Bývalý fotbalista Karel Jarůšek zvolen senátorem

18-11-2003

Naprostý nezájem voličů a vítězství člověka, který dosud neměl s politikou nic společného. Tak dopadly doplňovací volby do Senátu v Brně. Dagmar Lastoveckou, která odešla na Ústavní soud, nahradí v horní komoře parlamentu bývalý fotbalista Karel Jarůšek, který kandidoval za Občanskou demokratickou stranu. Volební souboj sledoval Jaromír Marek.

Souboj o křeslo senátora skončil snad nejtěsnějším poměrem v dosavadní historii horní komory parlamentu. Karel Jarůšek porazil svého soupeře, náměstka brněnského primátora Rostislava Slavotínka, o 21 hlasů. Brněnské senátní volby překonaly všechny rekordy i v účasti, ta byla rekordně nízká, voleb se zúčastnilo jen 10% voličů. Co o tom soudí novopečený senátor Karel Jarůšek?

"Čím to je, to nedokážu zatím posoudit. Možná je to tím, že to byly pouze doplňovací volby. Možná tím, že v pondělí je státní svátek a lidé odjeli na chalupy... určitě také nemají lidé velkou důvěru v Senát."

otázka: Co jako nový senátor hodláte udělat proto, aby Senát důvěru získal?

"To zatím nedokážu odpovědět. Jsem tam nový a budu zvolen pouze na rok. Ten rok je tak na rozkoukání a proto jsem řekl, že peníze nechci. Lépe řečeno, dám je na děti a sport."

Otázka: vaše jméno bylo dosud spojeno se sportem, s fotbalem....jaký nový pohled můžete jako bývalý sportovec do Senátu přinést?

"Senátorů je 81 a doteď tam bylo 81 nesportovců a o otázkách sportu se také hodně rozhoduje. Teď tam bude bývalý sportovec, sice jenom fotbalista, ale myslím, že o sportu mám asi větší přehled než zbytek mých kolegů."

Karel Jarůšek, někdejší hvězda fotbalové Zbrojovky Brno a reprezentační útočník, se netají tím, že o senátní politice nemá příliš konkrétní představu. O Senátu ví, podle vlastních slov, jen to, co si nastudoval z příruček. Více než o politický program, opřel svoji kampaň o slavnou fotbalovou minulost. Kritici na jeho adresu kousavě poznamenávají, že senátní politika se nedělá nohama ale hlavou. Ve svém senátním obvodu však přesvědčil 4760 voličů.

18-11-2003