Další poslanec opouští klub ČSSD

08-12-2006

Poslanec Miloš Melčák oznámil odchod z poslaneckého klubu ČSSD. A důvod? Atmosféra ve straně a zastrašování. Poslanecký mandát si Melčák ponechá. Sociální demokraté byli jeho rozhodnutím zaskočeni, protože se o něm dozvěděli z médií. Klub ČSSD tak přichází už o druhého poslance. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Miloš Melčák, foto: ČTKMiloš Melčák, foto: ČTK Miloš Melčák podle serveru aktuálně.cz tvrdí, že v posledních dnech čelil silnému nátlaku. Před úterním jednáním poslaneckého klubu prosazoval, že by sociální demokraté měli zůstat v opozici. Klub ale přijal usnesení, že alternativou k vládě není opozice, ale třetí pokus o sestavení vlády. Klub zároveň poslance zavázal k jednotnému postupu při hlasování o důvěře vládě. Miloš Melčák k tomu tehdy uvedl: "Můj názor v tuto chvíli skončil."

Před jednáním klubu s Melčákem mluvil poradce předsedy ČSSD Jaroslav Tvrdík, který se ho prý ptal, jestli by jeho názor změnilo získání nějaké funkce. V úterý večer pak Melčáka neznámá osoba varovala před "vyžadováním osobních neúměrných požadavků". Odchod Melčáka z poslaneckého klubu sociální demokraty zaskočil. Potvrzuje to například poslanec Ladislav Skopal: "Kolega Melčák měl trošku jiný názor, než byl většinový názor klubu, ale nečekal jsem tak radikální krok, který provedl."

Naopak předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře Melčákovo vystoupení z klubu nepřekvapilo - v klubu sociální demokracie je podle něj jisté napětí: "Ty hlasy po jiném řešení, než které nabízí pan předseda Paroubek, sílí. Četli jsme to v novinách a myslím, že každý, kdo se pohybuje po Poslanecké sněmovně, to musí také cítit."

"Dá se říci, že tam budou nějaké vnitřní tlaky, pnutí, způsobené zřejmě určitými disputacemi o orientaci sociální demokracie. Dá se mluvit o vlivu takzvané zemanovské skupiny. Myslím si, že zrovna odchod poslance Melčáka je dokladem vlivu této skupiny, protože Miloš Zeman, jak to dává výslovně najevo, i jeho stoupenci by spíše podporovali nějakou variantu opoziční smlouvy, to znamená tiché podpory ODS ze strany sociální demokracie."

A právě o vlivu zemanovského křídla se v souvislosti s odchodem poslance Melčáka nejvíce hovoří. Melčák je totiž považován za představitele levicového křídla strany a za stoupence bývalého předsedy Zemana. Tisk dokonce spekuluje o připravovaném "puči" proti současnému šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Věří takovým informacím Milan Znoj? "Puč je, myslím si, příliš silné slovo. Samozřejmě z Vysočiny se dá připravovat leccos, puč asi ne. Ale existuje určitě významnější skupina mezi funkcionáři a členy sociální demokracie, která na Zemanovy rady a dobrozdání slyší. Zemanův vliv v zákulisí je poměrně velký, ale já bych ho nepřeceňoval, určitě se nedá mluvit o puči, protože pozice Jiřího Paroubka je poměrně silná. Jenom málo lidí z těch nejvlivnějších představitelů sociální demokracie by se dalo ještě počítat k té zemanovské skupině, asi nejspíše Zdeněk Škromach."

Vedení ČSSD reagovalo na informace o připravovaném "puči" tak, že si bývalého předsedu Zemana pozvalo na jednání ústředního výkonného výboru. Zeman pozvání odmítl s tím, že "puč" nepřipravuje a do politiky se vrátit nehodlá.

08-12-2006