Děti hrají Martinů: příspěvek Českého rozhlasu k jubileu světově proslulého skladatele

Rok 2009 v kultuře by mohl docela dobře být Rokem Bohuslava Martinů. Letos si připomínáme 50. výročí jeho úmrtí a toto jubileum bylo zařazeno i mezi témata UNESCO pro léta 2009 - 2010. Na konci loňského roku byl odstartován dvouletý projekt Martinů Revisited, v němž proběhnou stovky hudebních, výstavních i společenských akcí v Česku a tisíce dalších ve světě. Participuje na nich také Český rozhlas. Organizuje například mezinárodní rozhlasový program, do kterého svými nahrávkami skladeb Bohuslava Martinů přispěly děti z patnácti evropských zemí. Více už v kulturní rubrice, kterou připravila Milena Štráfeldová:

"Jmenuji se Anna Sofie Mojzešová, je mi dvanáct let a tuhle skladbu vlastně premiéruji, hraju ji jako první člověk. /smích/ Je to vlastně moje první skladba od Bohuslava Martinů a určitě bych chtěla hrát další skladby od Martinů, protože píše skladby v tanečním charakteru a taneční charakter já mám ráda,"

- pověděla jediná česká účastnice celého projektu Anička Mojzešová z Prahy. Projekt pro Evropskou vysílací unii EBU organizuje hudební dramaturgyně Českého rozhlasu a vedoucí Útvaru hudebního vysílání stanice Vltava Dagmar Henžlíková:

Gary BecherGary Becher "Nás napadlo, že bychom mohli oslovit zahraniční rozhlasy, které by s nejmladší generací svých klavíristů natočily jednotlivé skladby z cyklu Bohuslava Martinů Loutky. Jsou to tři sešity, takové krátké poetické skladbičky. Je to literatura, která je u nás nesmírně známá, která se dokonce často hraje i na základních uměleckých školách, ale v zahraničí nejsou ty tituly tak známé. Čili jsme říkali, že se vlastně udělá dobrý skutek v tom, že zprostředkujeme zahraničním školám a mladým interpretům ten nový svět Bohuslava Martinů."

Do mezinárodního projektu EBU se zapojilo celkem patnáct rozhlasových stanic z celé Evropy. Nejsou mezi nimi jen ÖRF ze sousedního Rakouska nebo německá Deutsche Welle, ale například i stanice z Islandu, Skandinávie, Ukrajiny nebo Irska. Irský rozhlas zaslal nahrávku skladby Kolombína tančí v podání patnáctiletého Garyho Beechera.

"Skladbu Kolombína tančí od Bohuslava Martinů mám opravdu rád. A považuji také za velkou čest, že můžu hrát klavírní skladby českého skladatele Martinů, protože můj učitel Jan Čáp na hudební škole je také z České republiky."

Adam SzokolayAdam Szokolay Každý z patnácti účastníků projektu nejen zahrál jednu ze skladeb z cyklu Loutky, ale také se ve svém národním jazyce představil a pověděl pár slov o svém vztahu k Bohuslavu Martinů. Pro některé děti, jako pro Adama Szokolaye z Maďarska, to bylo vůbec první setkání se světově proslulým skladatelem:

"Teď cvičím Scherzo od Bohuslava Martinů. Ta skladba se mi moc líbí. Má zajímavou harmonii, kvůli ní je mnohem zábavnější. Jsem moc rád, že jsem poznal skladatele, o kterém jsem dosud nevěděl. Ta skladba je hravá, takže je mi blízká."

Adamovi je 12 let a na klavír hraje už od svých čtyř. Čtyři roky studoval na škole pro mimořádně talentované děti při Hudební univerzitě Ference Liszta. Od roku 2007 jeho další studia podporuje Nadace Michela Sognyho pro talentované děti.

/Henžlíková/ "Ty kousky jsou nesmírně poetické, je tam třeba Pohádka, Harlekýn, takže je to vlastně svět, který je dětem nesmírně blízký. Čili oni v tom nehledají nějaký hlubší smysl, řada dětí ale už například charakterizovala poetiku nebo strukturu té hudby docela překvapivě. Je pravda, že je tam několik velice talentovaných dětí, které ve velice útlém věku studují na vysokých hudebních školách. To už jsou interpreti, kteří se potkávají s poměrně náročným repertoárem."

Poslední nahrávky z patnácti zemí přicházejí do Českého rozhlasu právě v těchto dnech. Brzy se objeví nejen na webu, ale mělo by z nich vzniknout i reprezentační cédéčko.

"Každopádně všechny nahrávky budeme poskytovat zahraničním rozhlasům k vysílání, v programové výměny Euroradia,"

dodává hudební dramaturgyně Českého rozhlasu Dagmar Henžlíková.

Rozhlas bude také přenášet řadu koncertů z díla Bohuslava Martinů, a to nejen z Prahy, ale například i z Poličky. V rodném městě skladatele proběhne 28. srpna velký koncert k 50. výročí jeho úmrtí. Letos se tu také po renovaci otevírá Památník Bohuslava Martinů.

 

Partnerem projektu je vydavatelství Editio Bärenreiter Praha, které poskytlo všem zúčastněným dětem jako dárek komplet vydání všech tří dílů cyklu Loutky.