22-07-2008

Mirek Topolánek, foto: ČTKMirek Topolánek, foto: ČTK Premiér Mirek Topolánek v Mladé frontě Dnes popřel, že by byl ochoten udělat politický obchod - vyměnit souhlas s lisabonskou smlouvou za americký radar v Brdech. Uvedl to při návštěvě ministerstva zahraničí. Současně prohlásil, že hlasování o nové unijní smlouvě ve sněmovně by měl rád za sebou ještě předtím, nežli se Česko v lednu 2009 stane předsednickou zemí unie. Přiznal ovšem, že část senátorů a poslanců ODS může mít s lisabonskou smlouvou problém, když nebude přijat radar. S dohodou, která je nyní u Ústavního soudu, nesouhlasí ani prezident Václav Klaus, připomíná Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny komentují úvahy o tom, jaký dopad na českou politiku by mohlo mít případné nové irské referendum o lisabonské smlouvě, pokud by se nekonalo letos na jaře, ale třeba až na podzim příštího roku. Podle autora "protažený scénář" nabízí zdánlivě víc času také Česku. To mnoha vládním politikům jistě bude znít jako rajská píseň. Na co víc času? - ptá se ale komentátor. "Aby se domácí ratifikace Lisabonu odložila? Abychom se, pěkně česky, svezli na irských zádech a také si o něco řekli?" Vláda by podle komentátora měla vysvětlit, co to zemi přinese - kromě chladu ostatních, až po nich český tým bude coby předseda unie chtít vstřícnost.

Čeští vyjednavači možná při uzavírání smlouvy SOFA ustoupí Američanům v daňových otázkách, uvádí deník Právo. Tato smlouva stanoví podmínky pobytu amerických vojáků na radarové základně v Brdech. To, že česká strana zřejmě u daní couvne, naznačil premiér Mirek Topolánek poprvé toto pondělí, při své návštěvě ministerstva zahraničních věcí. "Budeme hledat kompromis, případně respektovat to, že na celém světě jsou vyjednány daňové podmínky tímto způsobem," řekl Topolánek. Nebude to však prý zadarmo. Česko bude za tento ústupek chtít obdobu off setů, tedy průmyslové spolupráce s Američany. Premiér však nepředpokládá, že by k nějakému zásadnímu průlomu v jednání o smlouvě SOFA mohlo dojít při současné návštěvě ministryně obrany Vlasty Parkanové ve Spojených státech.

 

Jiří ParoubekJiří Paroubek Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek na pondělní tiskové konferenci v Lidovém domě varoval novináře, že jeho strana před volbami přitvrdí proti médiím. ČSSD si podle něj najala právní kancelář a bude tvrdě reagovat na "lživá obvinění" vůči jeho straně. Paroubek soudí, že v médiích je zpochybňována demokratičnost uvnitř ČSSD a vytvářejí se pověsti o jakési tajné službě, agentských složkách a vydírání vlastních členů. Články bez jakýchkoliv důkazů je pak podle sociálních demokratů manipulována česká veřejnost. Zveřejňování podobných informací se bude ČSSD prý tvrdě bránit všemi právními prostředky. Podle politologa Bohumila Doležala je tento výhružný tón v podstatě pokračováním Paroubkovy tvrdé linie proti sdělovacím prostředkům. Podobá se tažení proti médiím, které na Slovensku nastoupil nynější premiér Robert Fico. Doležal neodhadne, jaký vliv budou Paroubkovy výhrůžky na média mít. U některých lidí to podle něj může sociálním demokratům dokonce přinést i body navíc.

 

Hospodářské noviny uvádějí, že do sporu o omezení dodávek ruské ropy do Česka se osobně vložil i ruský premiér Vladimír Putin. Vicepremiéru Igoru Sečinovi totiž na zasedání kabinetu přikázal, aby situaci urychleně vyřešil a přijal opatření, aby nedocházelo k přerušování dodávek. Přitom ale souhlasil s argumenty, podle kterých problém není na straně ruských ropných společností. Vicepremiér Sečin, odpovědný za energetický sektor, slíbil, že Rusko dohodnuté kontrakty splní. Česko odebírá z Ruska půl milionu tun ropy měsíčně, nyní ale dostává jen něco víc než polovinu tohoto množství.

 

Státu hrozí, že přijde o rozsáhlý majetek, upozornily Lidové noviny. V roce 2001 rozhodl Stanislav Gross jako tehdejší ministr vnitra, že jeho úřad vymění barokní palác v těsném sousedství Pražského hradu za panelák v pražských Řepích. Obvodní soud pro Prahu 6 ale v pondělí rozhodl, že stát musí panelák vrátit. Reálně tak hrozí, že státu nezůstane vůbec nic a v nepodařené transakci utopí desítky milionů. V čem byla chyba, ptají se Lidové noviny. Resort vnitra totiž zapomněl požádat ministerstvo kultury o povolení převodu kulturní památky na soukromého vlastníka. Navrácení paláce ministerstvu vnitra přitom soud vůbec neřešil, o něm by se muselo rozhodnout v novém řízení. To by se ale zřejmě táhlo léta a výsledek by byl nejistý, protože chyba je jednoznačně na straně státu.

 

Komentátor Hospodářských novin se věnuje tématu sňatků v chystaném novém občanském zákoníku. Ten počítá s tím, že stát by buď uznával sňatky úplně všech církví, anebo by civilní sňatky byly povinné a "po nich ať si věřící dělají, co chtějí". "Skutečně svobodomyslné národy jako Angličané nebo Američané však dávají snoubencům na výběr. Alternativní sňatky tady byly za Josefa II. i za Masaryka, má je i většina zemí EU. Český stát klidně může nechat sňatky, jak jsou dosud. Už jen jako uznání, že staré církve tu byly dávno před republikou. Možná tvůrci kodexu měli k debatě vybrat méně emotivní téma; velká díla občas ztroskotají na detailech. Autoři trestního zákoníku by mohli vyprávět," píše autor.

 

Chuligáni možná budou místo na stadion chodit na policii, píše deník Právo. Ministerstvo vnitra totiž uvažuje o tom, že proti řádění fotbalových fanoušků u nás by zavedlo britský model. Ten spočívá v tom, že v době fotbalových utkání, kde se dají očekávat potyčky tzv. Hooligans, se "známé firmy" musejí hlásit na místní policejní stanici. Jedná se o nový alternativní trest, který by měl preventivně zabránit výtržnostem a hrubému chování některých fanoušků na stadionech, soudí české ministerstvo vnitra. V současné době je totiž obtížné těmto lidem zabránit, aby se v době utkání na stadion dostali.

 

Už žádní bezdomovci, narkomani a prostitutky ani popíjející mládež ukrytá v hustém křoví, píší Lidové noviny. Radnici Prahy 2 došla trpělivost s tím, jak špatnou pověst má v posledních letech Karlovo náměstí. Vypsala proto architektonickou soutěž a chce největší pražské náměstí proměnit v nové centrum Prahy. Podle radních to už nemůže být korzovací park, jako za dob ředitele pražských zahrad a parků Františka Thomayera, který zde nechal ve 2. polovině 19. století vysázet aleje javorů, dubů a platanů. Právě kvůli tomuto charakteru je park památkově chráněnou zónou a památkáři by na něm nejraději nic neměnili. S tím ale radní nesouhlasí. "Život je někde jinde," tvrdí zástupci radnice. Úpravy by podle odhadů mohly začít už v roce 2010. Radnice ale netuší, kolik bude úprava náměstí stát, píší Lidové noviny.

22-07-2008