Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ani při tradičním novoročním obědě hlavy státu s ministerským předsedou na zámečku v Lánech se nepodávala nová česká vláda. Nástup roku 2007 přináší v Česku řadu změn a novinek. Od 2. až do 14. ledna se v České republice koná jedna z největších dobročinných akcí - Tříkrálová sbírka.

Ani při tradičním novoročním obědě hlavy státu s ministerským předsedou na zámečku v Lánech se nepodávala nová česká vláda. Oba politici se dušovali, že tento oběd nebyl zásadním politickým jednáním. Po obědě však přiznali, že přece jen hledali cestu, jak po více než sedmi měsících, které uplynuly od sněmovních voleb, dospět k vládě s důvěrou sněmovny. To potvrdil i premiér Mirek Topolánek:

"Hovořili jsme o té situaci tak, jak po sedmi měsících od voleb je. Snažíme se hledat řešení, které je přijatelné pro české občany, pro Českou republiku. Nic zásadního jsme nevymysleli, to také nebylo cílem toho setkání."

Václav Klaus by si sestavu ministrů, kterou mu před vánočními svátky předložil premiér Topolánek, dokázal představit výrazně jinou. Není to ale podle něj otázka osobních priorit:

"Z pohledu mého, prezidentského bych si také spoustu jmen tam dovedl představit úplně jinak, ale nemáme prezidentský systém a prezident nediktuje vládu."

Druhá Topolánkova vláda ODS, lidovců a zelených ale nemá jistou podporu v Poslanecké sněmovně. Sociální demokraté i komunisté tvrdí, že pro ní ruku nezvednou. Naopak ČSSD ve středu předložila návrh na společnou vládu s občanskými demokraty a lidovci. Návrh počítá s tím, že premiéra by vybírali občanští demokraté, přičemž prezidentovi by ho navrhl znovu zvolený šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD. Pokud ODS a KDU-ČSL návrh sociální demokracie nepřijmou, je ČSSD připravena sestavit menšinovou vládu a ucházet se se "středolevým programem" o důvěru poslanců.


Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Nástup roku 2007 přináší v Česku řadu změn a novinek. Pět miliónů zaměstnanců a jejich zaměstnavatelé se začali řídit podle nového Zákoníku práce. Zvýšily se starobní, pozůstalostní a invalidní důchody v průměru o víc než 6 procent. Odstartovala také deregulace nájemného, která přinese v průměru asi devatenáctiprocentní zvýšení činží u bytů s regulovaným nájmem. Naopak vzrostly některé důležité sociální dávky, například rodičovský příspěvek se zdvojnásobil. Domácnosti ušetří za plyn, který podruhé za sebou zlevnil, ale na druhé straně si připlatí za elektřinu či vodu. Kvůli růstu cen energií by měly zdražit i potraviny.

Od nového roku také platí nový stavební zákon, který přináší několik novinek, jež by měly lidem usnadnit život. K řadě staveb nebudeme vůbec potřebovat stavební povolení a budou se stavět jen na základě ohlášení stavebnímu úřadu. Jde například o malé rodinné domky do 150 metrů čtverečních, rekreační chaty, bazény nebo skleníky, a nebude u nich nutné ani kolaudační řízení. Jak doplňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Víšková, zjednodušení bude i v případě zahájení stavby:

"Lidé, kteří budou stavět, mohou nově využít tzv. autorizované inspektory. Ti mohou nahradit stavební úřad při povolování staveb, a tím lidem značně ulehčit přípravu na stavbu. Jsou to odborníci, kteří jsou jmenováni ministrem pro místní rozvoj, a jsou to speciálně vyškolení pracovníci, kteří mohou řadu úkonů převzít za stavební úřady a za stavebníky."

Postižení a senioři začnou od nynějška dostávat nový příspěvek na péči. Sami se rozhodnou, zda si za peníze od státu zaplatí ústav, jiné služby nebo péči v rodině. Začíná platit i nová ochrana před domácím násilím, které je podle statistik nejrozšířenějším druhem násilí u nás. Od prvního ledna začal platit Zákon na ochranu před domácím násilím, který poprvé dává policii pravomoc vykázat násilníka z bytu. Zatím to bylo naopak, útočiště musely hledat mimo domov oběti domácího násilí. Podle Drahomíra Ševčíka z občanského sdružení Bílý kruh bezpečí, jde o zásadní změnu:

"Velmi revoluční záležitostí tohoto zákona je policejní vykázání. Pomocí tohoto nástroje může policie přímo na místě, tedy v místě, kde se odehrávají incidenty a kde dochází k domácímu násilí, vykázat násilnou osobu, a to až na dobu deseti dnů z toho společného obydlí."

Měnit se také bude něco, čeho si cizinci mohou všimnout hned po přistání na ruzyňském letišti v Praze - auta na městských stanovištích taxislužby by měla mít do začátku roku 2009 žlutou barvu a vyšší standard včetně klimatizace.


Foto: ČTK
Od 2. až do 14. ledna se v České republice koná jedna z největších dobročinných akcí - Tříkrálová sbírka. Tradičně ji pořádá Česká katolická charita. V průběhu sbírky budou moci lidé přispět do kasiček tříkrálových koledníků v ulicích měst a obcí i při obcházení domácností. Jihomoravští pořadatelé sbírky, oblastní charita Brno, ale vyzývají dárce k obezřetnosti. Podle mluvčí Michaely Cyprové už došlo v minulosti k pokusům zneužít tříkrálovou sbírku k podvodům.

"Varujeme, upozorňujeme občany, že v té době, kdy probíhá sbírka, se vyskytují falešní koledníci, a proto by občané opravdu měli být obezřetní, klidně si zkontrolovali, jestli ti koledníci u sebe mají průkazku, mají povolení o sbírce, správné logo České katolické charity. Kdyby případně měli nějaké podezření, mohou hned volat na oblastní charitu Brno a upozornit nás."

Z výtěžku Tříkrálové sbírky se podporují humanitární projekty přímo v diecézích, vybrané peníze ale míří i na konta zahraniční pomoci. Jen na jihu Moravy vynesla loňská Tříkrálová sbírka katolické charitě 11,5 milionu korun.