Týden v ČR

Ministr zahraničí Cyril Svoboda a premiér Vladimír Špidla, foto: ČTK

Ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi tohoto týdne v České republice připravil Josef Kubeczka.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda a premiér Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Nový zákon o dani z přidané hodnoty znovu prošel Poslaneckou sněmovnou. Normu totiž před časem vetoval prezident republiky. Pro přijetí zákona hlasovalo 101 ze 184 přítomných poslanců. K přehlasování veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů. Přesně tolik má vládní koalice. Z jejího tábora ale chyběl nemocný poslanec Miloslav Vlček. Vládu však podpořil nezařazený poslanec Petr Kott, který byl loni vyloučen z ODS. Vládě pomohl zákon schválit i zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda. Dolní komora měla přitom o předloze hlasovat již v úterý. To ale ještě zdravotní stav ministra neumožnil jeho přítomnost ve sněmovně. Poslanci proto kvůli němu odložili hlasování na čtvrtek.

Zákon o dani z přidané hodnoty patří k pilířům vládní rozpočtové reformy. Podle šéfa sněmovního rozpočtového výboru Miroslava Kalouska je mimo jiné nutný i pro vstup Česka do Evropské unie.

"A za druhé tento zákon byl součástí operace, která umožňuje snížit daň z příjmu právnických osob na konkurenceschopnou úroveň českých firem a umožňuje velmi výrazně daňově zvýhodnit rodiny s dětmi. Pokud by tento zákon nebyl přijat, tak nebyl prostor ani ke snížení přímých daní."

Proti předloze, která na jedné straně snižuje základní sazbu DPH z 22 na 19 procent a na druhé straně v důsledku zdraží některé služby a zboží, hlasovala opozice. Komunisté ale na rozdíl od ODS podpořili s tím související zákon, který má částečně zmírnit dopady změn DPH u sociálně slabších skupin. Občanský demokrat Oldřich Vojíř není s rozhodnutím Poslanecké sněmovny spokojen.

"Vláda si nakonec zatleskala a došlo k tomu, že všem občanům zdražila. Na druhé straně se při druhém zákoně spojila ještě s komunisty a udělala propad státního rozpočtu ve výši pěti miliard. Já myslím, že je zjevné, s kým a pro koho tato vláda pracuje."

Vláda si od zákona slibuje, že posílí veřejné rozpočty až o 20 miliard korun. Podstatnou část těchto příjmů ale zaplatí domácnosti.


Leták na dveřích do budovy gymnázia Na Vítězné pláni v Praze oznamoval jednohodinovou protestní stávku některých vyučujících,  foto: ČTK
V Česku proběhla ve středu ráno hodinová stávka zaměstnanců ve veřejném sektoru. Na školách, úřadech, v nemocnicích i kulturních zařízeních stávkovalo na dvě stě tisíc odborářů. Protestovali hlavně proti snižování 13. platu. Místo původních padesáti procent 13. platů chce totiž vláda státním zaměstnancům vyplatit jen jejich desetinu. O výši čtrnáctých platů dosud není rozhodnuto.

Jak sdělil šéf školských odborů František Dobšík, zůstala například na hodinu zavřena drtivá většina škol.

"Brno, Ostrava, Karviná, Kladno, je to i Nymburk, Uherské Hradiště, Znojmo, Břeclav, Karlovy Vary, kde ty školy byly většinově otevřeny až v devět hodin."

Podle šéfa zdravotnických odborů Jiřího Schlangra budou protesty zaměstnanců ve veřejném sektoru pokračovat, pokud vláda resortu zdravotnictví nepřidá na platy.

"To základní krédo pro tuto akci také bylo, že zdravotnictví a sociální služby budeme poskytovat. Příště už to tak nemusí být a v některých vyjádřeních ze základních organizací je, proč tedy ještě děláme, když se k nám vláda chová takhle."

Někteří odboráři ale středeční stávku kritizují. Za nepřipravenou a nepromyšlenou ji označila například Asociace samostatných odborů. Mluvčí stávkujících zaměstnanců Alena Vondrová je však se stávkou spokojena.

"Můžeme už dnes konstatovat, že zaměstnanci reagovali na naši výzvu a že pochopili naši výzvu tak, jak ji pochopit měli. Já věřím a jsem přesvědčena, že politici by si měli z této akce vyvodit pro sebe zásadní závěry."


Kampaň ekologického hnutí Greenpeace za vstup České republiky do Mezinárodní velrybářské komise,  foto: ČTK
Česká republika by se podle ekologické organizace Greenpeace měla přidat k zemím, které chrání velryby. Její členové zahájili v Praze kampaň za to, aby země vstoupila do Mezinárodní velrybářské komise. Před Obecním domem v centru Prahy umístili velkou nafukovací velrybu. Lidé si také mohli prohlédnout výstavu o životě velryb a delfínů a podpořit snahu Greenpeace podpisem pod petici. Ta je výzvou pro politiky, aby se vstupem Česka do komise souhlasili. Známý mořeplavec a poradce Greenpeace pro ochranu velryb Marek Tomin tvrdí, že hlas České republiky v této komisi může být relevantní, i když nemáme přístup k moři.

"Právě to je ta paradoxní věc. V té komisi je hlas každého člena rovný. Tam nerozhoduje to, jestli máte nebo nemáte moře. Ona ta ochrana velryb znamená zároveň i ochranu biodiverzity jako takové, celosvětově. Velryby jsou svým způsobem vlajkovým druhem, který je ukazatelem toho, jakým způsobem se člověk stará o život na Zemi vůbec."

Akce Greenpeace se účastní také režisér Steve Lichtag, který nedávno natočil velryby přímo v jejich životním prostředí.

"Ty materiály jsou úchvatné. Cílem toho dokumentu je ukázat úžasnou krásu těch velryb, ukázat, jaké vlastně jsou, že jsou hravé, jako naše děti, že zpívají, že tančí, že na nás koukají, jako vy teď koukáte na mně. Po práci s velrybami, kdy jsem je vlastně měl možnost pocítit tělo na tělo, člověk nemůže zůstat lhostejný, co se s nimi stane dál."

Film Steva Lichtaga bude mít premiéru na festivalu ekologických filmů v Bánské Bystrici, kde za čtrnáct dnů chtějí členové Greenpeace předat pomyslnou štafetu své pouti z Prahy přes Plzeň, České Budějovice, Pardubice, Brno, Ostravu a Olomouc svým slovenským kolegům.