Bude verbuňk na seznamu památek UNESCO?

28-06-2004

Slovácký verbuňk, který po staletí tančili chlapci na jihovýchodní Moravě při odvodech, má šanci stát se památkou chráněnou UNESCO. Česká republika připravuje přihlášku verbuňku do seznamu světového kulturního dědictví. Oznámili to pořadatelé Mezinárodního folklorního festivalu, který o tomto víkendu proběhl ve Strážnici. Na festivalu byla i Milena Štráfeldová:

Soubor Tonalamatl z Mexika, foto: ČTKSoubor Tonalamatl z Mexika, foto: ČTK Verbuňk se na Slovácku, v okolí Strážnice, Uherského Hradiště, Kyjova a na mnoha dalších místech tohoto vinařského kraje tančí už od pradávna.

"Je to tanec skočného charakteru, který je založen na jedné straně na improvizaci a na druhé straně na mnohaleté tradici, protože každý tanečník tančí sám za sebe, ale také za svůj region, za svoji obec, a kromě toho vyjadřuje svoji povahu, svoje taneční umění a svoji momentální náladu,"

říká o verbuňku jeden z jeho největších znalců Jan Krist. Tradice verbování na Slovácku nikdy docela nezmizela. K jejímu uchování přispívá i každoroční soutěž o nejlepšího verbíře, která je součástí strážnického festivalu. Dnes se na Slovácku učí verbovat i malí kluci, jako třeba dvanáctiletý Michal Pěcha z Kunovic.

"Mě bratřík učí."

Jeho osmnáctiletý bratr tancuje verbuňk už od svých šesti let.

Vítěz soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku Martin Jelínek z Vlkoše u Kyjova, foto: ČTKVítěz soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku Martin Jelínek z Vlkoše u Kyjova, foto: ČTK "Správný verbíř se naučí pár cifer, ale jak je zkombinovat, na to už musí přijít sám. A v tom je to umění. Já jsem se tedy nejvíc naučil na cimbálových besedách od starších."

Čtyřiadvacetiletého Ladislava Šimečku z Kyjova, který na soutěži převzal cenu pro kyjovské verbíře, k verbování přivedli kamarádi:

"Každý se k tomu dostane jinak, já jsem to vždycky obdivoval, když jsem to viděl kolem sebe, ale to mé odhodlání vzešlo až potom, když mí vrstevníci začali verbovat. A oni mne do toho vtáhli."

Podle Ladislava Šimečky není ale verbování jen pro mladé chlapce. Tančí ho i staří pánové.

"Je to o to lepší, že ožívají a v té chvíli mládnou."

Letošní soutěž verbířů ve Strážnici byla podle poroty velmi vyrovnaná. Nakonec zvítězil Martin Jelínek. Ještě udýchaný po závěrečném tanci přiznal, co pro něj vítězství v soutěži znamená:

"Je to vytoužené. Ten výsledek mne fakt překvapil, takže se z toho nejdřív musím vzpamatovat."

Folkloristé verbování věnovali vždycky velkou pozornost. Jeho filmové záznamy existují už z 20. let minulého století. Rozsáhlou dokumentaci verbuňku provádí už několik let Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Díky tomu lze žádost České republiky o zapsání verbuňku do seznamu památek UNESCO důkladně doložit. Jednat by se o ní mělo zřejmě v příštím roce.

28-06-2004