Česko očima Čecha žijícího v Kanadě

Volební zákoník a pohled na současnou Českou republiku - to je téma pro dnešního hosta pravidelné rubriky Česko v komentáři, místopředsedu Českého a slovenského sdružení v Kanadě pana Miloše Šuchmu.

Přijel jste tentokrát do České republiky, aby jste mohl využít svého práva volit. Není to pro Vás tak trochu "z ruky"?

"'Z ruky' to v každém případě je. Naštěstí jsem nepřijel jenom kvůli tomu volení, protože jsem tady byl i kvůli jiným věcem. Já jsem letěl 20. září přes noc, 21. jsem byl v Praze a chtěl jsem volit do Senátu, protože krajských voleb se účastnit nemohu. Na velvyslanectví v Ottawě, v Kanadě, jsem žádal o voličský průkaz a tamní konzul mi řekl, že mi ho bohužel nemůže vydat, protože podle zákona se ten průkaz může vydat až 23. září. Požádal jsem ho tedy, aby mi průkaz poslal do Prahy, na což on přistoupil. Naštěstí jsem ho skutečně v Praze dostal, ale, jak jistě chápete, je to značně komplikovaná záležitost. Nehledě na to, že já žiji v Ottawě, kde to velvyslanectví je. Nedovedu si však představit, kdybych třeba žil ve Vancouveru, kde je to dalších několik tisíc kilometrů a potažmo 400, 500 dolarů za letenku. Je to tedy naprosto nepraktické a právě proto jedna z věcí, o které my usilujeme, je, aby byly korespondenční volby dělány nějakým rozumným způsobem, pokud tedy ještě nejsou internetové, což by bylo ideální."

Co podle Vašeho názoru brání některým českým zákonodárcům zakotvit ve volebním zákoníku korespondenční způsob volby?

"Já si myslím, že zákonodárci v tomto případě s tím nemají nějaký politický problém. Ten je možná na úrovni ministerstva vnitra, kde říkají, že je to komplikované, že musejí nejdříve zjišťovat, jak se to má udělat správně, studovat ten problém. Termíny, které si k tomu stanovili, jsou velice dlouhodobé. Já si myslím, že by to rozhodně šlo udělat poměrně rychle, protože je tady řada zemí včetně Kanady, které tento způsob volby mají a dalo by se to do jisté míry okopírovat. Dokonce Senát měl iniciativně nějakou diskusi s některými zahraničními velvyslanectvími na toto téma. Já si tedy myslím, že by to neměl být problém a bylo by dobré, aby to bylo uděláno co nejrychleji. V každém případě, aby se stihly příští volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006."

Vím, že dění v Česku poměrně bedlivě sledujete a zřejmě se i k Vám doneslo neustálé handrkování jednotlivých parlamentních stran, různé finanční přehmaty některých bývalých ministrů, či korupční aféry, jako například už tři měsíce běžící kauza Kořistka. Když se na to podíváte z odstupu "velké louže", vymyká se v tomto ohledu Česká republika ze zvyklostí, jaké panují v jiných demokratických, řekl bych civilizovaných zemích?

"Značně se vymyká, ať se to českým politikům líbí nebo ne. Je to opravdu určité zklamání, které my po patnácti letech vidíme. Patnáct let je koneckonců rozumně dlouhá doba, aby k tomu nedocházelo nebo nedocházelo za naprosto trapných situací. Já jsem překvapen. Zdejší soudní a právní praxe je jedním z velkých zklamání."

Existuje z Vašeho pohledu u nás něco, co se za těch posledních 15 let od tzv. sametové revoluce zřetelně povedlo?

"Já si myslím, že zřetelně se povedla obnova země jako taková, protože když já jsem tady byl v roce 1990 poprvé, tak to tu skutečně bylo jak vybombardovaná země. Jestli si někdo myslí, že nedošlo k nějakému posunu v tomto směru, tak se značně mýlí. Když se podíváte na Prahu, já jsem teď přijel i z jiných měst, z Mikulova, ze Znojma, z Hradce Králové, ta změna je naprosto evidentní. Tam se to zcela jistě povedlo. Kultura je naprosto otevřená, někdy až moc. To je i z turistického hlediska velice atraktivní věc. To negativní je skutečně ta politika. Člověk sem přijede a téměř ho to uráží. Tato politická generace vytvořila takový stav. Mladí lidé - to je jediná naděje pro tuto zemi. Soudím, že mladým lidem je nutno dát všechny předpoklady k tomu, aby získali dobré vzdělání, aby mohli nakouknout do zahraničí, strávit tam určitou dobu, vrátit se zpět a pomoct této zemi."

U mikrofonu Radia Praha byl pan Miloš Šuchma z kanadské Ottawy.