Ke svatému Martinovi patří pečená husa a mladé víno

Husy došly, hlásí většina českých farem. Před svatým Martinem, ke kterému patří mladé víno a pečená husa, zájem o husí maso stoupá. Domácí chovy ale nestíhají uspokojit poptávku. Zboží se proto stále častěji dováží ze zahraničí, loni například za 153 milionů korun.

Pro husí farmu v Rohozné jsou svatomartinské hody jedním z vrcholů sezony, foto: ČTKPro husí farmu v Rohozné jsou svatomartinské hody jedním z vrcholů sezony, foto: ČTK Restaurace připravují k svátku sv. Martina nabídku husích specialit. Pečené husy se zelím, s lokši (bramborové placky), ale také husí paštiky či husí hamburgery. Zájem hostů se rok od roku zvyšuje. Například v Ostravě budou lidé hodovat také u dvou třicetimetrových stolů přímo na Masarykově náměstí. Hody doprovodí i vystoupení legendy moravského folkloru Jožky Černého nebo lampionový průvod svatomartinských světýlek. Loni na náměstí přišlo za odpoledne až 6000 lidí.

Pro husí farmy je sv. Martin jeden z vrcholů sezóny. Například farma v Rohozné na Jihlavsku na svatomartinské hody letos dodá kolem devíti stovek hus. Kromě toho také 600 kachen a asi dvě stovky kuřat. Poslední léta se zájem o husy oživuje a přibývají lidé, kteří se začínají věnovat jejich chovu. Zájem o husy překvapil i Daniela Malíka, který provozuje drůbeží farmu na Uničovsku. "Posledních pět let to narůstá, každý rok minimálně o sto kusů."

Foto: CzechTourismFoto: CzechTourism Dva tisíce hus dodá na svatomartinská menu v restauracích i jediný šlechtitelský chov hus v Česku v Byňově u Nových Hradů. Většina z nich se objeví v českobudějovické restauraci Masné krámy. Že si musí s objednávkou pospíšit, vědí i kuchaři.

"Já jsem si myslel, že největší boom byl vloni, protože jsme zaspali dobu, a tři týdny před svatým Martinem už pomalu nešly husy sehnat, a letos je to ještě horší," říká šéfkuchař Martin Procházka z restaurace v centru Prahy.

Právě kvůli velké poptávce se husí maso musí dovážet. Téměř 60% se k nám dováží z Maďarska, čtvrtina z Německa, dále pak taky z Polska nebo Slovenska.

Svatý Martin požehná i mladým vínům

Svatý Martin na bílém koni letos požehná v Uherském Hradišti mladým vínům. "Krátkou scénkou bude připomenuta i starodávná legenda o plášti, o který se Martin jako římský voják podělil se žebrákem. Mladé víno v 11 hodin a 11 minut požehná farář a rozezní se kostelní zvony," přiblížila program Hana Patková z městského informačního centra. Poté budou mít lidé možnost ochutnat desítky vzorků prvních letošních vín z celé slovácké oblasti. A jak jinak, připravené budou i husí speciality.

Víno z nové úrody se na svatého Martina, patrona vinařů, také oficiálně uvádí do prodeje. Mladá vína jsou lehká, svěží a s nižším obsahem alkoholu. Tradice oslav uvedení Svatomartinského vína na trh sahá až na dvůr císaře Josefa II., kdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad pečenou husou a koláči.