Co přinesou změny ve vedení lidovců?

Sjezd lidovců, který v závěru minulého týdne probíhal v Ostravě, zejména pak volba nového vedení strany, jsou tématem dnešního vydání rubriky Česko v komentáři. Komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova pozval k mikrofonu Radia Praha Josef Kubeczka.

Alexandr Mitrofanov
Co Vás na sobotní volbě nového předsedy Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové nejvíce překvapilo?

"To, že byl zvolen Miroslav Kalousek. Upřímně řečeno nečekal jsem to. Myslel jsem si, že lidová strana, jako strana výrazně konzervativních lidí, spíše bude chtít podržet v čele člověka, který, ač byl kritizován i samotnými straníky, přece jenom přivedl tu stranu do vlády. A býti ve vládě, jak známo, je pozice, která lidovcům vždy odpovídala."

Znamená zvolení Miroslava Kalouska do čela lidovců, že se tato strana bude ubírat konzervativnějším směrem, než doposud, za vedení Cyrila Svobody?

"Rétoricky v každém případě. Uvidíme ovšem, zda tyto rétorické věci dokáže také nový předseda vtělit do aktivní činnosti. Domnívám se, že bude muset. Jelikož ale dostal důvěru od delegátů sjezdu KDU-ČSL právě kvůli tomu, že důrazně řekl, že chce vrátit lidovce k prosazování konzervativních hodnot, byť v koalici se stranou socialistickou a liberální, tak právě proto si myslím, že bude muset v dohledném čase dokázat svým straníkům, že jen tak nemluvil do větru, ale že se mu podařilo přesvědčit Vladimíra Špidlu a předsedu Unie svobody-Demokratické unie Petra Mareše, že je potřeba prosadit ve vládní činnosti alespoň jeden nebo dva, samozřejmě pro pana Kalouska čím více, tím lépe, bodů, které jsou obsaženy v programu lidovců."

Miroslav Kalousek a jeho předchůdce v čele strany Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Může změna v čele jednoho z členů vládní koalice vyvolat změny ve složení kabinetu či dokonce, byť lehce, vychýlit jeho orientaci?

"Zatím jakékoli změny všichni zúčastněni popírají. Pan Kalousek řekl ihned po svém zvolení, že všichni tři lidovečtí ministři - Cyril Svoboda pro zahraničí, Libor Ambrozek pro životní prostředí a Milan Šimonovský pro dopravu a spoje zůstávají na svých místech a že on sám do této vlády jít nechce ne proto, že by nechtěl nést odpovědnost, ale proto, že nechce dělat žádné změny v konfiguraci, která předtím pracovala a také tím, svým způsobem, nechce rušit konzervativní uspořádání, které se již osvědčilo. Pan Kalousek řekl, že spíše se soustředí na to, aby se prosazovala stranická politika lidovců i v činnosti vlády. V tomto smyslu tedy nemůžeme tvrdit, že rychle nastanou změny ve vládě. Což se může stát, pokud zvolení pana Kalouska bude znamenat větší spolupráci jeho i strany lidové s jiným člověkem ve vládě - prvním místopředsedou Stanislavem Grossem, který může mít poněkud odlišné názory než premiér Špidla. Pak toto může vést k určitému vychýlení, jak jste říkal, nikoli činnosti této vlády, ale vlády, která by patrně mohla vzniknout personální transformací této vlády v budoucím období. Toto je ale věc spekulace, ovšem spekulace možné, neboť podle mého názoru reforma veřejných financí je imperativum, které není možné překročit v této chvíli. Podle názorů všech expertů není možné vést reformu veřejných financí tímto směrem a v této podobě, v jaké zatím byla v první etapě, pokud skutečně tato reforma si má zasloužit název reforma."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Jak na změnu ve vedení lidovců podle Vás zareaguje nejsilnější strana vládní koalice - sociální demokracie?

"Zatím jsem také s poněkud překvapením zjistil, že reakce sociálních demokratů, a to ať už patří spíše ke stoupencům Špidlova způsobu provádění reformy veřejných financí anebo naopak k jeho odpůrcům, byla příznivá. Řekli, že se jim líbí více Miroslav Kalousek v čele strany lidové, protože je čitelnější než Cyril Svoboda. Řekl bych, že Cyril Svoboda neměl příliš velkou popularitu nejenom ve své vlastní straně, jak se ukazuje, ale rovněž ani v koalici. U nejsilnějšího vládního partnera, u sociální demokracie, možná s výjimkou samotného Vladimíra Špidly, nepožíval zvlášť velkou autoritu."

Myslíte si tedy, že volba Miroslava Kalouska do čela lidovců může i pro Vladimíra Špidlu znamenat nějakou změnu?

"Rozhodně to pro něj není zpráva příznivá, protože s Cyrilem Svobodou tvořil velmi propracovaný a svým způsobem již osvědčený tandem. Nemám pocit, že by takovou míru důvěry měl také u Miroslava Kalouska."

Hostem rubriky Česko v komentáři byl tentokrát komentátor deníku Právo Alexander Mitrofanov.