Do New Yorku bude v r. 2005 zapůjčena středověká bible z Olomouce

04-08-2004

Do New Yorku zamíří v příštím roce velmi vzácná knižní památka - rukopisná Boskovická bible z počátku 15. století. Koncem července o tom rozhodl Olomoucký kraj. Radního Pavla Sekaniny se Milena Štráfeldová zeptala na podrobnosti:

"Kraj ji zapůjčuje z fondu Vědecké knihovny v Olomouci, což je velmi významná knihovna v rámci České republiky, a to u příležitosti výstavy Karel IV. - císař z Boží milosti, která bude probíhat od 19. září r. 2005 až do konce května r. 2006 v Metropolitním muzeu v New Yorku. Zařazení olomoucké knihovny mezi špičková evropská muzea /která na tuto výstavu zapůjčují exponáty/ je oceněním mimořádné kvality jejích sbírkových fondů."

Neobáváte se, že zapůjčením ta bible utrpí?

"Tato otázka byla z pohledu odborníků hodně diskutována, ale myslíme si, že kdyby nebyla zapůjčena, tak by to nevytvářelo zrovna dobrý obrázek. Garantem výstavy z české strany je Správa Pražského hradu, ta připraví veškeré garance podle dřívějších vzorů, kdy už jednou byla tato bible zapůjčena do Itálie. Byla tehdy pojištěna na částku patnácti milionů korun. Hodnota tohoto díla je ale nevyčíslitelná. Je zajímavé i to, že buď bude Boskovická bible zapůjčena celá, nebo pouze její titulní list. Samozřejmě bychom byli raději, kdyby byl zapůjčen pouze její dominující titulní list."

Je tato zápůjčka možností nebo příležitostí k tomu, aby bible byla zrestaurována?

"Dá se to předpokládat, ten časový horizont je ještě dost dlouhý. V tuto chvíli není rozhodnuto, bude-li restaurována, ale uděláme všechno pro to, aby při této příležitosti ta restaurace proběhla."

Co je na této bibli pozoruhodného - samozřejmě kromě toho, že rukopis pochází z počátku 15. století?

"Bible zahrnuje podobu českého spisovného jazyka po Husově reformě. A je to doklad českého malířství z konce 14. a ze začátku 15. století. Obsahuje 42 samostatných miniatur velmi vysoké umělecké hodnoty, takže to z ní dělá skvost fondů Vědecké knihovny v Olomouci."

04-08-2004