSSD dnes nepůsobí úplně jednotně tak jako na začátku června."

Mohli nějakou roli sehrát i v tuto chvíli nezařazení poslanci Melčák a Pohanka, kteří vystoupili z klubu ČSSD? "Mě se zdá velmi pravděpodobné, že ODS bude sázet na tyto poslance. Možná ještě někteří přibudou. Ale myslím si, že v tom je takový nebezpečný precedens, protože za čtyři roky se to může obrátit a ODS může být v téže situaci. A není to dobré pro politickou kulturu jako takovou," uzavírá Pavel Šaradín.