Fotbal místo drog

26-07-2007

Český fotbal minulou neděli zvedl hlavu, když juniorská reprezentace v kategorii do 20 let přivezla stříbro z mistrovství světa. Nestačila pouze na Argentinu, s níž ale sehrála více než důstojný finálový duel. Inspirován dosud největším úspěchem samostatného českého fotbalu začne o týden později hájit české barvy na světovém kolbišti další mančaft.

Foto: Christian RühmkorfFoto: Christian Rühmkorf Přiznejme předem, že ani v případě maximálního úspěchu členy této sestavy nečekají světla ramp ani astronomické výdělky v západních klubech. Šampionát, na který vyrazí do Kodaně koncem týdne, se totiž jmenuje Homeless World Cup. Hlavním úspěchem mnoha jeho účastníků je zejména to, že dokázali vyhrát sami nad sebou. V minulosti organizovalo českou účast na tomto fotbalovém zápolení občanské sdružení Nový Prostor, zasvěcené lidem bez domova. Pak se věci ujalo občanské sdružení SANANIM, které se věnuje prevenci a léčbě drogových závislostí. To zásadně ovlivnilo i aktuální složení českého týmu. "Převážně jsou to hráči, kteří mají za sebou léčbu z drogové závislosti. Absolvovali nějaký typ léčby, nemuselo to být zrovna v SANANIMu, ale převážně v terapeutických komunitách," říká kouč českého mužstva Marcel Ambrož.

Tým tvoří jen osm hráčů. Jde totiž o pouliční fotbal, kde jsou na atypickém hřišti tři hráči v poli a brankář. Zápasy jsou velice krátké, ale mimořádně dynamické. Problémem přípravy je to, že v celé republice neexistuje jediné hřiště, které by odpovídalo požadovaným parametrům. Přesto české týmy nepatří mezi neúspěšné. Mezi asi padesátkou účastníků kdysi bezdomovci končili zhruba v polovině žebříčku, tým bývalých narkomanů byl loni patnáctý a letos je jeho cílem nebýt horší než loni.

 Marcel Ambrož Marcel Ambrož Po fotbalové stránce jsou Češi patřičně hrdi na to, že před rokem na hlavu porazili Brazílii 6:2. A také na přátelství s africkými hráči z Keni a Nigérie, s nimiž jsou Češi z FC SANANIM stále v kontaktu i přes jazykové bariéry. Na hřiště i na přátelství totiž potřebujete jednu důležitou věc: "Hlavně velký srdce... Ta angličtina tam nějaká je, ti kluci taky něco uměli, my jsme něco uměli, vždycky jsme to nějak dali dokupy," říká jeden z hráčů, Daniel Zeman. Jde totiž zejména o setkání lidí, kteří zvítězili nad vlastním problémem a v tomto případě drogu nahrazují pozitivně získanými endorfíny.

Tito lidé mají své fanoušky, letošní šampionát v Kodani by měl navštívit dánský princ Frederik a jak řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma, česká metropole by se nemusela bránit možnosti uspořádat světový turnaj v roce 2011. Když máme ambici pořádat olympiádu, proč bychom nemohli zkusit světový pohár, uzavřel Hejma.

26-07-2007