Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos představuje islandské nebo latinskoamerické snímky

Od minulého pátku probíhá v Uherském Hradišti Letní filmová škola. Jedná se už o 36. ročník této druhé největší filmové přehlídky v Česku. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Foto: ČTKFoto: ČTK Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tak trochu "jiný" festival. Už od svého založení v polovině 60. let se zaměřuje na náročné filmové diváky. Byl založen hlavně pro členy tehdejších filmových klubů. I dnes se snaží představovat filmové umění v širších a složitějších kontextech nežli většina ostatních velkých festivalů. Letos organizátoři návštěvníkům nabízejí na čtyři stovky filmů z české i zahraniční produkce.

Fridrik Thór FridrikssonFridrik Thór Fridriksson "Letošní ročník provázejí především islandské a latinskoamerické filmy. Sekce Island, která nabízí pětatřicet snímků, zahrnuje kinematografii od 20. let minulého století až například po současného režiséra nominovaného na Oscara za film Děti přírody z r. 1991 Fridrika Thóra Fridrikssona. Ten na festival zavítá osobně 29. července. Cyklus Nový latinskoamerický film je zaměřený především na mexickou a argentinskou produkci. Kromě známých filmů, jako je například Cuarónova Mexická jízda nebo Iňárritovo Amores perros můžete vidět i nový film argentinského minimalistického režiséra Lisandra Alonsa Liverpool,"

shrnuje zpravodajka Českého rozhlasu Zuzana Filípková. Sám Alonso je hostem letošního festivalu v Uherském Hradišti a uvede tu všechny své snímky. O svém filmu a způsobu filmařské práce říká:

Lisandro AlonsoLisandro Alonso "Pracuji s neprofesionálními herci, natáčím v odlehlých oblastech mimo města. Typické jsou dlouhé záběry, ve filmech se objevuje malé množství dialogů. Situaci jsou velmi reálné až naturalistické."

V Uherském Hradišti měl také svou předpremiéru nový film režiséra Roberta Sedláčka Největší z Čechů. Po Pravidlech lži a Mužích v říji je to třetí Sedláčkův celovečerní film. Tentokrát se v něm zabývá lidmi, zapsanými na seznamu rekordů a kuriozit. A jak podle něj na tento snímek reagovalo publikum?

"Musím říct, že reakce publika v kině byly výborné. Oni i pískali a vypadalo to, že to je výskání radostí, že to není proto, že se jim to nelíbí. Ten dlouhý potlesk na konci mne u filmu vždycky dojme, protože film je vlastně mrtvá materie. To není jako na divadle nebo na koncertě, kde tleskáte za konkrétní výkon živému člověku, který to slyší. Tady tleskáte odrazu v zrcadle."

Karel VachekKarel Vachek Svůj zatím nedokončený snímek Tmář a jeho rod v Uherském Hradišti představil i osobitý režisér a vedoucí katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU Karel Vachek. K současné filmové tvorbě je silně kritický

"Tady hrají někde Tatiho. Zaplaťpánbůh za to. Samozřejmě soudobá česká tomuhle filmu nedosahuje ani po kotníky."

Festival potrvá do neděle 1. srpna.

Foto: www.lfs.cz