Krajská zdravotnická zařízení přestala vybírat poplatky

V pondělí si lidé poprvé ve všech krajích s výjimkou Prahy vyzkoušeli, jaké to je neplatit regulační poplatky. Ovšem pouze ve zdravotnických zařízeních, které patří krajům. Někteří s větším množstvím receptů neváhali jet třeba i třicet kilometrů, aby je návštěva lékárny vyšla levněji.

Zrušení poplatků ve zdravotnictví byl slib sociálních demokratů, se kterým vyhráli krajské volby. Systém však není jednotný. Ve Zlínském kraji zrušili jen část poplatků, Středočeský kraj je hradí už od ledna a v Praze, kde dominuje ODS, si nadále musí hradit poplatky pacienti sami. Navíc kraje hradí poplatky formou darovací listiny jen ve vlastních zařízeních, v nemocnicích, které patří státu, zůstaly. Jak řekl komentátor Petr Holub, panuje velký chaos, ve kterém se občané jen těžko orientují.

"Dá se téměř s jistotou říci, že pokud měly poplatky nějakou funkci a odrazovaly od zbytečného čerpání zdravotní péče, tak teď už o ni přišly. Člověk si ale říká, že se tím naplňuje jakási "dějinná spravedlnost". Ten regulační systém v ČR nebyl nastaven dobře, tudíž míří ke svému krachu."

V čem byl ten systém špatný?

"Byly tam dvě zásadní chyby. Jedna byla systémová, protože regulační poplatky vybírali lékaři či zdravotnická zařízení a převáděli do svých rozpočtů. Pokud se někde regulační poplatky tohoto typu vybírají, třeba v Německu, v Rakousku, ve Švédsku, tak jsou příjmem pojišťoven. Pak byla menší chyba, která měla ovšem daleko větší ohlas, že platil naprosto každý. I ten, kdo očividně zdravotní péči nezneužíval. Pokud vás třeba praktický doktor poslal na kontrolu k internistovi, tak jste tam šel a zaplatil třicet korun a o zneužívání přitom nešlo."

Premiér Mirek Topolánek hejtmany obvinil, že špatně hospodaří s veřejnými penězi. Z těch se totiž platí poplatky za pacienty. Naopak předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že chce prostřednictvím hejtmanů apelovat na některé občanské demokraty a lidovce, aby ve sněmovně zvedli ruku pro úplné zrušení zdravotnických poplatků. Podle Petra Holuba se z poplatků stalo politikum a je trochu pozdě hledat rozumné řešení.

"Celá situace kolem poplatků se neuvěřitelně zpolitizovala. Taková knížecí rada zní, že by vládní politici měli vyzvat své opoziční kolegy a domluvit se s nimi: máte pravdu, regulační poplatky se nám příliš nepodařily, ale i vy jistě souhlasíte s tím, že nějaké omezení poptávky po zdravotní péči je potřeba, pojďme se dohodnout, jak by mělo fungovat. A je možné, že by například někdy v roce 2011 mohl být zaveden nějaký nový poplatkový systém nebo spoluúčasti. Ale takovým optimistou nejsem, že bych předpokládal nějakou dohodu. Já si myslím, že pokud budou poplatky existovat, tak budou politickým tématem a to přinejmenším do voleb v roce 2010."