Komise posuzuje hladinu jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Novomlýnská nádrž

Jaký bude další osud největšího vodního díla ve střední Evropě - Novomlýnských nádrží, o tom nyní rozhoduje komise složená z odborníků. O informace z průběhu jejího jednání Josef Kubeczka telefonicky požádal v Brně Jaromíra Marka:

Novomlýnská nádrž
"Ten spor mezi vodohospodáři a ekology jednak o samotnou existenci, ale v tuto chvíli už hlavně o fungování vodního díla Nové Mlýny se vleče v podstatě od samého začátku, kdy ta vodní kaskáda byla postavena a uvedena do provozu. Na jedné straně vodohospodáři samozřejmě obhajují existenci Nových Mlýnů a požadují nejvyšší možnou hladinu, z pochopitelných důvodů. Na druhé straně ekologové zase požadují od začátku, kdy se začalo stavět a provozovat toto vodní dílo, co nejnižší hladinu a v ideálním případě, podle nich, třeba i vypuštění jednoho z vodních děl. Připomenu, že to je kaskáda tří obrovských vodních nádrží pod Pavlovskými vrchy na jihu Moravy poblíž Mikulova. Je to vodní dílo, které je skutečně největší ve střední Evropě. Je větší než Gabčíkovo-Nagymaros, tato známá problematická stavba. Ta poslední, největší nádrž, která byla postavena někdy těsně před revolucí - byla napuštěna snad dva měsíce před listopadem 1989 - o tu se vede celou dobu největší spor, protože celé vodní dílo vzniklo na území vzácné lokality lužních lesů, které tím byly samozřejmě zatopeny, nenávratně zničeny. A už v době, kdy se v osmdesátých letech toto vodní dílo stavělo, se ozývaly nesmělé protesty ekologů, ale z pochopitelných důvodů je nikdo nebral v potaz, protože stavba vodního díla Nové Mlýny byla do značné míry stavbou politickou. Údajně toto vodní dílo má být vidět i z kosmu, takže z tohoto pohledu to bylo jakýmsi zápisem do tváře země."

Spor se vede už dlouho. Jaká je situace nyní?

"Ten spor se opravdu vede dlouho. Už v prosinci 1989, sám jsem se toho dokonce účastnil, proběhla akce 'špunt', což byla taková velká manifestace za vypuštění toho tehdy skutečně čerstvě napuštěného posledního díla, té třetí, největší nádrže. Nepodařilo se to prosadit, protože tlaky vodohospodářů a různých lobby, ať už to byla rybářská lobby a všechny možné jiné, byly silnější než požadavek ekologů. Podařilo se alespoň snížit vodní hladinu asi o půl metru. Ve vodní nádrži se postavily umělé ostrovy, které umožňují hnízdění ptactva a vytvoření takového biokoridoru. V tuto chvíli se zdá, že to jednání snad už bude zvolna končit, protože ministerstva životního prostředí a zemědělství vytvořila komisi, která vypracovává jakousi studii. Ta by měla napovědět, jaká je ta optimální hladina, která by vyhovovala jak požadavkům vodohospodářů, tak požadavkům ekologů a ochrany přírody. Jsou v ní zástupci Povodí Moravy, Výzkumného ústavu vodohospodářského a agentury na ochranu přírody České republiky. Tyto tři instituce by se měly domluvit na tom, jaká bude příští podoba vodního díla Nové Mlýny."

Kdy se dají očekávat výsledky práce této komise?

"Ta komise by měla rozhodnout do července roku 2004."