14-10-2011

V Česku vzniká berní superúřad pro největší firmy, píší Hospodářské noviny. Tisíce společností přeřadí berní správa z působnosti nynějších finančních úřadů pod specializovaný finanční úřad. Superúřad s téměř třemi sty špičovými odborníky na daně a daňové kontroly vybranými z vlastních řad berní správy, vznikne od ledna v Praze jako součást daňové reformy. Převezme firmy s obratem nad dvě miliardy korun, banky a všechny další finanční instituce, holdingové společnosti i firmy, které chtějí mít správci pod dohledem. „Umožní to přehlednější a jednodušší daňovou správu u firem se složitější strukturou. Ale i lepší dohled tam, kde může být podezření na daňové úniky." říká pro Hospodářské noviny šéf daňové správy Jan Knížek.

 

Vaše dítě zlobí? Dejte ho k soudu, píše titulek Lidových novin. Pustíte syna nebo dceru na hodinu ven, ale vrátí se až dlouho po setmění. Nebo jim marně nařizujete, aby si uklidili pokoj. V budoucnu byste za to mohli svou zlobivou ratolest hnát až k soudu. Poslanec Marek Benda totiž navrhuje do nového občanského zákoníku vložit pasáž, podle které se poslušnost k rodičům stane zákonnou povinností. V krajních případech by tak mohlo dojít až k tomu, že se vzdorovité děti budou kvůli svému chování k otci či matce zodpovídat před justicí. Mezi odborníky na výchovu si však návrh příliš sympatií nezískal. Hlavou nad ním kroutí Zuzana Baudyšová, předsedkyně Sdružení Naše dítě. Vynucovat respekt dítěte k rodičům zákonem jí přijde nešťastné. Uznávaný dětský psychiatr Petr Pöthe uvedl, že návrh staví vztahy v rodině úplně na hlavu. Za dítě je zodpovědný rodič, nechat do toho vstoupit soud je nenormální.

 

Plán zrušit malé porodnice narazil na odpor lékařů i žen, které chtějí rodit v přívětivější atmosféře. Jak píše Mladá fronta Dnes, plán na redukci lůžek, která jsou potřebná, totiž chce zachovat hlavně porodnice, kde se rodí větší počet dětí. Pokud je kritériem kvantita porodů a ne kvalita, pak je něco špatně, říká výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. Totéž říkají i lékaři z malých nemocnic, kteří umožňují i ambulantní porody. Navíc se tu rodičky nemusí registrovat už třeba ve třetím měsíci, jako je to ve velkých porodnicích. Všeobecná zdravotní pojišťovna však na plánu trvá.

 

V žalářích se šetří, ale peníze stejně docházejí. Vězeňství potřebuje injekci 225 milionů korun, píší Lidové noviny. Zlé předpovědi, že věznicím dojdou peníze na běžný provoz, se naplňují. Přeplněné žaláře nemají na jídlo ani energie. Více jak rok si šéfové věznic s ničím nelámou hlavu tolik, jako s otázkou, jak zlevnit provoz. Například v ženské věznici Světlá nad Sázavou musel osobně zasahovat náměstek ministra spravedlnosti. Tamní správci totiž varovali, že v půlce října nebudou mít na jídlo, ani na faktury za energii. Ministerská návštěva bankrot odvrátila. Přesto není vyhráno. Přitom všechny věznice fungovaly celý rok v úsporném režimu. Do sprchy mohou vězni jednou týdně na tři minuty. Stopku navíc dostaly i programy, které mají odsouzené připravit na návrat do společnosti.

 

Důchodci překvapivě fandí mladým ekologům, píše Mladá fronta Dnes. Letní strkanice ekologických aktivistů s policisty v šumavských lesích a spory o to, jestli kácet či nekácet stromy napadené kůrovcem, zajímá české důchodce. Ti se překvapivě postavili za mládež, která se poutala řetězy ke kmenům napadených stromů. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus. Důchodci jsou totiž názorům mladých tradičně dosti vzdáleni. Na straně ochránců přírody stojí i studenti. Naopak nemohou ekologové hledat sympatie u top manažerů a vysoce kvalifikovaných odborníků střední generace. Ti obhajují razantní postup vedení parku. Většina dotázaných se však shodla na tom, že blokáda ochránců přírody pozitivně urychlila diskusi na "kůrovcové" téma. A co se kůrovce týče, veřejnost se rozdělila na dva tábory. Jeden navrhuje kácení, druhý věří přírodě, že si poradí sama.

 

Cena elektrické energie pro české odběratele příští rok podraží o něco více než letos, v domácnostech naroste o šest procent, pro firmy asi o osm procent. Píšou to Hospodářské noviny, které při odhadu vycházejí z vývoje nákupních cen a informací o regulovaných poplatcích, které chystá Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle listu je pro zákaznickou cenu určující především vývoj na energetických burzách, kde se letos nákupní cena zvýšila asi o devět procent. Do konečné ceny se promítají také regulované poplatky za služby a dotace na obnovitelné zdroje, které určuje ERÚ. Podle zářijového průzkumu Unie malých a středních podniků je už nyní pro 60 procent malých a středních podniků cena elektřiny na hranici přijatelnosti, pro 12 procent je již příliš vysoká a 28 procent je s ní spokojeno.

 

Elektřině se věnují i Lidové noviny. Jak uvádí, Češi se naučili hledat levný proud. Od ledna do září změnilo dodavatele energie přes 280 tisíc domácností. To je víc než za celý loňský rok. Stačilo pět let na to, aby se statisíce českých rodin odvrátily od velkých energetických gigantů. Elektřinu či plyn berou raději od menších prodejců. Mnohdy totiž ušetří až několik tisíc korun ročně za ceny spotřebované energie. Na druhou stranu experti varují: pečlivě zvažte, komu se upíšete. Počet dodavatelů působících na trhu neustále roste. Podle údajů operátora trhu OTE jich je nyní zhruba padesát. A zdaleka ne všichni hrají poctivě. Podobní prodejci najímaní méně seriózními firmami se vydávají za kontrolory elektroměrů a plynoměrů a v několika případech dokonce zfalšovali podpisy nebo i celé smlouvy. Proti podvodům se proto chystá zasáhnout Energetický regulační úřad.

 

Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John řekl deníku Právo, že jeho strana uvažuje o možnosti, aby přechodné období, kdy budou dvě sazby DPH ve výši 20 a 14 procent, trvalo déle než jen příští rok. VV totiž předpokládají, že se Česko příští rok nevyhne ekonomickému propadu kvůli situaci v eurozóně. A chtějí omezit vliv růstu DPH na nižší a střední vrstvy. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale s jejich plánem nesouhlasí. "Při této kombinaci daně se vybere víc než při jednotné sazbě ve výši 17,5 procenta, která má na přání našich koaličních partnerů začít platit od roku 2013," řekl listu John s tím, že vše bude záležet na ekonomickém vývoji. Navíc se znovu chce vrátit k dřívějšímu návrhu VV, aby v nižší sazbě byly i některé potraviny. S plánem VV však ostře nesouhlasí ministr financí Kalousek. "Je to pitomost," reagoval ministr na dotaz, zda by mohly daňové sazby zůstat na úrovni 20 a 14 procent déle. "Já jsem ochoten se dohodnout na tomto: 19 procent jednotná sazba a vedle toho léky, knihy a noviny ve snížené," dodal Kalousek. Podle něj stejný názor sdílí i premiér Petr Nečas (ODS).

 

KSČM plánuje znovu vybudovat "nový svět". V rámci debaty před sjezdem, který bude příští rok v květnu, komunisté sní o vybudování socialismu v 21. století. Plány, jak má taková společnost vypadat, obsahuje předsjezdový dokument Materiály pro diskusi z letošního září. Za předstupeň socialismu považuje KSČM sociální stát, píše deník Právo. Komunisté v dokumentu uvádí, že do řad kritiků přivádí stále více lidí "trpká zkušenost s obnoveným kapitalismem v ČR". Komunisté soudí, že tento trend bude pokračovat a socialismus nemusí být vzdálenou vizí. Soukromé vlastnictví komunisté nevylučují, ale dávají ho do služeb socialismu. Obezřetně tvrdí, že socialismus nehodlají vybudovat na základě revoluce.

 

Automobilka Škoda Auto hlásí prodejní rekordy. V Česku však omezuje výrobu. Každá třetí škodovka už loni vznikla v zahraničních závodech firmy. Tuzemská automobilka Škoda za první tři čtvrtletí zvýšila prodej o sedmnáct procent. „Škoda v letošním roce opět roste vysokým tempem," uvedl pro Hospodářské noviny Jürgen Stachmann, který má v představenstvu automobilky na starosti prodej. „Posilujeme ve všech regionech a v roce 2011 poprvé překročíme hranici 800 tisíc prodaných vozů." dodává. Rekordní prodeje ale nejsou v takové síle znát v českých závodech. Největší růsty se odehrávají v Číně, Indii a Rusku, kde se vozy Škoda také vyrábějí.

 

Lukáš KohoutLukáš Kohout Mrtvou kočku, kterou před několika měsíci někdo přibil na dveře bývalé ředitelky litoměřického gymnázia Bulasové, si podle Mladé fronty Dnes prý objednal krajský radní Petr Jakubec. Ředitelka čin uváděla jako důkaz nesnesitelného psychického nátlaku na její osobu. Informaci médiím oznámil Lukáš Kohout, organizátor demonstrací ve Varnsdorfu a falešný asistent senátora Jana Kavana. Akci "mrtvá kočka" prý zorganizoval on, Jakubec si ho údajně najímal na špinavou práci. Radní Jakubec podle MfD spojení s Kohoutem nepopřel. Naopak se nechtěl vyjádřit: prý potřebuje čas. V pátek ráno ale spojení s Kohoutem jednoznačně popřel a chce podat žalobu na ochranu osobnosti. Na podporu ředitelky Bulasové podle listu osnoval Kohout i další akci. Do její ředitelny, kanceláře její zástupkyně a ekonomky školy plánoval instalovat odposlouchávací zařízení. Scénář byl ten, že odposlechy se pak najdou při fingované kontrole počítačů ve škole. Obviněni měli být dva nejhlasitější kritici ředitelky z řad učitelů. Jednatel firmy, která měla odposlech instalovat, MfD potvrdil, že s Kohoutem o zakázce jednal. Dohodě prý ale nebyla nakonec uzavřena.

14-10-2011