Vyřeší sjezd ČSSD vládní krizi?

Stanislav Gross (Foto: ČTK)
0:00
/
0:00

Velikonoční sjezd České strany sociálně demokratické by měl de facto rozhodnout o dalším osudu nynější koaliční vlády. V dnešním vydání rubriky Česko v komentáři se pokusíme rozebrat některé možné alternativy dalšího vývoje. Z komentátorem Hospodářských novin Petrem Holubem hovořil Josef Kubeczka.

Stanislav Gross  (Foto: ČTK)
Co se stane v případě, že Stanislav Gross bude zvolen šéfem sociálních demokratů a zůstane v čele vlády?

"V tuto chvíli je to nejpravděpodobnější možnost. Potom se bude čekat na reakci lidovců, kteří říkali, že nechtějí mít Stanislava Grosse za premiéra. Nikdy ale přesně nedeklarovali, že pokud by přece jen Gross premiérem zůstal, a zároveň i předsedou strany, že z vlády odejdou. Jsou tedy obě možnosti otevřené. V tuto chvíli, zejména když se člověk baví s lidovci mezi čtyřmi očima, oni preferují to, že ve vládě zůstanou. Mají k tomu několik argumentů, z nichž nejdůležitější jsou dva. Ten první je, že v tuto chvíli pracuje ve vysokých funkcích ve státní správě 300 až 400 členů lidové strany a oni by zřejmě o ta místa přišli, což je velice silný argument. Druhý argument, který by se říkal více nahlas, zní tak, že pokud by lidovci odešli z koalice, tak by sociálním demokratům umožnili spolupráci s komunistickou stranou. Tento argument je velice racionální a opravdu něco takového hrozí."

A co se stane v případě, že delegáti sjezdu nezvolí Stanislava Grosse svým šéfem a donutí ho tímto k premiérské demisi?

Stanislav Gross  (Foto: ČTK)
"Kdyby Grosse nezvolili, pak je nejpravděpodobnější varianta, že by zvolili někoho, koho sám Gross navrhne. Tudíž by asi nebyl vůbec žádný problém v tom, že by jeden sociální demokrat byl předsedou strany a Stanislav Gross premiérem. Pokud by Stanislav Gross prohrál se svým soupeřem Zdeňkem Škromachem, tak je velmi pravděpodobné, že by nastal stejný scénář, protože Zdeněk Škromach už deklaroval, že jemu samotnému by se ta varianta, tedy on jako předseda strany a Stanislav Gross jako premiér, líbila. Nakonec i kdyby se mu nelíbila, Zdeněk Škromach je racionální a určitě rád vicepremiérem. Pokud by chtěl donutit Stanislava Grosse k demisi z premiérského místa, tak by zároveň přišel o své místo jeho zástupce. A nikde není psáno, že Václav Klaus, který tu demisi přijme, pověří sestavením vlády zase sociálního demokrata. On by mohl říci, že si přeje předčasné volby a mohl by třeba někoho pověřit sestavením úřednické vlády. Těch možností je ale celá řada."

Vy odmítáte předčasné parlamentní volby?

"Toho jsem dalek, abych odmítal předčasné parlamentní volby. V tomto hodnocení spíše vycházím z ekonomických analytiků, kteří všichni tvrdí, že pokud budou předčasné volby, může to české hospodářství pocítit negativně, protože investoři znejistí, nebudou vědět, co se právě děje. Pokud by se konaly řádné volby, tak by tento efekt nenastal. To je možná to jediné. Samozřejmě připouštím, že může existovat i jiný názor, a to ten, že tato vláda už není ani trochu akceschopná, tudíž je načase jí nahradit někým jiným. Bylo by to nejspíš na podzim. To je asi ta věc, která se rozhodně těsně po sjezdu sociální demokracie. Pokud se vládní strany budou schopny dohodnou, bude ta jejich dohoda vypadat věrohodně a začnou nějak pracovat, aniž by se dále utápěly v nějakých resentimentech, pak je asi lepší předčasné volby nedělat. Nakonec daleko důležitější otázka pro českou politiku než předčasné volby je schválení evropské ústavy, protože kdyby Česká republika neratifikovala tuto ústavu, tak by rozhodně zaznamenala ohromné ekonomické škody. A to by si samozřejmě nikdo nepřál. Jestli je premiérem ten nebo onen, to by už nebylo tak důležité,"

soudí dnešní host rubriky Česko v komentáři Petr Holub.