Na Barrandově vznikl největší zvukotěsný ateliér v Evropě

12-12-2006

Praha má další primát. Na Barrandově byl v pondělí otevřen největší zvukotěsný filmový ateliér v Evropě. Trojice ateliérů, oddělená pohyblivými příčkami, má celkem rozlohu čtyři tisíce metrů čtverečních a lze v nich postavit až stometrovou ulici. Vybudovat takový ateliér se špičkovou technologií stálo dvě stě milionů korun. Je to největší investice do filmového průmyslu v Česku za šedesát let. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Nový filmový ateliér na Barrandově, foto: ČTKNový filmový ateliér na Barrandově, foto: ČTK Hartova válka s Brucem Willisem, Liga výjimečných se Seanem Connerym nebo zatím poslední bondovka nazvaná Casino Royale - to jsou jen některé z titulů, které zahraniční producenti natočili v posledních pěti letech v barrandovských ateliérech. Zájem o filmování v Praze dokonce překročil možnosti dosavadních studií:

"V minulosti jsme ročně odmítali zhruba tři až čtyři velké filmové projekty,"

potvrzuje Tomáš Chrenek, předseda dozorčí rady Barrandov Studia a zástupce jeho vlastníka, ocelářské firmy Moravia Steel. Američtí filmaři tak odešli dál na východ a své filmy točí například v Maďarsku nebo v Rumunsku. Vedení Barrandova se proto rozhodlo vybudovat ateliér nový, který by podle ředitele barrandovských studií Vladimíra Kuby uspokojil i ty nejnáročnější požadavky:

"Ten ateliér je výjimečný z mnoha ohledů, například odstranitelné příčky mezi jednotlivými ateliéry, které jsou vlastně na Barrandově naších patentem. Taková věc není jen tak ve světě k nalezení. Důležitá je kombinace kvalitních ateliérů, profesionálního štábu - my jsme schopni v České republice a v Praze postavit štáby na zhruba tři až pět filmů, což například Maďaři bezesporu schopni nejsou - a kombinace mimopracovního života, to je něco, co může v Evropě málokdo nabídnout,"

Nový filmový ateliér na Barrandově, foto: ČTKNový filmový ateliér na Barrandově, foto: ČTK uvedl Vladimír Kuba pro Českou televizi před pondělním slavnostním otevřením ateliérů. Ateliéry Max mají nyní rozlohu jako dvanáct tenisových kurtů, jejich výška přesahuje dvanáct metrů, je tu k dispozici bazén i nejmodernější filmařská technologie. Podle režiséra Jiřího Krejčíka tu však prý nebude místo pro českou filmovou tvorbu:

"Jistě tam budou uplatnění čeští řemeslníci, stavěči, osvětlovači, jistě i výtvarníci, ale režiséři a herci asi sotva."

Nový ateliér je pro zahraniční produkce zadán už na půl roku dopředu. Jako první se tu bude točit reklama na automobily, filmovat se tu bude americko-francouzská sci-fi Babylon i pokračování Letopisů Narnie. Ke vzniku nových ateliérů gratulovali Barrandovu Miloš Forman i Michael York. Podle režiséra Otakara Vávry stály nejmodernější ateliéry v Evropě na Barrandově už v roce 1933 a po téměř tři čtvrtě století se situace opakuje.

12-12-2006