Čeští cyklisté se vydali po stopách poselstva Lva z Rožmitálu

19-04-2005

Je tomu 540 let, co se na cestu z Čech až na konec tehdejší Evropy vydal čtyřicetiletý velmož Jaroslav Lev z Rožmitálu a na Blatné. Doprovázen družinou čtyřiceti rytířů, tanečníků, zpěváků a zápasníků projel řadu evropských zemí, kde byl s úctou přijat. Po stejné trase jedou i dva cyklisté. Z rožmitálského náměstí odstarovali v pondělí krátce před polednem a symbolicky tak převzali odkaz tehdejší mírové cesty. Stejně jako jejich přechůdci i oni jsou vybaveni průvodním listem královny Johanky, mapou a doporučeními. Cesta je naplánována tak, aby 25. června byli František Hejtmánek a František Šesták zpět a mohli společně s obyvateli města oslavili Den s panem Lvem z Rožmitálu. Zdeňka Kuchyňová se těsně před startem spojila s Františkem Šestákem.

Cesta Lva z RožmitáluCesta Lva z Rožmitálu "Vznik té cesty byl trošku jiný. My jsme původně chtěli jet s kolegou do Santiago de Compostela svatojakubskou cestou. To Santiago ve Španělsku je třetí největší poutní místo na světě a hledali jsme různé zdroje informací. Mimo jiné jsme našli povídku Aloise Jiráska Z Čech až na konec světa, o tom, jak poselství Jiřího z Poděbrad putovalo Evropou. Byla to taková mírová mise a tím, že se nás to dotýká jako krajanů, tak jsme si řekli, že pojedeme po stopách toho poselstva."

Jak ta cesta bude dlouhá a kudy pojedete?

"Pojedeme do Německa, pak přes Belgii, část Anglie, zpět do Francie, Španělsko, kousek Portugalska k Portu a pak zpátky Centrálním masívem francouzským, pak Švýcarsko, Německo a domů."

Jak dlouho pojedete a kolik je to asi kilometrů?

"Pojedeme asi 70 dnů. Chceme se vrátit 25. června. Tehdy budou v Rožmitálu probíhat oslavy. Uplyne totiž 540 let od doby, kdy se poselstvo vydalo na pouť. Je to asi šest až šest a půl tisíce kilometrů. Musíme denně ujet asi 100 kilometrů."

Budete natáčet nějaký dokument?

"My jsme se rozhodovali mezi kamerou a digitálním foťákem. Ale protože nemáme žádné doprovodné vozidlo, tak jedeme jen s fotoaparátem. Budeme na internet posílat snímky a nějaké kratší sekvence."

Jak dlouho jste před cestou trénovali a kolik let jezdíte?

"My vlastně jezdíme celý život. My jsme oba důchodci. Jednomu je 63, druhému 64 let. Radujeme se z toho, že můžeme svobodně cestovat. Každý rok si naplánujeme nějakou 14cti denní až tří týdenní trasu, takže jsme trénovaní pořád. Nijak zvlášť jsme se proto nepřipravovali. Myslíme si, že vytrvalost je natrénovaná a někdy taky rozhoduje i vůle."

19-04-2005