05-02-2007

Miloš Melčák (vlevo) a Michal Pohanka, foto: ČTKMiloš Melčák (vlevo) a Michal Pohanka, foto: ČTK Deníky komentují kampaň proti poslanci za sociální demokracii Miloši Melčákovi, který podpořil vznik vlády Mirka Topolánka. V Česku se nyní objevily billboardy, která připomínají Melčákovo parte. Podle komentáře v Právu může ale tato kampaň mířit i proti šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Autor připomíná, že k sesazení Paroubka na březnovém sjezdu strany vyzval sociální demokraty jejich bývalý lídr Miloš Zeman. Komentátor Lidových novin si zase všímá ostrých výrazů, kterými Paroubek Melčáka častuje. Paroubkovo znechucení z Melčáka je ale podle něj uměle vybičované. "Zároveň je to ovšem důvod, proč se lidé od tohoto čím dál nechutnějšího divadla odvracejí," píše se v Lidových novinách.

 

Foto: ČTKFoto: ČTK Deníky také informují o protestech občanů proti umístění radarové základny USA v České republice. Podle komentáře v Lidových novinách přišel "povyk kolem základny" jako na zavolanou komunistům, kteří po příchodu Jiřího Paroubka do čela ČSSD ztratili postavení "jediné autentické opozice". Na rozdíl od komunistů je ale ČSSD demokratická státotvorná strana, která bude muset ctít reálné zájmy země. Ostatně jednání o základně začala právě sociální demokracie. "Komunisté obavy z odpovědnosti mít nemusí, a tak budou mlátit na protestní buben, až uši budou brnět," píše autor.

 

Mladá fronta Dnes ve vlastním průzkumu zjistila, že mladí Češi se přestali bát nemocnic AIDS a například ve věku 16 až 19 let mnozí netrvají na používání kondomu. V komentáři pak list odpovídá na otázku, proč lidé věnují AIDS menší pozornost než novým hadříkům z butiku či hubnutí. AIDS přestala být "módní nemocí", byla vytěsněna ptačí chřipkou nebo anorexií. "Lidé fungují zvláštním způsobem. Škarohlíd by řekl, že dokud se HIV nenakazí nějaká celebrita, lidé budou na rizika kašlat dál. Běda nevědomým,"píše se v Mladé frontě Dnes.

 

Pavol Mihál odevzdal lustrační osvědčení na cizí jméno, uvedly Lidové noviny. Vedoucí české národní jednotky Interpolu a důstojník policejního prezidia, který měl být před listopadem 1989 agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB), získal totiž negativní lustrační osvědčení na jméno Pavel Mihál. "V žádosti o lustraci bylo místo Pavol uvedeno Pavel," potvrdil deníku ministr vnitra Ivan Langer. Podle policejního prezidenta Vladislava Husáka to je důvodem pro Mihálův odchod z Policejního prezidia. Langer podle deníku chce, aby se zpětně prověřila i další lustrační oznámení. Trvá na tom, aby se zkontrolovala aspoň ta, která byla vydána pro policisty. Možnost, že někteří bývalí spolupracovníci StB mohli využít podobného triku jako Mihál, v teoretické rovině připouští i ředitel odboru archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavel Žáček. S podobnými případy se už setkal.

 

Vila TugendhatVila Tugendhat V londýnském aukčním domě Sotheby´s se v pondělí draží vzácná socha z brněnské vily Tugendhat. Jak uvádí deník Právo, plastiku Wilhelma Lehmbrucka nazvanou Torzo kráčející ženy z roku 1914 dali do dražby potomci manželů Tugendhatových. Ti ji získali v restituci koncem loňského roku. Katalog podle deníku odhaduje cenu plastiky na 250.000 až 350.000 liber, tedy až 15 milionů korun. Mladá fronta Dnes k tomu připomíná, že socha byla uložena od r. 1960 v depozitáři Moravské galerie. Podle jejího ředitele Marka Pokorného nebyla prohlášena kulturní památkou, proto musel vydat vývozní povolení. Potomci manželů Tugendhatových také žádají město Brno a ministerstvo kultury o navrácení vlastní vily Tugendhat, kterou židovská rodina opustila před válkou v roce 1938. Město Brno chce vilu převést do majetku státu, který by ji pak dědicům původních vlastníků vydal.

 

České brambory se díku globálnímu oteplování planety stanou stále vzácnější plodinou. Uvádí to Mladá fronta Dnes v souvislosti s obsáhlou analýzou klimatických změn, které předpovídají vědci. Výsledek předpovědi dvou a půl tisíce klimatologů byl publikován minulý týden v Paříži. Z jejich zprávy vyplývá i to, že na globálním oteplování se s největší pravděpodobností podílí i člověk. Počátkem dubna vyjde podrobnější analýza, která popíše očekávané změny klimatu v jednotlivých regionech. Střední Evropa zůstane podle vědců nejhorších důsledků globálního oteplování ušetřena, přesto tu ubude vody v řekách, přibude škůdců a v důsledku toho bude třeba geneticky upravovat některé plodiny. Globální oteplování by ale nemuselo mít jen devastující účinky, píše deník. Podle některých teorií by mohlo být léto tak dlouhé, že by se v Česku mohlo sklízet dvakrát do roka.

 

Přesvědčovat starosty obcí o umístění americké radarové základny v Česku chce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Šéf české diplomacie zamíří nejprve do Strašic u Rokycan, kde se setká se starosty brdských obcí. Chce je ujistit, že základna není nebezpečná a lidem přinese užitek. Pak se chce podívat přímo na místo, kde by měl radar stát. Další setkání se zástupci obcí proběhne ve Spáleném Poříčí. Starostové si stěžují hlavně na nedostatek informací a odborných podkladů, které by mohli předat zastupitelům. Podobné výtky se ozvaly i na sobotní protestní akci proti základnám, kterou přímo v Jincích uspořádala občanská iniciativa Ne základnám. Podpořily ji více než tři stovky lidí.

 

Jak uvádí deník Právo, čeští penzisté cestují stále více za teplem. Loni jich za hranice vyjelo téměř půl milionu. Užívat si ve Středomoří už není výsadou bohatých západoevropských důchodců z Německa a Velké Británie. V posledních letech je v přímořských letoviscích stále více slyšet i čeština. Český důchodce si v loňském roce dopřál více než každý desátý zájezd. Zahraniční cestu si loni koupilo zhruba 480 tisíc lidí v postproduktivním věku. Rozmachu tuzemské turistiky i všimly i cestovní kanceláře a stále více se na tuto klientelu zaměřují. Většina cestovek už má připravenou speciální nabídku a penzistům poskytuje až 50procentní slevy. Ty se vztahují i na osobu, které seniora doprovází. Seniorskou klientelu si přitom cestovní kanceláře velmi pochvalují. Senioři totiž nevyžadují žádný konkrétní termín a v drtivé většině se jedná o naprosto bezproblémové turisty, kteří se nezpíjejí do němoty a netlačí se u švédských stolů jako mladší generace.

 

Podle Lidových novin zůstává doma s dítětem stále více otců. Nyní je jich 4203 a toto číslo se podle deníku každým rokem o několik stovek zvyšuje. Ve srovnání s počtem matek na rodičovské dovolené je ale počet otců stále mizivý, jde o necelého 1,5 procenta. Ve Švédsku, kde mohou otcové čerpat rodičovskou dovolenou už od r. 1974, je to čtrnáct procent. Trend otců, kteří zůstávají doma s dítětem, posiluje podle sociologů kvůli tomu, že mladí lidé na rozdíl od svých rodičů už tolik nepodléhají předsudkům. Nebojí se také využívat nové možnosti. Přesto rodiny, kde se o děti stará muž, stále narážejí na negativní reakce ve svém okolí. Podle výzkumu Masarykovy univerzity přitom lidé pozitivně hodnotí otce, který zůstává na rodičovské dovolené, matka je ale podle "divná". Kvůli obavám z reakcí okolí proto doma nezůstává tolik lidí, kolik by mohlo.

05-02-2007