New York oslavil Havla největším festivalem jeho her

11-12-2006

Exprezident Václav Havel oslavil v říjnu sedmdesátiny a vedle oslavných akcí uspořádaných na jeho počest, které byly zaměřeny především společensky či politologicky, by něměla zapadnout akce newyorkských divadelníků, kteří vyzdvihli jeho dramatické dílo. Festival Havlových her skončil 4. prosince.

Foto: ČTKFoto: ČTK Na konci října odcestoval Václav Havel s manželkou Dagmar na dlouhodobější soukromý a studijní pobyt na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Kromě řady přednášek a diskusí na univerzitě proběhl v New Yorku taky největší festival Havlových her.

Jitka Sloupová z Agentury Aurapont řadu představení v New Yorku viděla. Malá divadélka, kde se hry uváděly, podle ní praskala ve švech. Uvádění kompletního Havlova díla je podle ní největší akce k dramatikovu životnímu jubileu, která kladla hlavní důraz na divadlo.

"To rozhodně, protože samozřejmě k něčemu takovému, jako je inscenování celého Havlova díla, k tomu by se skutečně odhodlal málokdo. Vzniklo to z velkého nadšení a z lásky k Havlovu dílu."

Festival uspořádalo Newyorské divadlo Untitled Theatre. Pokračuje Edward Einhorn z této divadelní společnosti:

"Uvedli jsme 18 her, celovečerních i jednoaktovek, někdy jako "double bills", tedy večery s dvěma aktovkami dohromady, a rozložili jsme tento program do pěti šesti týdnů."

Jak hry přijalo publikum?

Foto: ČTKFoto: ČTK "Reakce byly velmi nadšené. Mnozí diváci, kteří přišli, tvorbu prezidenta Havla znali, ale nikdy ji neměli možnost vidět na jevišti. A pokud ano, tak pouze jednu dvě hry. Přestože je tu velmi známý, nehraje se ve Spojených státech mnoho jeho her. Takže lidé byli nadšeni z té možnosti vidět pohromadě tolik jeho her a podle mého odcházeli spokojení. Zajímavé bylo vidět i to, jak jedna hra dovysvětluje druhou."

Podle Jitky Sloupové také Havlovy satirické hry vyzněly aktuálně.

"Třeba Protest tam působil politicky aktuálně, protože většina amerických intelektuálů je v současné době zaměřena protirežimně, řečeno v naší terminologii, protibushovsky, a jejich veřejné postoje tomu ovšem ani moc neodpovídají. Oni se se svými postoji přiliš mediálně nesvěřují a ve srovnání s Havlovým osudem, Havlovým příkladem to cítili trošku jako výzvu, jako jistou výčitku."

Václav Havel díky svému pobytu v USA mohl účastnit divadelních představení, ač to původně neměl v plánu, a mohl také během festivalu osobně převzít ceny OBIE za nejlepší inscenace na offbroadwayských scénách.

"On dostal ty ceny tři a nejvýznamnější je asi ta z roku 1968, kterou dostal za Vyrozumění na Offbroadwayi. Ta cena mu byla sice předána s několikaletým zpožděním, ovšem tajně a na Hrádečku. A Američanům to do dneška vadilo, že si žádnou z těch cen nepřevzal - ty další mu už vůbec nemohly být předány - a tedy k těm sedmdesátinám konečně uspořádali veřejné předání těchto cen v Public Theatre 4. prosince."

11-12-2006