Na senátní volby opět přijeli i čeští občané ze Slovenska

18-10-2008

Na letošní senátní volby do České republiky přijela i skupina českých občanů ze Slovenska. Zastihla je Milena Štráfeldová:

Foto: ČTKFoto: ČTK Národní třída v Praze, volební okrsek č. 6. Právě sem, do budovy ústředí Akademie věd ČR, zamířila v sobotu ráno zhruba čtyřicítka našich krajanů z Bratislavy. Čeští občané ze Slovenska sem přijeli podpořit kandidáty Prahy 1 ve volbách do Senátu ČR. A není to zdaleka poprvé, co i jejich hlas rozhoduje v parlamentních volbách. Paní Božena Szeghö z Bratislavy volí už potřetí:

"Jezdím buď s Klubem občanů České republiky, anebo k sestře. A tam volím v malé dědině, která má asi sto dvacet obyvatel."

Opakovaně do Česka jezdí volit i rodina pana Milana Arbeta:

"Já myslím, že třikrát. Na senátní, europoslance a myslím na referendum."

Účastnit se voleb v Česku však nebylo pro zahraniční Čechy vždy snadné. Umožnily to až změny zákonů v posledních letech.

Čeští občané z Bratislavy při Senátních volbách v Praze, foto: autorkaČeští občané z Bratislavy při Senátních volbách v Praze, foto: autorka "Díky KOČRu a spolupráci mezi Slovenskem a Českou republikou vznikly tyto zákony, které nám umožnily, abychom mohli mít dvojí občanství,"

dodává paní Jarmila Arbetová. Čeští občané žijící na Slovensku dnes mohou volit jak do sněmovny, tak do Senátu. Poslance volí na českém zastupitelském úřadě v Bratislavě, na senátní volby a na eurovolby však jezdí do Česka. Dosud si většinou vybírali místa poblíž česko-slovenské hranice, volili tak například ve Znojmě, Lednici, Strážnici nebo Kopřivnici. S cestou do Prahy spojili tentokrát i kulturní program:

"Po volbách se jdeme podívat do Národního divadla. Já jsem ještě v Národním divadle nebyla, takže jsem šťastná, že se tam podívám. A večer jdeme na Carmen do Karlínského divadla,"

Čeští občané z Bratislavy při Senátních volbách v Praze, foto: autorkaČeští občané z Bratislavy při Senátních volbách v Praze, foto: autorka říká paní Milada Mozelová. Už v pátek večer navštívila skupina českých krajanů z Bratislavy i Národní archiv, kde nyní probíhá výstava k 50. výročí výstavy EXPO 58 v Bruselu.

Voličů ze Slovenska jsem se samozřejmě neptala, komu dali tentokrát svůj hlas. Chtěla jsem ale vědět, nakolik znají současnou politickou situaci v Česku, jak se v ní orientují a vůbec - zajímá je?

"Zajímá nás to a řekl bych, že to sledujeme dobře, protože my máme české televize, téměř všechny nebo alespoň ty hlavní. Narozdíl od toho, že tady jsou jenom některé slovenské televize,"

potvrdil mi pan Ladislav Szeghö. A odpověď šestnáctiletého syna manželů Arbetových mne, přiznám se, překvapila. O situaci v Česku se dozvídá pravidelně:

"Co se týká všeobecné situace, tak hlavně z internetu. A taky sleduji televizi, občas zprávy. Vždycky, když jedeme do Česka, tak si koupíme české noviny a počteme si, co je nového. Ale přeci jen větší zájem mám o to, co se děje na Slovensku, protože tam žiju."

Čeští občané v zahraničí by mohli mít větší možnost zúčastnit se voleb v České republice, pokud projde zákon o korespondenčních volbách. Tento zákon znovu do legislativního procesu předkládá Stálá komise Senátu ČR pro krajany žijící v zahraničí, poslanci ho však už dvakrát odmítli.

18-10-2008