Týden v ČR

Barack Obama (vlevo) a Dmitrij Medveděv, foto: Štěpánka Budková
0:00
/
0:00

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv ve čtvrtek na Pražském hradě podepsali novou smlouvu o omezení počtu jaderných zbraní. Obě země mají do sedmi let omezit počet hlavic na 1550.

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv ve čtvrtek na Pražském hradě podepsali novou smlouvu o omezení počtu jaderných zbraní. Obě země mají do sedmi let omezit počet hlavic na 1550. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Dohoda je součástí Obamovy snahy o jaderné odzbrojení. Podle amerického prezidenta je podpis dohody v Praze historickým momentem:

Foto: Štěpánka Budková
"Toto je dlouhodobý cíl. Je to cíl, kterého nemusíme dosáhnout během mého života, ale věřím, že snaha o dosažení tohoto cíle nás posune dál od studené války. posílí režim nešíření a učiní Spojené státy a svět bezpečnějším místem."

Oba prezidenti poděkovali České republice za to, že hostila ceremoniál podpisu nové smlouvy. Podle Baracka Obamy se Spojené státy sice nezbaví jaderných zbraní, dokud je mají jiné země, spolu s Ruskem však chtějí dát smlouvou impuls ke snižování jaderných arzenálů.

Smlouva START v obou zemích ještě podléhá ratifikaci v parlamentech. Dmitrij Medveděv při té příležitosti připomněl, že Moskva se rozhodla doprovodit nový START jednostranným prohlášením, v němž si vymiňuje právo odstoupit od smlouvy v případě, že americký protiraketový štít naruší rovnováhu strategické výzbroje:

Foto: Štěpánka Budková
"Tato smlouva může být životaschopná a funkční pouze tehdy, jestliže tady nebude docházet k přílišnému navyšování systému protiraketové obrany, což by mohlo nakonec vést k narušení ruských strategických sil."

Dmitrij Medveděv však zdůraznil, že věří v dohodu. Barack Obama prohlásil, že systém americké protiraketové obrany nemá za cíl změnit strategické rozložení sil mezi Ruskem a Spojenými státy.

Barack Obama poté na večeři v rezidenci amerického velvyslance v Praze mimo jiné ujistil zástupce 11 zemí střední a východní Evropy, že na ně USA kvůli nové smlouvě s Ruskem nezapomínají.


Ángel Gurría  (vlevo) a Jan Fischer,  foto: ČTK
Další mezinárodní instituce v úterý vyzvala Česko, aby zlepšilo stav svých veřejných financí. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsme se s krizí zatím vypořádali dobře, země by ale měla provést reformy zdravotnictví, školství a důchodového systému. Šéf OECD Ángel Gurría v Praze také řekl, že je nepravděpodobné, že by Česko snížilo svůj deficit veřejných financí pod tříprocentní hranici hrubého domácího produktu dřív než v roce 2013. S tím souhlasí i ekonom ČSOB Jan Bureš:

"Snížit deficit veřejných rozpočtů pod úroveň tří procent do roku 2013 by vyžadovalo skutečně velice silné škrty a poměrně silnou politickou shodu napříč spektrem po blížících se volbách. Pravděpodobnost, že se tak stane, je relativně malá."


Češi dál šetří. Maloobchodní tržby v únoru meziročně klesly o 2 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Dařilo se naopak exportním firmám, vývoz do zahraničí stoupl o 11 procent a zahraniční obchod skončil v přebytku 15 miliard korun. Jak dodává hlavní ekonom Patria finance David Marek, čísla tak ukazují na pokračující oživení domácí ekonomiky:

"Lze očekávat. že i v prvním čtvrtletí letošního roku se hrubý domácí produkt zvýší, a to právě zásluhou zahraničního obchodu. Pokud vezmeme v potaz reálné změny zahraničního obchodu, tak zjistíme, že zde je vývoj dokonce ještě příznivější než ukazují nominální data o přebytku obchodní bilance."


Sdružení Fórum 50 procent odstartovalo v úterý kampaň za vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice. Voliče a voličky chce touto akcí přesvědčit, aby v květnových volbách do Poslanecké sněmovny udělovali preferenční hlasy ženám. Počet žen ve sněmovně totiž po volbách opět klesne ze stávajících 18 na 15 a půl procenta. Podle ředitelky Fóra 50 procent Jany Smigels Kavkové za to mohou hlavně dvě největší politické strany:

"Politické strany nominovaly do těch horních volitelných míst kandidátních listin málo žen. Těmi největšími 'viníky' tohoto tristního stavu jsou bohužel právě ty dvě největší politické strany, což je ODS a ČSSD. Tyto strany, které budou mít nejvíc mandátů, bohužel shodně nominovaly hodně málo žen."

Česká republika je v žebříčku zastoupení žen v politice, který sestavuje Meziparlamentní unie, až na 78. místě.


Shooty a typický Čech,  autor: Shooty
Dvacet let od založení České unie karikaturistů od úterý připomíná výstava kresleného humoru v Malostranské besedě v Praze. K vidění jsou práce většiny žijících autorů v tomto oboru, například Miroslava Bartáka, Vladimíra Renčína nebo autorské dvojice Jiří Novák - Jaroslav Skoupý. Předseda České unie karikaturistů Břetislav Kovařík ještě před zahájením výstavy řekl:

"Na té výstavě bude mít každý autor takovou svoji mini informaci o sobě, nebo-li psaný text, jeden obrázek, plus dokonce fotografie z nějaké akce, která se týkala České unie karikaturistů nebo nějaké výstavní činnosti. Bude tam prezentováno na 70 autorů, a zároveň bude k dispozici pěkný barevný katalog, v podstatě takový almanach České unie karikaturistů."