Heliodor Píka se narodil před 110 lety

Heliodor Píka

Osobnost vojáka, diplomata a vlastence Heliodora Píky, který byl před 58 lety komunistickým režimem nezákonně popraven, si v Praze připomněli vojáci, politici a zástupci sdružení bývalých politických vězňů. Přítomen byl i Píkův syn Milan. Jeho otec byl prvním popraveným v rámci komunistických čistek. O čem spolu mluvili v noci před popravou? A jak se dnes na události dívá muž, který Píku vyšetřoval a navrhoval hrdelní trest?

Generál Heliodor Píka bojoval za první světové války v československých legiích v Rusku. Během nacistické okupace působil v odboji, byl členem londýnské exilové vlády. V roce 1941 se stal náčelníkem československé vojenské mise v tehdejším Sovětském svazu. Významně se podílel na založení československých jednotek v Rudé armádě.

V květnu 1948 byl Píka zatčen a obviněn z velezrady a špionáže, v lednu následujícího roku byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen a 21. června v Plzni oběšen. Vzpomíná tehdejší vězeňský dozorce Josef Klesa:

"Museli jsem nastoupit do řady a čekali jsme, až ho pověsí. Přijel kat z Prahy a... normálně ho přivedli z té cely smrti, kde měl poslední přání, a tady ten kat ho pověsil. Při té popravě byl klidný, vykouřil cigaretu, s nikým nemohl mluvit, protože jsme tam byli jenom samí dozorci."

Poslední noc s Píkou v cele strávil jeho syn Milan, který za války létal u RAF a toho času byl rovněž vězněn na Borech.

"Ten slib, který jsem mu dal, a ta naše poslední slova, kdy mě prosil: Milane, nemsti se, právě naopak, buď spravedlivý k lidem, sanž se o dorozumění a, prosím tě, až přijde vhodná doba, očisti moje jméno. A starej se o maminku. Takže to zůstalo ve mně jako moje hlavní životní úloha a té jsem všechno podřídil,"

vzpomínal Milan Píka v roce 1990. Prokurátor Karel Vaš proti Pikovi při vyšetřování nezískal přesvědčivé důkazy, a tak podle historiků využil i podvodu a padělků. Devadesátiletý Vaš dnes žije v pražském domově důchodců, tehdejší rozsudek pokládá za spravedlivý, Píka se prý přece doznal.

"On se provinil, byl vinen, o tom já nepochybuji. Měl dvojí tvář. Jednak to byl kádrový profesionální důstojník, zasloužil se o budování armády a tak dál, a na druhé straně zradil. Existoval zákon, který zakazoval, trest vyměřoval soud. Já jsem jenom jako vyšetřující orgán žaloval. Teda hodnotil jeho... ne hodnotil, prostě... konstatoval, tak bych to řekl, jeho činnost. Rozhodoval soud..."

Trestní stíhání někdejšího prokurátora Karla Vaše, který se podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu na rozsudku smrti nad generálem Píkou zásadním způsobem podílel, bylo v roce 2002 zastaveno z důvodu promlčení. Historik Petr Blažek dodává:

"Vaš samozřejmě navrhoval takový trest, který schválil vojenský komitét ÚV KSČ a který byl tedy schválen také politickým vedením. Vaš asistoval u politických případů, které skončily... tam bylo 12 rozsudků trestu smrti, které byly vykonány, a přibližně se odhaduje asi 150 případů lidí, kteří byli odsouzeni k velmi vysokým, dlouholetým trestům."

Od narození Heliodora Píky uplyne 3. července 110 let. V roce 1968 byl Píka v obnoveném procesu rehabilitován.