Andrej Babiš odstoupil od koupě Unipetrolu

30-09-2002

Podnikatel Andrej Babiš odstupuje od koupě Unipetrolu. Stát tak přichází o zhruba 11 miliard korun, které od privatizace chemického koncernu očekával.

Společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše vloni vyhrála vládní tendr na koupi 63procentního balíku státních akcií chemické společnosti Unipetrol a v únoru letošního roku uzavřela s Fondem národního majetku kupní smlouvu, podle níž měla za Unipetrol zaplatit 361 milionů eur, tedy asi 11 miliard korun. Koupí chemického koncernu by se z Babišova Agrofertu stala nejsilnější tuzemská chemická skupina s ročními tržbami přes sto miliard korun. Od letošního srpna však dával Babiš najevo, že jeho zájem o Unipetrol klesá. Zdůvodňoval to zhoršující se hospodářskou situaci Unipetrolu, záplavami i nevyjasněnými vazbami s hlavním dodavatelem - Českou rafinérskou.

"V podstatě Unipetrol, jak jsme měli možnost provést due dilligence koncem září minulého roku, je dneska úplně jiná firma. Především z toho důvodu, že se totálně změnila ekonomika firmy z důvodu přepracovací rafinérie. Další důvod je zhoršená ekonomika firmy v daném období."

... uvedl k odstoupení od kupní smlouvy Andrej Babiš. Kvůli zhoršující se situaci Unipetrolu se již dříve snažil o změnu podmínek privatizace, to ale Fond národního majetku odmítl. Ministr financí Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok už před týdnem oznámili, že pokud Agrofert do 30. září za Unipetrol nezaplatí, oba doporučí vládě vypsat novou soutěž. Objevily se i spekulace o tom, že Andrej Babiš nemá na zaplacení Unipetrolu peníze, to ale podnikatel odmítá:

"My jsme jednoznačně prokázali dopisem z banky, že na to peníze máme. Předložili jsme jednoduše důvody, proč ta transakce nelze dokončit."

Odstoupení od kupní smlouvy na prodej Unipetrolu nyní musí schválit vláda. Fond národního majetku návrh na zrušení smlouvy předloží v nejbližších dnech ministerstvu financí. Podle mluvčí Fondu Lucie Králové není zatím jasné, kdy se podaří státní podíl na Unipetrolu znovu prodat:

"Já bohužel žádný časový harmonogram zatím ještě neznám a myslím si, že to bude právě jedna z částí, kdy rozhodne vláda."

Prodej Unipetrolu se podle odhadů odloží nejméně o řadu měsíců. Peníze z privatizace tak budou vládě scházet zejména na krytí povodňových škod. Ty po srpnových záplavách dosáhly zhruba sto miliard korun.

Fond národního majetku ale na změny podmínek privatizace nepřistoupil. Ministr financí Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok už před týdnem oznámili, že pokud Agrofert do dnešního dne za Unipetrol nezaplatí, doporučí vládě vypsat novou soutěž.

Privatizace chemické skupiny Unipetrol začne znovu. Šéf Agrofertu Andrej Babiš totiž trvá na tom, že za stávajících podmínek Unipetrol nekoupí. Agrofert zvítězil ve vládním tendru loni v prosinci a podle kupní smlouvy měl za 63 procent v Unipetrolu zaplatit do dnešního dne 361 milión eur. Babiš si ale myslí, že to je příliš vysoká cena.

30-09-2002