Proměna holčičky v ženu - dokument o Ewe Farne

V kinech běží hudební dokument věnovaný zpěvačce Ewě Farne. I když je jí teprve 24 let, na hudební scéně působí už víc než deset let. Film není v běžné distribuci. Ewa Farna ho totiž sama uvádí, a povídá si s diváky.

Nejdřív ho představila v Ostravě, protože ze severní Moravy pochází. Má polskou národnost, a je tak populární i v sousedním Polsku. Dokument Ewa Farna 10: Neznámá známá ukazuje proměnu holčičky v ženu.

"Ten dokument má spoustu archivních záběrů, kde jsem úplné dítě, a mapuje začátky mé kariéry. Ukazuje, jaké jsem měla emoce, když jsem začala dorůstat, a řešila první kluky, maturitu, střední školu, přijímačky, a přitom jsem pořád zpívala. Měl končit soustředěním na koncert ve Foru Karlín. Natáčení trvalo dva roky. Já se mezitím rozešla po deseti letech s managementem, což byl pro mě neuvěřitelný skok. Dokument přirozeně mapuje to, co se opravdu stalo. Rozchod s managementem je tam velké téma, ukazuje, jak to v branži funguje. Stihla jsem se i vdát. Dokument tak ukázal, že už nejsem to dítě, ale dospělá žena."

Ewa Farna začínala s hudbou už ve 13 letech. Na otázku, jaké to mělo výhody a nevýhody, odpověděla v rozhovoru se Stáňou Lekešovou.

Ewa Farna se Stanislavou Lekešovou, foto: Adam Kebrt, archiv ČRoEwa Farna se Stanislavou Lekešovou, foto: Adam Kebrt, archiv ČRo "Výhody? Že ve svých 24 letech vím, co chci v životě dělat. Lidi mi často říkají, že mi to závidí. Řada lidí v mém věku končí vysoké školy, a neví, jestli se budou dál věnovat tomu, co vystudovali, hledají svoji životní cestu. Já jsem ji našla, a navíc v ní mám už desetiletou praxi, což je velké plus. Na druhou stranu, nemyslím si, že je to pro každého, začínat pracovat ve dvanácti letech. O něco určitě přijdete."

Dospívala jste na očích veřejnosti.

"Ano, to je zajímavé. Já mám to štěstí, že jsem ze skvělé rodiny, jsem znamení lvice, a myslím, že jsem psychicky silná. I když mám slabé chvilky, tak mě jen tak něco nerozhodí, třeba když se o mě napíše, že vypadám jako dva tiráky. Ale není to pro každého. Občas se tomu zasmějeme, ale není to úplná legrace na psychiku, jak se zdá."

Objevitelem Ewy Farne byl Lešek Wronka

Lešek Wronka, foto: YouTube, kanál LewronmusiccenterLešek Wronka, foto: YouTube, kanál Lewronmusiccenter Dokunent režiséra Martina Linharta, na jehož scénáři se podílela i Ewa Farna, ukazuje počátky kariéry zpěvačky a vrcholí loňským největším koncertem její kariéry v Praze. Nevyhýbá se ani kontroverznějším tématům, jakým byl rozchod zpěvačky s dlouholetým manažerem Leškem Wronkou.

"Lešek hrál stěžejní roli. On mě objevil a vnuknul mi myšlenku, že bych mohla zpívat. Když mi bylo deset nebo jedenáct, tak jsem zpívala na soutěžích, a vůbec jsem tehdy nepřemýšlela, že bych chtěla být zpěvačkou. To přišlo s Leškem. Třeba bych na to přišla později, a nějak se k tomu probojovala, protože cítím, že to mám na tomto světě dělat. Ale bez něj by to určitě nešlo, vždycky mu za to budu hrozně vděčná, že tady byl, že mi tu cestu ukázal, a pomohl mi ji realizovat."

Lešek Wronka se však s jejím osamostatněním nesmířil a odmítl v dokumentu vystupovat.

Nosit kroj je super cool

Ewa Farna, foto: Khalil Baalbaki, archiv ČRoEwa Farna, foto: Khalil Baalbaki, archiv ČRo Archivní záběry ukazují Ewu Farnou jako nervózní dívku s rovnátky, která se stala objevem roku v anketě Český slavík, dále úspěch v Polsku, kde prorazila s písní Cicho, i boj s bulvárními médii. Podle ní jsou čeští bulvární novináři víc kritičtí, než ti polští. Ewa Farna zpívá pop ráda, ale vyrůstala na fólkloru a dodnes si kroj ráda oblékne.

"Já jsem byla vychovávána v rodině sportovně aktivní, i hudební. Závodně jsem lyžovala. Táta má už 25 let folklórní soubor. Folklór byl, a je, součástí mého života. V dokumentu o tom taky mluvím. Mladým lidem vysvětluju, že chodit v kroji je pro mě super cool, že mi to nepřijde trapné. Miluji jezdit na Moravu na hody. Folklór ve mě vzbudil to, že bylo přirozené zpívat, že bylo přirozené před lidmi vystupovat, že bylo přirozené na vystoupení zkoušet. Rodina měla vliv na moji životní cestu pracovní."

Debutové album s hitem Měls mě vůbec rád? vydala v roce 2006. O dva roky později absolvovala turné Blíž ke hvězdám. Tehdy jí bylo 14, stala se historicky vůbec nejmladší zpěvačkou, která podobné turné s 18 koncerty absolvovala. O deset let později měla za sebou více než sto televizních vystoupení, odehrála přes pět set koncertů a absolvovala čtyři samostatná turné. Za největší úspěch své kariéry považuje právě to, že trvá deset let. Že neplatily první soudy o 'rychlokvašce'. Letos v září se vdala.

Dokážu spát do deseti a koukat na seriály

Jaká je v soukromí, prozradila v rozhovoru se Stáňou Lekešovou.

"V obyčejném životě jsem neuvěřitelně líná. Dokážu spát do deseti. Ráda se koukám na seriály, na filmy, chodím do kina, ráda vařím. Zvu lidi k nám domů, ráda se o ně starám, miluji být hospodyňkou, a jsem obyčejná."

Foto: Piotr Drabik, CC BY 2.0Foto: Piotr Drabik, CC BY 2.0 Je možné mít obyčejný život?

"V Čechách určitě. Nebavíme se o opravdových světových hvězdách, pro ně je to mnohem těžší, ale u nás je to úplně v pohodě. Já jdu bez make upu vyhodit smetí, a pak někam nakoupit."

A lidi říkají: je to ona, není to ona. Jak to, že si jde nakoupit? Mají jinou představu o tom, jak žijí popové hvězdy?

"Ano, to mají. Ty reakce jsou rozkošné. Já mám předpřipravených pět scénářů, a říkám si, který to bude. Buď jsem lidem úplně jedno, v Praze jsou také často turisté, to vás vůbec nevnímají. Navíc milión lidí kouká do telefonu, a vůbec se nesoustředí na to, co se děje kolem. Třetí varianta je, když lidi přemýšlí: je to ona, není to ona, nekoukej tam. Další část lidí si řekne: co by tady dělala, asi by nekupovala toaleťák. Variant je moc, a je zábavné to pozorovat."

Ewa Farna s manželem, foto: archiv Ewy FarneEwa Farna s manželem, foto: archiv Ewy Farne Vy jste se letos vdala. Vzala jste si kluka z práce, z kapely.

"My jsme kamarádi devět let, čtyři roky jsme spolu chodili, takže si myslím, že se známe dobře. Je fajn najít někoho, kdo chápe vaši práci. Je to člověk, se kterým sdílím pohled na život. Je důležité koukat se stejným směrem."

Ewa Farna začala studovat práva. Když dokončila první ročník, rozhodla se pro zpěv. Co má v plánu dál?

"Dostat se na vrchol není zas tak těžké, jako se na něm udržet, takže pracovat na tom udržení. A když to nepůjde, tak něco vymyslíme. Život je dlouhý."