Půjde Česko s evropským trendem?

Petr Mareš (vlevo), na snímku s ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem, foto: ČTK

Unionistický vicepremiér Petr Mareš hodlá ve vládě otevřít debatu o tom, zda by bylo možné odkriminalizovat držení malého množství konopí. Mareš v rámci své iniciativy požaduje zrušení tři roky starého protidrogového zákona. Jak uvádí Zdeněk Vališ, tato legislativní norma se už ukázala jako zcela neúčinná.

Petr Mareš  (vlevo),  na snímku s ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem,  foto: ČTK
Mareš usiluje o to, aby trestní zákon byl k uživatelům marihuany tolerantnější, aniž by ovšem tuto drogu plně legalizoval. Na druhé straně by měl zákon přísněji postihnout producenty a dealery. Jisté ale je, že ve vládě narazí Mareš na odpor. Zásadně proti zmírnění postihů za tzv. měkkou drogu prý budou sociální demokraté ministr vnitra Gross a ministryně zdravotnictví Součková, stejně jako lidovecký ministr životního prostředí Ambrozek. Naopak s podporou může vicepremiér počítat například u sociálnědemokratické ministryně školství Buzkové či u svého stranického kolegy Mlynáře.

O to, jak se stavět k měkkým drogám, se v Česku vede už léta spor, který jde napříč téměř celým politickým spektrem. Nejvyhraněnější názor mají pouze lidovci. Ti odmítají drogy jako takové, bez ohledu na jejich rozdělení podle stupně nebezpečnosti. Argumenty obou táborů jsou notoricky známé. Věrně kopírují názory, které už nesčíslněkrát zazněly jinde ve světě v debatách ne stejné téma. Pro přívržence větší tolerance k měkkým drogám prý ale začíná hovořit fakt, že teorie o marihuaně, jako předstupně k tvrdým drogám, se v praxi nepotvrdila.

Odborníci uvádějí, že v Česku je zhruba jeden milión lidí, kteří mají s marihuanou osobní zkušenost. Problémových uživatelů, těch, kteří končí u heroinu, pervitinu apod. jsou necelá čtyři procenta. Jak říká Josef Radimecký z mezirezortní protidrogové komise, kdyby zmíněná teorie platila, byli by Češi už dávno národem feťáků. Je to tak trochu začarovaný kruh. Odpůrci drog nevidí důvod, proč konzumentům konopí ustupovat. Zastánci větší tolerance zase poukazují na fakt, že pouze represe marihuanu ze světa nesprovodí. Když se před třemi lety zpřísňovaly protidrogové paragrafy, tvrdili optimisté, že výsledkem bude důraznější postup proti obchodníkům s drogami. Pesimisté se naopak obávali, že zvýšení represe povede pouze k lovu řadových či jen náhodných kuřáků marihuany.

Praxe uplynulých let ukázala, že optimistické vize se nenaplnily, zato pesimistům se dostalo hořkého zadostiučinění. Přitom v době, kdy v Česku vstupoval v platnost nový zákon, v západní Evropě už běžel opačný proces. Z pohledu zákona tam došlo a dochází k důslednému rozlišení měkkých a tvrdých drog a zároveň k poznání, že represivní přístup k užívání lehkých drog nic neřeší. Vicepremiér Mareš nyní v podstatě navrhuje, aby se skoncovalo s praxí, kdy třeba policie trestně stíhá každého, kdo si v květináči vypěstuje několik rostlinek konopí, a zbytečně tak tříští síly v boji proti skutečné hrozbě. Precedens už ostatně existuje. Na Slovácku přece snad všichni pálí doma slivovici pro vlastní potřebu. Každý o tom ví, ale nikdo není kvůli tomu kriminalizován, ačkoliv podle trestního zákona to není povolené.