18-12-2006

Zprava: předseda ODS Mirek Topolánek, předseda Strany zelených Martin Bursík a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, foto: ČTKZprava: předseda ODS Mirek Topolánek, předseda Strany zelených Martin Bursík a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, foto: ČTK Tisk komentuje formování trojkoalice občanských demokratů, lidovců a zelených. Podle Hospodářských novin si možná lídři KDU-ČSL a Strany zelených vynutí na šéfovi občanských demokratů Mirkovi Topolánkovi větší ústupky, než jaké by musel udělat předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. "Je téměř jisté, že koalice se 101 hlasy nebude příliš stabilní. A je stoprocentní, že soužití zelených liberálů s moravskými konzervativci bude, jemně řečeno, náročné," upozorňuje list. Trojkoalice je podle Hospodářských novin "umazaná" odchodem sociálně demokratického poslance Miloše Melčáka z klubu ČSSD ve sněmovně. Spojuje proto svoji vládu s reformami.

 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a předseda Strany zelených Martin Bursík, foto: ČTKPředseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a předseda Strany zelených Martin Bursík, foto: ČTK Mladá fronta Dnes glosuje Paroubkův proslov na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru strany, kde lídr sociálních demokratů avizoval příklon ČSSD k lidovcům a zeleným. Zasedání bylo uzavřené, avšak nahrávka s Paroubkovým projevem se dostala mezi novináře. Paroubek podle ní při jednání výboru oznámil, že po příštích parlamentních volbách plánuje strategické spojenectví s KDU-ČSL a zelenými, v jejichž čele by ale nebyl současný předseda Martin Bursík. KSČM podle Paroubka nemá budoucnost. Deník připomíná, že před dvěma lety Paroubek jako o svém strategickém partnerovi hovořil právě o komunistech, s nimiž chtěl ve sněmovně získat sto jedenáct hlasů. Předseda ČSSD je podle Mladé fronty Dnes operativní muž, který "představuje ten proud moderní politiky, kterému je jedno, kdo s kým a proč, který se spojí s každým, když to něco hodí". To je "častá vlastnost politiků, ale Paroubek ji dovedl k monumentální bezohlednosti," soudí list. vládu s reformami.

 

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, foto: ČTKPředseda KDU-ČSL Jiří Čunek, foto: ČTK Politolog Jiří Pehe v deníku Právo píše, že nový lidovecký předseda Čunek drží v rukou klíč nejen k dalšímu osudu KDU-ČSL, ale celé české politiky. Čunek podle komentáře na sjezdu strany vyhrál přesvědčivě proto, že ostře kontrastoval s obrazem bezpáteřnosti, s nímž jsou lidovci dlouhodobě spojováni. Pokud má Čunek toto dědictví překonat, musí se držet svých deklarovaných principů, míní autor. Především, že lidovci nepůjdou do vlády opřené o jednoho nebo několik přeběhlíků. Jestliže by svému slovu nedostál, mělo by to podle komentátora dalekosáhlé důsledky, a to nejen pro lidovce. Kdyby Čunek umožnil vládu založenou na několika odpadlících z ČSSD, pro vládu i českou politiku by to znamenalo, že ji de facto kontroluje důchodce Miloš Zeman a jeho věrní, soudí autor poznámky.

 

Miloš Melčák, foto: ČTKMiloš Melčák, foto: ČTK Poslance Miloše Melčáka, který opustil sněmovní frakci ČSSD, hlídá policejní ochranka. Informuje o tom pondělní Právo. Melčák se údajně domnívá, že se ho někdo snaží otrávit. Podle médií naznačil, že by se mělo jednat o poradce šéfa ČSSD Jaroslava Tvrdíka. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v neděli uvedl, že Melčák má obavy z toho, že je zaměřován přes mobilní telefon. Podle Paroubka o tom Melčák mluvil v sobotu při jednání ústředního výkonného výboru strany. Paroubek soudí, že poslanec je asi "poněkud přepracován" a že některé své "nepřiměřené představy" brzy opustí. Předseda ČSSD Právu řekl, že někdo z poslanců sociální demokracie bude interpelovat ministra vnitra kvůli důvodům, pro něž byla ochranka Melčákovi přidělena. Melčák v prosinci opustil poslanecký klub ČSSD. Odešel údajně mimo jiné proto, že se s vedením strany rozcházel v názoru na roli ČSSD v povolebním uspořádání. Hovořil také o špatné atmosféře ve straně a zastrašování. Již dříve řekl, že by sociální demokraté měli při hlasování o důvěře opustit jednací sál, a otevřít tak cestu pro vznik vlády. ČSSD by podle něj měla zaujmout opoziční roli.

 

Protikorupční policie prověřuje, zda předseda KDU-ČSL Jiří Čunek dostal v době, kdy pracoval na vsetínské radnici, půlmilionový úplatek od realitní firmy. Podle Mladé fronty Dnes jde o čtyři roky starou událost. Policie ji prý začala prošetřovat před měsícem a zatím odmítla sdělit bližší informace. Čunek nařčení odmítá. Policie se o předsedu lidovců a dosavadního starostu Vsetína zajímá také kvůli podezření, že údajně zneužíval tankovací kartu vsetínského městského úřadu. Podle trestního oznámení, které policie obdržela, čerpal Čunek na kartu benzin i pro soukromé účely. Případ vyšetřuje kriminální policie v Přerově, kde byl Čunek už u výslechu. Trestní oznámení na předsedu lidovců podala také jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová, která ho obvinila ze sexuálního obtěžování a vydírání. Olomoucká policie se dále zabývá ještě třinácti trestními oznámeními kvůli údajnému šíření rasové nenávisti. Podali je na něj lidé nespokojení s vystěhováním několika romských rodin na Jesenicko. Čunek podle MfD vše označuje za naprosté nesmysly. "Myslím, že se mě snaží zase jen někdo poškodit," uvedl pro Mladou frontu Dnes.

 

Sporných bodem pro trojkoalici ODS, lidovců a zelených se podle deníku Právo stal Temelín. Zatímco podle premiéra Mirka Topolánka Česko plní své závazky z Melku, šéf Strany zelených Martin Bursík trvá na tom, aby česká vláda temelínskou jadernou elektrárnu na čas odstavila. Mohla by tak proběhnout dvojí technická úprava a Česká republika by vyhověla rakouským připomínkám. Bursík je přesvědčen, že česká strana ve dvou bodech neplní dohody z Melku. Čeští politici by si podle něj měli přestat "tahat triko a zdůrazňovat národní zájmy". Topolánek naopak tvrdí, že melkské dohody porušuje Rakousko blokádami hraničních přechodů. V tomto názoru ho v televizní debatě v České televizi podpořili i lídři lidovců, ČSSD a KSČM Jiří čunek, Jiří Paroubek a Vojtěch Filip.

 

V pondělí zahájí potravinářská inspekce rozsáhlé vyšetřování kvůli infekci listeriózy. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to uvedl hlavní hygienik Michael Vít. Akce proti listerióze už ale začala po poradě s ministryní zemědělství Milenou Vicenovou a šéfem potravinářské inspekce minulý týden. Inspektoři se podle Víta zajímají o hygienické zásady při výrobě měkkých sýrů a některých uzenin. Zaměří se i na skladování a prodej těchto výrobků. Vít v rozhovoru zdůraznil, že zdraví lidé z infekce nemusí mít obavy. Podle něho devadesát procent lidí listeriózou neonemocní. Podle Ivany Pickové ze Sdružení obrany spotřebitelů ale avizované kontroly potravinářských provozoven budí dojem opatření, které má jen uchlácholit veřejnost. Picková však v deníku zároveň připomíná, že hlavní podíl odpovědnosti na tom, co a jak kupovat, leží hlavně na spotřebitelích. Pokud sami zákazníci nebudou denně a pečlivě kontrolovat zboží, žádný kontrolor je nezachrání.

 

V Rusku vychází kniha o údajných vrazích Jana Masaryka. Jak uvádí deník Právo, třináct let staré svědectví bývalé sovětské agentky NKVD Jelizavety Paršinové o tom, že vrahy ministra zahraničních věcí Jana Masaryka byli její tehdejší kolegové Michail Bělkin a Bondarenko, se nyní dočká knižního vydání. Výpověď Paršinové, která byla po 2. světové válce nasazena v Československu a která zemřela před čtyřmi roky, zaznamenal její syn Leonid Paršin. Poprvé svědectví Paršinové uveřejnil publicista Jefim Fištejn na Rádiu Svobodná Evropa. Paršinová je zopakovala i v dokumentu Československo ve zvláštních službách, který s ní Česká televize natočila v roce 2000 v Rusku. NKVD však svou účast na Masarykově smrti popírá. Pravda je tak nejspíš ukryta v archivech KGB, které ale dosud podléhají utajení. Prověřit informace od agentky Paršinové se zatím nepodařilo ani Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu, připomíná Právo.

 

Podle Mladé fronty Dnes české základní školy učí špatně cizí jazyky. Vyučují je totiž lidé, kteří pro to vůbec nemají kvalifikaci. Nejhorší je přitom výuka angličtiny, kde pouze devětadvacet procent pedagogů má příslušné vysokoškolské vzdělání. A každý pátý podle výroční zprávy České školní inspekce nevystudoval vysokou školu vůbec. Podle odborníků je přitom nezbytné, aby právě na základní škole učil cizí jazyky schopný pedagog. Měl by totiž hned od počátku v žácích probudit zájem o studium cizích řečí. Komentátor Jan Jandourek k tomu ve stejném deníku dodává: kdo cizí řeč umí, běží svou znalost zpeněžit jinam než do školy. Dokud nebude učitelství dobře placená a prestižní práce, mladí vzdělanci se tam hrnout nebudou.

18-12-2006