Rabíndranáth Thákur na podzim v České republice

Indická ambasáda v České republice se rozhodla připomenout 150. výročí narození svého filosofa a všestranného umělce Rabíndranátha Thákura. Uspořádá na podzim dva koncerty s využitím Thákurovy básnické tvorby a putovní výstavu jeho výtvarného díla - ukázku ojedinělého spojení evropské a indické tradice.

Rabíndranáth ThákurRabíndranáth Thákur Rabíndranáth Thákur byl bengálský spisovatel, autor poezie, povídek i divadelních her, který kromě toho i komponoval hudbu a maloval. V neposlední řadě byl Thákur činný i jako pedagog a filozof a propagátor nezávislosti Indie a indického kulturního dědictví, hlasatel sbližování Východu a Západu. V roce 1913 získal Nobelovu cenu za literaturu za sbírku básní Gitándžali.

Thákur se narodil 6. května 1861 v Kalkatě, na připomenutí kulatého výročí ale není nikdy pozdě. Přichází-li ambasáda s myšlenkou oslavy nyní, potvrzuje se tím fakt, že inspirace byla spontánní při setkání indického velvyslance Venkatesana Ashoka a indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho.

"Tento nápad se zrodil krátce poté, co jsem se zde setkal s Debashishem Chaudhurim," říká velvyslanec Ashok.

Debashish ChaudhuriDebashish Chaudhuri A dirigent doplňuje: "Vzniklo to z naší konverzace, je to náš nápad. Je to unikátní. A podle mách znalostí v Evropě není zatím žádná podobná akce. Taky proto, že indických dirigentů je tady hodně málo..."

Chaudhuri vystudoval v roce 1999 Pražskou konzervatoř a stal se prvním indickým dirigentem v Čechách.

"Debashish Chaudhuri reprezentuje setkání Evropy a Indie. Studoval západní hudební tradici a působil na více místech v Evropě a Americe," říká velvyslanec.

V dramaturgii a pod taktovkou Chaudhuriho se uskuteční dva koncerty. První v Betlémské kapli v Praze 6. října a druhý 21. listopadu v aule Gong Dolní Vítkovice v Ostravě. Jak vysvětlil dirigent, program bude mít dvě části, jednu thákurovskou a druhou českou.

Koncert v plynojemu Gong, ilustrační foto: ČT24Koncert v plynojemu Gong, ilustrační foto: ČT24 "Bude tam česká premiéra skladby Pran. Pran znamená dech, život. Bez dýchání život neexistuje. Je to pro sbor a capella - smíšený sbor - a skladba je dlouhá asi 20 minut. Mimochodem je to moderní skladba zkomponovaná nyní, jejím autorem je Bernd Franke. Následovat bude skladba Američana Johna Aldena Carpentera, který zhudebnil básně ze sbírky Gitándžali, jsou to písně pro zpěv a klavír tuším z roku 1911. Vybral jsem jich několik a zaranžoval jsem jejich orchestrální verzi. na pražském koncertě bude následovat Mozart s Ave verum corpus a Misericordias Domini. Krátké skladby, ale výborný kontrast k Berndu Frankovi. Potom budou Rheinbergerovy Abendlied jenom pro sbor a 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. To je ten pražský koncert, protože máme menší orchestr, menší sbor a menší sál. V Ostravě to bude podobné: thákurovské písničky a Pran a potom Čajkovského klavírní koncert a Dvořákova Novosvětská symfonie. To jsou skladby pro větší orchestr a taky tam bude hrát na klavír moje manželka. Ona je Češka."

Proč je dramaturgie v Ostravě jiná?

"Protože aula je větší, vejde se tam až 1500 diváků, i orchestr je větší, tak jsme vybrali větší spojení. Dvořákova Novosvětská - skladatel byl inspirovaný tím, co viděl a cítil v Americe, podobně jako Franke byl inspirován tím, co cítil v Indii, a napsal to do téhle skladby. Prostě větší orchestr, větší prostor, takže i větší skladba."

Bernd FrankeBernd Franke Bernd Franke je současný německý skladatel, který při svých cestách poznal Asii osobně, a takto inspirované vokální dílo Pran uvedl při příležitosti výročí přímo v rodném domě Thákurově v Kalkatě. Čeští posluchači ho uslyší v premiéře. Z českých skladatelů byl Thákurovým dílem obvlivněn například Leoš Janáček, při jeho návštěvě Evropy se dokonce osobně v Praze setkali. Krátce nato Janáček zhudebnil Thákurovu báseň Potulný šílenec. Toto malé dílo se ale do sklaby koncertu nehodilo.

Říkáte o Thákurovi, že je to básník svého kraje a básník vašeho srdce. když si uděláme paralelu s našimi autory narozenými před 150 lety, těžko bychom hledali nějakou paralelu, někoho, kdo by dodnes tolik hýbal českou kulturou, českou veřejností.

"Sám jsem o tom přemýšlel, kdo by se v Čechách mohl Thákurovi vyrovnat. Ale myslím, že tady to není možné. V Čechách když jdete po ulici a vedle vás stojí nějaký ministr, tak ho vnímáte prostě jako nějakého cizího člověka. Nebudete se mu klanět, nebudete ho žádat o autogram. Ale v Indii je to jiné. Jakmile je člověk trochu známý nebo udělá něco významného, a Thákur toho udělal tolik, tak když se ocitne vedle vás, uděláte dva kroky dozadu a začnete se mu hned klanět nebo ho zdravit. To je myslím atmosféra, ve které může jeho odkaz žít tímto způsobem. V Čechách by to nebylo možné. Ale můžu vám uvést jiný příklad: když pojedete do Salzburku, uvidíte všude Mozarta. Tak to je trochu podobné."

Krajina z roku 1937Krajina z roku 1937 Nebudou to ale jenom koncerty, čím indická ambasáda připomene Thákurovo dílo. Budou to také v Čechách naprosto neznámé malby Rabíndranátha Thákura, které prozrazují silný vliv evropské tradice, originálně kombinovaný s indickou tradicí. Velvyslanec Venkatesan Ashok vysvětlil:

"Thákur byl muzikant a byl taky malíř. Některé jeho obrazy byly objeveny až po jeho smrti. Byly to nejen obrazy, ale i skici a další umělecká díla. Uvědomovali jsme si, že je velmi složité vyvážet je mimo Indii. Vláda proto rozhodla o jejich digitalizaci. Byly oskenovány a vytištěny a to co my uvidíme, budou oskenované a digitalizované obrazy těchto maleb. Další výhoda je, že se nebudeme muset bát, že se poškodí, nebudeme mít náklady s pojištěním a podobně. Ale ty obrazy jsou jinak identické. A zůstanou v našem vlastnictví, takže je budeme moct vystavit i jindy a jinde."

Jejich první výstava bude zahájena 15. října v Karolinu University Karlovy a potrvá do 11. listopadu, kdy se přesune do Pardubic.