Přehled tisku

Italský premiér Silvio Berlusconi hovoří na tiskové konferenci na závěr summitu Evropské unie v Bruselu, Foto: CTK

Neúspěch bruselských jednání o ústavní smlouvě Evropské unie je kromě informací o zatčení bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna nejfrekventovanějším tématem na stránkách pondělního tisku. Většina komentátorů se shoduje v tom, že fiasko jednoho summitu nenaznačuje vůbec krach probíhajícího procesu ani krach myšlenky evropské jednoty.

Italský premiér Silvio Berlusconi hovoří na tiskové konferenci na závěr summitu Evropské unie v Bruselu,  Foto: CTK
Neúspěch bruselských jednání o ústavní smlouvě Evropské unie je kromě informací o zatčení bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna nejfrekventovanějším tématem na stránkách pondělního tisku. Většina komentátorů se shoduje v tom, že fiasko jednoho summitu nenaznačuje vůbec krach probíhajícího procesu ani krach myšlenky evropské jednoty. Hospodářské noviny ale upozorňují na to, že neúspěch jednání o ústavě nemusí být jen jednou z krizí, jež integraci na evropském kontinentu provázely od jejího počátku. Autor komentáře podotýká, že od samého vzniku maastrichtské smlouvy byla dávána přednost integraci měnové a hospodářské před politickou. "Smlouva z Amsterodamu s tímto 'nedodělkem' nepohnula a před třemi roky patnáctka za francouzského předsednictví připravila přijetí deseti nováčků tak, že patron smlouvy z Nice, (francouzský prezident) Jacques Chirac, je dnes jejím největším odpůrcem," poznamenává list. V důsledku toho se podle HN rozšířená unie bude řídit pravidly, která neusnadňují nalézání dohody. Pravděpodobnost schválení textu ústavy v příštím půlroce tedy není velká, domnívá se deník, podle kterého se evropská partie vrací na začátek.

Naopak deník Právo nepokládá nepřijetí evropské ústavy za až tak špatnou zprávu. "Institucionální změny podle této ústavy mají platit až od roku 2009, a i když je mnoho důvodů ke spěchu, bude- li přijata později, možná bude kvalitnější. Pokud nebyla ústava přijata proto, že ne všichni ze zúčastněných států byly k jejímu přijetí připraveny, pak je to dokonce dobrá zpráva," uvažuje komentátor listu. Domnívá se, že následující hledání dohody bude užitečnou průpravou pro politické řízení integrovaného kontinentu.


V otázce zatčení iráckého diktátora Saddáma Husajna převládají v tisku názory, že úspěšná akce vrátila prestiž tajným službám spojenců, kteří však budou muset v Iráku dále řešit množství problémů. Tisk také připomíná, že zatímco Saddáma Husajna chytily americké jednotky osm měsíců po svržení jeho režimu, uniká dva roky od začátku války v Afghánistánu Američanům stále Usáma bin Ládin, hlava teroristické sítě Al-Káida a strůjce útoků ze září 2001. Skutečný konec války v Iráku by podle Mladé fronty Dnes měli Američané vyhlásit teprve nyní, po zadržení muže, kvůli němuž se kontroverzní válka uskutečnila. Hospodářské noviny však také upozorňují na problém, který v osobě zatčeného diktátora Američany čeká. Otázka kdy, jak a kým bude Saddám Husajn souzen, je nanejvýš naléhavá a není na ni jednoduchá odpověď. "Pro Iráčany, kteří nežijí v černobíle pojatém světě americké politiky, má zatčení Husajna symbolický význam ve dvojím smyslu. Potvrzuje se, že obávaný tyran je lidská bytost, která má své slabiny. Na druhou stranu byl Saddám chycen živý, a proto je z hlediska místních tradic stále nebezpečný," zdůrazňují HN.

Mladá fronta Dnes se domnívá, že význam zadržení Saddáma spočívá ve dvou rovinách. Ta první je symbolická. Všichni stoupenci bývalého režimu nyní vědí, že přišel definitivní konec a už není, za co a za koho bojovat. A také všichni Iráčané vědí, že je třeba se obrátit k budoucnosti. Druhá rovina je praktická. Jestliže Saddám skutečně řídil nebo se alespoň významně podílel na řízení odbojové činnosti proti koaličním silám a rozvracení země, existuje šance, že by Iráku mohly nastat klidnější časy. To však nelze podle MfD přeceňovat, protože ozbrojené útoky a další problémy nekončí.


Chantal Poullainová se dohodla na odškodnění se dvěma lidmi, zraněnými při dopravní nehodě, kterou herečka způsobila v červenci. Výše odškodnění, s níž souhlasili třiadvacetiletá Radka Stratilová a o rok mladší Jakub Kolín ze Šumperka, není známa. Uvádí to pondělní Blesk. "Mohu potvrdit, že v neděli byla za oboustranného souhlasu uzavřena dohoda mezi mými klienty a paní Chantal o mimosoudním odškodnění. Mí klienti jsou s dohodou, tak jak byla nyní podepsána, zcela spokojeni," řekl listu právní zástupce poškozené dvojice. Dodal, že výši odškodnění nebudou zveřejňovat. Poullainová havarovala v Olomouci, když na kruhovém objezdu nedala přednost v jízdě a ve velké rychlosti se srazila s projíždějícím automobilem. Jeho řidič, kterým byl Kolín, utrpěl vážné poranění pánve, spolujezdkyně Stratilová se léčila z poranění jater. Poullainová z nehody vyvázla s otřesem mozku po nárazu do airbagu. V krvi měla 0,3 promile alkoholu.


Foto: CTK
V některých obchodech již začínají slevy. Obchodníci s nimi zatím šetří, protože zákazníci mají v předvánočním čase chuť utrácet. Jak píše Mladá fronta DNES, slevy začínají u oblečení. Hlavní sezóna slev ale přijde v lednu. "V oddělení textilu jsme už začali, u sezónních výrobků šly ceny dolů až o 50 procent," řekla MfD Martina Čermáková z Teska. Ještě se uvidí, zda firma zopakuje letní výprodej, kdy sezónní oděvy byly v prodeji i za desetinu původní ceny, dodává list. Slevy fungují jako dobré předvánoční lákadlo i u sportovního zboží. "Na vybrané výrobky máme už teď každý týden akce," uvedl Ondřej Šourek z Gigasportu. Podle MfD přijdou výprodeje a s nimi nižší ceny po svátcích. Před Vánocemi jsou obchodníci se slevami opatrní. Nakupujících přibývá, a tak není třeba spěchat. "Poslední jdou do slev vždycky novinky," cituje MfD šéfa Electro Worldu Jiřího Řízka. "Teď zákazníci nakupují, zadlužují se, prodejny jsou nabité a obchodníci jsou spokojeni," řekl listu odborník na maloobchodní trh Tomáš Krásný z Incomy. "Ale v lednu to přijde stoprocentně, slevy jsou v Česku hlavní nástroj marketingu," dodal.