Přehled tisku

Proč Lidové milice nepotlačily před patnácti lety listopadové demonstrace? Bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš se historikům z Akademie věd až nyní svěřil, že byl ve dvě ráno nahonem vytažen z postele a musel se o zákroku rozhodnout rozespalý narychlo a v silném stresu, uvádí Mladá fronta Dnes.

Hospodářské noviny poznamenávají, že nejnovější žebříček Transparency International, podle něhož je míra korupce v České republice jednou z nejvyšších v Evropě, je založen do značné míry na subjektivním hodnocení. Podle listu je ale známá věc, že pověst je někdy víc než skutečnost. Pokud se dá o kauze Kořistka a dalších nyní něco říci, pak to, že korupce má zničující důsledky nejen, prokáže-li se, ale i v případě, že oznámení z korupčního jednání se zvrhne v chaos, míní autor glosy.

Podle deníku Právo je jednou z příčin korupce ve veřejné správě to, že stát nemá nad svými nepoctivými zaměstnanci dostatečný dohled. Nadstandardním prostředkem takového dohledu by podle autora komentáře mohla být i dříve diskutovaná možnost provokace. Proč ji nepoužít tam, kde nejde o občana a celou jeho osobnost, jen o určitou kategorii úředníků a policistů, jen při výkonu jejich práce, ptá se komentátor.


Proč Lidové milice nepotlačily před patnácti lety listopadové demonstrace? Bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš se historikům z Akademie věd až nyní svěřil, že byl ve dvě ráno nahonem vytažen z postele a musel se o zákroku rozhodnout rozespalý narychlo a v silném stresu, uvádí Mladá fronta Dnes. "A já tam stál v noci v tom pyžamu a přemýšlel, co mám dělat. Co udělat v tý situaci, kdy v Praze jsou proti tomu. Říkám si, to musí rozhodnout tajemníci okresů. Nakonec ale říkám, kdo je na cestě, ať dojede do Prahy, a kdo není, ať nejezdí," vzpomíná Jakeš. Tvrdí, že čelil tlaku komunistických bossů, aby režim jen tak nekapituloval. Výpověď Jakeše je součástí unikátního projektu českých historiků, který zachycuje životní příběhy 98 Čechů a 21 Slováků, kteří se v období normalizace, ale i na sklonku komunistického režimu angažovali buď v disentu, či na straně totalitního režimu. Historika Miroslava Vaňka podle Mladé fronty Dnes překvapilo, jak často se o osudu země rozhodovalo třeba jen tak v pyžamu.


Návrh takzvaného volebního zákoníku, jehož projednávání vláda odložila, Lidové noviny označují za "partizánskou akci" části sociální demokracie. Soudí o něm, že se pokouší šmahem řešit problémy, o kterých se bezvýsledně debatuje mnoho let, jako je volba prezidenta či takzvaný klouzavý mandát. Změnám by ale podle listu měla předcházet seriózní debata napříč stranami. Náhoda nemusí být ani to, že návrh dorazil do vlády právě před volbami, protože je jasně populistický, píše list a dodává, že vláda správně odložila jeho projednávání.


Změny v ústavní péči včetně zřízení "vězení" pro děti dneska chválíme. Ale ničím se nedá vysvětlit ani omluvit, proč si stát ústavní výchovu pořád tak hýčká, tvrdí Mladá fronta Dnes. Podle autorky článku je taková ústavní výchova drahá a přes veškerou snahu všech lidí rovněž neúspěšná, protože více než polovina chovanců má v dospělosti potíže "s životem i s kriminálem".


Foto: Evropská komise
Pravidelné hodnocení ekonomických expertů Evropské unie, v němž ve středu Českou republiku kritizovali především za stav veřejných financí a varovali, že kvůli vysokému tempu zadlužování se příchod eura do Česka zpozdí, komentuje čtvrteční tisk.

Česká republika je opět pod palbou kritiky za vysoký schodek státní kasy. Tentokrát to byla Evropská centrální banka, která vládu upozornila na významné nedostatky. Pokud s nimi kabinet něco neudělá, Česko nejspíše nebude moci přijmout euro, píšou Lidové noviny, podle kterých facka z Evropské unie přišla paradoxně přesně ve chvíli, kdy vláda Stanislava Grosse rozhodla o dalších miliardách korun, které "vyletí" ze státní kasy. A to jednak 13 miliard na valorizaci důchodů a 1,5 miliardy na čtrnácté platy státních zaměstnanců. To ale není vše. Rozpočet bude příští rok chudší o miliardy na zvýšení platů policistů. Z toho je vidět, že šéf české vlády si výhrady z Evropské unie příliš nepřipouští. Bohužel částku, o kterou Česko zadluží, nebude v budoucnu platit jen on sám, píšou Lidové noviny.

Hospodářské noviny konstatují, že vláda nešetří, ale utrácí. Přitom jsme se v červenci v Bruselu zavázali, že poroste-li ekonomika rychleji, než se očekávalo, půjdou daňové příjmy "navíc" na snižování státního dluhu. Takže - bezostyšně nedodržujeme mezinárodní závazky. Je sice možné namítnout, že Německo a Francie porušují důležitější kritéria Paktu stability a růstu (především jde o schodek), což je větší hřích. Jenže my jsme v Evropě noví a uvést se hned na začátku jako někdo, kdo neplní dohody, není zrovna dobrá vizitka. Dlouhodobě tím poškozujeme vlastní kredibilitu, píšou Hospodářské noviny.


Šéf České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr odmítá názory, podle nichž by v České republice bez radikální penzijní reformy, včetně povinného spoření na penzi, mohlo někdy kolem roku 2050 dojít ke kolapsu státní kasy. V rozhovoru pro deník Právořekl, že systém je stabilizovaný a důchodový účet je v přebytku. "Za prvních devět měsíců letošního roku je přebytek mezi příjmy a výdaji na důchodové dávky zhruba čtyři miliardy korun. Přitom stále není do systému placeno pojistné za některé náhradní doby, které se ale do důchodu započítávají. Škola se počítá do důchodu a nikdo za ni neplatí, nikdo neplatí pojistné za nezaměstnané, byť se jim pak částečně nezaměstnanost do důchodu započítává. Kdybychom tyto platby do důchodového systému doplnili, tak jsme ho měli přebytkový neustále," řekl Hoidekr, který sdílí názory o nezbytnosti reformy penzijního systému, soudí ale, že spoření na penzi ve fondech by mělo být dobrovolné. Reforma podle něj musí směřovat k tomu, aby se parametricky upravil stávající systém průběžného financování, kdy ekonomicky aktivní lidé platí na penze těch, kteří už jsou v důchodu. Názory, že při reformě důchodového systému je třeba zavést povinné spoření na penzi, protože jinak státu při zachování současné úrovně penzí i odvodů na důchodové pojištění hrozí bankrot, odmítá. Připouští nicméně, že doplňkové systémy musí existovat a být využívány.


Trojice vynálezců z pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyvinula přístroj, který umožňuje ovládat počítač pouhým pohybem očí. Zařízení má usnadnit práci s výpočetní technikou handicapovaným lidem a bylo již úspěšně testováno na studentech Jedličkova ústavu v Praze. Informují o tom Lidové noviny. "Pohyb oka snímá kamera umístěná třeba na brýlích. Kam se člověk dívá, tam ujíždí kurzor na počítači. Kliknutí myši je nahrazeno mrknutím očí," vysvětlila listu podstatu systému nazvaného Memrec výzkumná pracovnice Gerstnerovy laboratoře ČVUT Marcela Fejtová. Na projektu pracovala společně se svým bratrem Janem Fejtem a šéfkou biolaboratoře katedry kybernetiky ČVUT Lenkou Lhotskou. Výjimečnost systému Memrec spočívá podle Lidových novin především v jeho nízké ceně. Ta by měla bez brýlových obrub činit zhruba 5000 korun. Systémy fungující na principu pohybu očí už ve světě existují, ale jsou velice drahé. Vynález bude mít podle slov zástupce přednosty neurologické kliniky dospělých v Motole Jaroslava Jeřábka využití i v medicíně. "Je to zařízení schopné velice kvalitně provádět záznam očních pohybů, kterými se vyšetřují onemocnění centrálního nervového systému," sdělil Lidovým novinám.