Kryštof Mařatka představil francouzským novinářům skladbu Čtyřnohá vrána

07-12-2006

Kryštof Mařatka žijící od roku 1994 v Paříži získal hlavní cenu a cenu publika v mezinárodní autorské soutěži v Lodži. Vyhrál v konkurenci 401 skladeb autorů z 51 zemí. Tento týden představil francouzským novinářům svou novou skladbu Čtyřnohá vrána, kterou složil na zakázku prestižního francouzského festivalu soudobé hudby Présences. Více Zdeňka Kuchyňová.

Čestný salon pařížské Invalidovny, Opéra Bastille, scény v Ženevě, Šanghaji nebo v Praze, tam všude zazní v nejbližší době skladby Kryštofa Mařatky, který vystudoval klavír a skladbu na pražské konzervatoři. Do francouzské metropole přišel v roce 1994, aby skloubil soukromý život - manželka, rovněž hudebnice, je Francouzka - a možnost najít něco víc po umělecké stránce. A jak říká, nelituje toho. Na představení nové skladby byla v Paříži i kolegyně z francouzské redakce Radia Praha Magda Hrozínková.

"Pořád tvrdím, že jsem český skladatel působící v Paříži. Ale je pravda, že Francie mě už přijala za svého, říká třicetičtyřletý Kryštof Mařatka, jeden z nejvýraznějších a nejznámějších českých talentů klasické hudby. Například tento rok jej francouzský rozhlas vyslal jako francouzského skladatele spolu se sedmi hudebníky na studijní pobyt do Číny. Na jeho základě má do jara 2007 složit skladbu pro tradiční čínské nástroje a filharmonický orchestr. Ještě předtím 18. února 2007 bude mít ve francouzském rozhlase v Paříži premiéru zmiňovaná Mařatkova novinka Čtyřnohá vrána. Jde o melodramatickou frašku vycházející z textu známého ruského spisovatele počátku 20. století Daniila Charmse. Na představení se budou podílet dva recitátoři a devítičlenný orchestr, který bude nejen hrát, ale i mluvit, zpívat a gestikulovat. Kryštofa Mařatku nadchli Charmsovi humoristicko-tragické texty už před šestnácti lety. Říká, že jejich hudební zpracování je pro něj prostředkem, jak se konečně vyslovit k absurditě totalitního režimu, který poznamenal celou jeho uměleckou rodinu. Skladba bude v únoru uvedena i v Českém centru v Paříži a na počátku jara v Praze."

Tolik Magda Hrozínková z Paříže. Komu se nepoštěstí vidět skladbu osobně, má šanci v televizi. Kryštof Mařatka chystá pro Prahu i další skladby a v roce 2010 má mít v Národním divadle premiéru jeho opera Bytosti.

07-12-2006