Fata Morgana v Praze

Skleník Fata Morgana, foto: ČTK

Pražská botanická zahrada se dostala do světové špičky ve svém oboru. Docílila toho dokončením výstavby velkého skleníku, který dostal název Fata Morgana. Jedním z prvních, zatím neoficiálních návštěvníků byl ve skupině novinářů i kolega Josef Kubeczka. Tak jaké to bylo?

Skleník Fata Morgana,  foto: ČTK
"Krátce řečeno nádherné. Skleník je opravdu unikátní stavba. Je dlouhý 130 metrů, široký 17 metrů a vysoký až 11 metrů. Originální je rovněž jeho tvar a umístění, připomínající ležaté protáhlé písmeno S, zapuštěné do strmého, jižně orientovaného svahu nad Vltavou v pražské Troji."

Co skleník Fata Morgana návštěvníkům nabízí?

"Skleník je rozdělen to tří části, které nabízejí expozici tropickou, ale i vysokohorskou chlazenou. Zatím je osázen ze zhruba šedesátí procent."

Jeho celkovou koncepci krátce představila vedoucí oddělení tropických skleníků Eva Smržová:

"Skleník nebude koncipován jako sbírka jednotlivých skupin rostlin, tak že se nebudeme věnovat ani rostlinám nejvzácnějším, ani rostlinám nejhezčím, nejdekorativnějším, ale celý skleník bude osázen jako biotopy jednotlivých geografických celků. To znamená, že tam budou zastoupeny všechny složky vegetace, od stromů až po trávy, přes epifytní rostliny, liány, trvalky, cibuloviny, letničky a tak dále."

Jsou ve skleníku nějaké zajímavosti?

Skleník Fata Morgana
"Ve skleníku vzniká expozice s názvem "Tropickou přírodou kolem světa", která láká každého návštěvníka možností procestovat svět během dvouhodinové prohlídky. Ze zajímavosti skleníku byl vyjmenoval hned dvě. První je ořech palmy Lodoicea maldivica. Toto semínko váží 10 kilogramů, jeho klíček dosahuje délky půl druhého metru a první list mívá plochu několika metrů čtverečních. Je to největší semínko v rostlinné říši. Palma, která z něj vyroste, dosahuje výšky třiceti metrů a roste pouze na jediném místě na světě - na ostrově Praslin v Seychelském souostroví.

Druhou zajímavosti je skleníkové jezírko. Ve skále, která tvoří jednu z delších stran skleníku, byla vyhloubena štola, kterou se návštěvník dostane pod hladinu jezírka. Prosklenými stěnami pak může vpravo pozorovat floru a faunu nového světa, tedy Ameriky, vlevo pak světa starého, zejména Evropy a Asie."

Kdy se pražská Fata Morgana otevře pro veřejnost?