Akce Fatine zavlečeným ženám částečně mohla pomoci

Na fotografii pořízené skrze sklo výkladu sledují ženy policejní razii v nočním klubu v Dubí na Teplicku, foto: ČTK

Na čtyři a půl tisíce policistů se v noci z pátku na sobotu zúčastnilo rozsáhlé razie v nočních erotických klubech v Praze i dalších místech celé republiky. Výsledek? Osm zatčených kuplířů a dalších 13 lidí zadržených pro nedovolené ozbrojování, vydírání a držení drog. Bližší informace zjišťoval Vilém Faltýnek:

Ministr vnitra Stanislav Gross,  foto: ČTK
Razii oznámil ministr vnitra Stanislav Gross na mimořádné tiskové konferenci v pátek těsně před půlnocí. Sami policisté v terénu v tu chvíli ještě nevěděli, proti komu bude razie namířena. Podle Grosse šlo především o to rozbít síť obchodníků s lidmi: "Především je zaměřená na násilně zavlečené osoby ze zahraničí, které jsou nuceny k prostituci. Dále se zaměřuje na dokumentaci související trestné činnosti, jako je obchod se zbraněmi, drogová kriminalita," uvedl Gross. Policisté se soustředili do oblastí, které jsou nejčastějším cílem sexuální turistiky ze zahraničí. O průběhu akce informoval policejní ředitel Jiří Kolář. "Nejvíce byl kapacitně zatížen Západočeský, Jihočeský a Jihomoravský kraj, potom Praha, ty ostatní už méně, a docházelo i k přesunům sil z teritoriálních útvarů, abychom byli schopni zareagovat všude stejně," uvedl.

Během noci bylo po celé zemi zkontrolováno na 450 nočních klubů. Podle Kláry Skřivánkové z organizace La Strada zaměřující se na prevenci obchodu se ženami není ovšem možné hledat obchod s lidmi jen v nočních klubech. "Ten obchod s lidmi se netýká vždycky jen nočních klubů. Formy prostituce jsou různé, poluliční, v soukromých bytech, takže v klubech je zase jenom určité procento obchodovaných osob,"řekla Radiu Praha.

Na fotografii pořízené skrze sklo výkladu sledují ženy policejní razii v nočním klubu v Dubí na Teplicku,  foto: ČTK
Policie se zaměřila také na dětskou prostituci. Kvůli ní totiž Českou republiku v poslední době důrazně kritizovala Evropská unie. Podle ní působí především na hranicích s Německem pedofilní sítě a v nevěstincích je k prostituci nuceno hodně žen hlavně ze zemí východní Evropy. Rada Evropy odhaduje, že jen v rámci Západní Evropy je ročně obchodováno půl milionu žen a dětí.

Podle Skřivánkové mohla akce Fantine ženám nuceným k prostituci pomoct: "Pokud byly nuceny a chtěly se z toho prostředí dostat, tak to byla jedna z cest, jak se vymanit. To zcela určitě. Taky by teď měly mít informace, jaké jsou možnosti pomoci." Efekt se ale podle Skřivánkové projeví až za čas.

Policejní prezident Jiří Kolář,  foto: ČTK
Policie si akci pochvaluje. Zadržela při ní osm kuplířů, podařilo se vypátrat sedm hledaných Čechů. Slovenští policisté, kteří na ní spolupracovali, zatkli na svém území tři pachatele, kteří do českých nočních podniků dodávali ženy. O návrat do své vlasti požádaly tři ženy, policisté však nechtěli sdělit jejich národnost. Klára Skřivánková ovšem upozorňuje, že od zadržení kuplířů k jejich pravomocnému odsouzení je ještě daleko. "Ono je něco jiného, zda jsou ty osoby zadrženy, zda byly odsouzeny a jaká je výše jejich trestů. Takže já jako laik si budu klást otázku: co bude s těmi lidmi dál?" Například v loňském roce bylo z 12 osob vyšetřovaných kvůli obchodování s lidmi odsouzeno k nepodmíněným trestům pět, v roce 2001 z 26 vyšetřovaných jen sedm.

Opoziční ODS akci podrobila ostré kritice. Podle jejích představitelů akce posloužila pouze k vylepšení obrazu ČSSD u voličů.