Do nového ročníku knižních cen Magnesia Litera je přihlášeno na tři sta publikací

06-02-2007

Na tři stovky knih od více než 110 nakladatelů je přihlášeno do letošního ročníku prestižní soutěže Magnesia Litera. Výroční knižní ceny v ní už tradičně získávají díla původní české beletrie i nejlepší překlady, knihy pro děti i naučná literatura. Letos poprvé bude oceněna i publicistika. Soutěž pořádá Občanské sdružení Litera a člena jeho výboru, literárního kritika a teoretika Vladimíra Karfíka požádala Milena Štráfeldová o bližší informace:

"Cena Magnesia Litera vznikla jako konkurenční literární cena proti oficiálním literárním cenám, které sice ocení kvalitu díla, ale neměly dosud příliš velký význam pro prodejnost knihy a pro rozšíření knihy na trhu. Tato cena je založena úplně jinak, na široké spolupráci knihkupců a médií, a proto získala veliký význam pro náklady a čtenost knížek. Takže to není taková oficiózní cena."

Probíhá už šestý ročník Magnesie Litery. Které knihy zvítězily nebo se dobře umístily v minulých letech?

"Dost vítězily knížky, které patří do kategorie knih naučných. Jednou z prvních knih, která byla oceněna hlavní cenou byla kniha Jürgena Serkeho Böhmische Dörfer. Bylo velice zajímavé až kontroverzní, že získal cenu fotograf Reich za unikátní fotografickou publikaci o českých zemích. Pokud šlo o původní literaturu, měl veliké šance, a také je uplatnil, Jan Novák s románem o bratřích Mašínech. Doufám, že tentokrát je v seznamu literatury, která je přihlášena, řada významných autorů, takže doufám, že dojde na beletristu."

A jaký je trend? Narůstá počet přihlášených nakladatelství a publikací?

"Narůstá. A to ve všech kategoriích. Tentokrát například narostl dost silně v kategorii prózy. Poprvé byla vyhlášena kategorie publicistické literatury a tam je veliké množství knížek. A přitom kategorie naučné literatury se neztenčila."

Jak si vlastně desetimilionové Česko stojí s produkcí knih?

"Vychází tak neuvěřitelné množství knížek, že se vůbec divím, že to ta nakladatelství unesou."

V 90. letech se hodně mluvilo o krizi vydávání a prodeje knih. Pominula?

"Ta krize měla zvláštní podobu. Zasáhla velká nakladatelství. Jenomže po 90. roce začala okamžitě vznikat malá nakladatelství a těch byly tisíce. Samozřejmě nemohla všechna přežít. Ale ta, která přežila, si vedou velmi dobře."

Knižní ceny Magnesia Litera za rok 2006 budou vyhlášeny 22. dubna v Městské knihovně v Praze. Jejich slavnostní předávání bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

06-02-2007