Ministerstvo plánuje stomiliardovou půjčku pro rozvoj dopravy

Ministerstvo dopravy zvažuje pokrýt náklady na rozvoj dopravní infrastruktury v následujících letech s pomocí stomiliardové půjčky od Evropské investiční banky (EIB). Polovina z těchto peněz by měla směřovat na rozvoj dopravní sítě a druhá polovina na pořízení nových železničních vozidel.

Ilustrační fotografie, foto: Aktron, CC BY-SA 4.0Ilustrační fotografie, foto: Aktron, CC BY-SA 4.0 Na železniční konferenci to řekl první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Peníze z EIB mají podle Čočka nahradit nedostatek peněz poskytovaných na rozvoj dopravy ze státního rozpočtu.

Dlouhodobý úvěr by měl být zároveň výhodnější než úrok na státních dluhopisech, pokud by se stát rozhodl financovat dopravu formou emise dluhopisů. Peníze mají pokrýt nedostatek peněz do roku 2023, nepočítá se tak s jejich využitím na financování připravované sítě vysokorychlostních tratí. Příprava těchto tratí je zatím v začátcích a se samotnou stavbou prvních tratí pro rychlovlaky se počítá daleko později.

 

Češi dluží téměř dva biliony a sto miliard korun

Na konci září měli lidé půjčeny téměř dva biliony a sto miliard korun. Meziročně dluh narostl o devět procent. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Hlavním důvodem nárůstu dluhů jsou hypotéky. Lidé chtěli využít nízkých úrokových sazeb. Zároveň rostou ceny nemovitostí, a tak stoupají i částky, které si lidé na nové bydlení půjčují. A dál poroste i zadlužení, očekává Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

"Ta částka vypadá, že je vysoká, ale zas tak vysoká není. Problém je v tom, že není úplně vhodné srovnávat zadlužení Čechů s ostatními zeměmi. Každá ta ekonomika má úplně jinou situaci. Němci jsou třeba více zadlužení, ale zase si rychleji vydělají na to, aby dluhy splatili. Ještě nejsme na vrcholu. Zadlužení obyvatel určitě poroste."

Pražané si na bydlení půjčují v průměru o 1,5 milionu Kč více než obyvatelé Ústeckého nebo Karlovarského kraje. Oba tyto kraje jsou zároveň nejvíce rizikové z pohledu poskytování úvěrů, téměř pětina klientů v nich má problém s řádným splácením krátkodobých závazků. Vysoký objem dlouhodobého dluhu u obyvatel Prahy je dán specifickou situací na pražském realitním trhu a také tím, že ceny nemovitostí jsou zde výrazně vyšší než ve zbytku republiky. Kromě bydlení si lidé nejčastěji půjčují peníze na koupi auta.

I když dluhy rostou, ubývá lidí, kteří je nesplácejí. Dluh ohrožený nesplácením meziročně klesl o 14 procent. Poradny při finanční tísni však upozorňují, že mnoha Čechům chybí rezerva na horší časy.

 

Česká ekonomika meziročně vzrostla o 5 procent

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zrychlila meziroční růst ze 4,7 procenta v předchozím čtvrtletí na pět procent. Potvrdil to zpřesněný odhad Českého statistického úřadu. K růstu přispěla hlavně domácí poptávka. Meziroční růst HDP byl v letošním 3. čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Naposledy posílilo hospodářství výrazněji ve 3. čtvrtletí roku 2015, a to o 5,7 procenta.

 

Sněmovní rozpočtový výbor podpořil návrh rozpočtu s 50miliardovým schodkem

Rozpočtový výbor Sněmovny doporučil schválit státní rozpočet pro příští rok se schodkem 50 miliard korun. Poslanci by se návrhem měli zabývat v prosinci. V prvním čtení by měli schválit základní parametry rozpočtu - příjmy, výdaje a schodek. Podle ministra financí Ivana Pilného z hnutí ANO budou nejvyšší náklady na důchody a zdravotnictví.

"Manévrovací prostor je tam velmi omezený. Já jsem rád, že se mi podařilo původní návrhy ministerstev, které převyšovaly deficit o sto miliard, stáhnout na rozumnou úroveň, a ještě zachovat nějaké peníze pro vědu, výzkum, inovace, pro vysoké školy, a posílit investice ze státního rozpočtu."

Rozpočet připravila bývalá vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Schvalovat ho budou ale noví poslanci. Podle zpravodajky rozpočtu Miloslavy Vostré z KSČM není prostor pro větší změny, jinak by hrozilo rozpočtové provizorium.

 

Elektronická evidence tržeb se příští rok bude týkat dalších podnikatelů

Foto: Ondřej TomšůFoto: Ondřej Tomšů Elektronická evidence tržeb funguje už rok. Podle aktuálních informací je do systému zapojeno přes 160 tisíc podnikatelů. Týká se to stravovacích a ubytovacích služeb a podnikatelů v oblasti maloobchodu a velkoobchodu. Kontroloři za dobu fungování EET navštívili téměř 76 tisíc provozoven. U kolika z nich zjistili nějaká pochybení, říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová:

"Bylo uloženo 4 tisíce pokut v celkové výši přes 37 miliónů korun. Zatím nejvyšší udělená pokuta je 260 tisíc. Podnikatel z Pardubicka dlouhodobě a opakovaně porušoval zákon o evidenci tržeb. To znamená, že nezasílal údaje o evidované tržbě do systému, nevystavoval účtenky, a to na více svých provozovnách."

Do EET by se ve třetí a čtvrté vlně v březnu a poté v červnu 2018 mělo zapojit 300.000 podnikatelů. Kteří to budou, říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec:

"Bude se týkat autoservisů, taxislužeb, svobodných povolání jako jsou lékaři, právníci, veterináři či notáři. A také podnikatelů, kteří vyrábějí pečivo, uzeniny či cukrářské výrobky. Čtvrtá fáze bude zahájená 1. června 2018 a bude se vztahovat na řemesla."

Mezi drobnými podnikateli panuje značná neinformovanost. Podle průzkumu O2 si pětina myslí, že se jich třetí fáze EET netýká.

 

Lidé mají zájem o založení korunových společností

Už víc než tři roky není nutné skládat při založení společnosti s ručením omezeným kapitál dvě stě tisíc korun, ale stačí i jediná koruna. O firmy s nízkým kapitálem je podle statistik velký zájem. Podle poradenské firmy Bisnode /biznout/ začaly loni čtyři z pěti firem fungovat s menším kapitálem než 200 tisíc korun. Pro základní kapitál ve výši jedné koruny se rozhodla například Kateřina Lauermannová, která podniká v oblasti gastronomie.

„Začít podnikat je strašně těžké, stojí to mnoho peněz. Takže peníze, které jsem měla, jsem vložila do toho, abych vůbec mohla rozjet tu činnost. A dalších 200 tisíc například dát jako základní kapitál, to bych si musela vzít někde další úvěr."

Už na samotný rozjezd podnikání si totiž paní Lauermannová vzala úvěr v bance. Zrušení dvousettisícové hranice chválí i Hospodářská komora, říká její právní expert Jan Mandík:

„Náklady na založení společnosti se tím velmi výrazně sníží. Jedním z důvodů, který k tomu vedl, byl ten, že samotná výše toho základního kapitálu o ničem nevypovídá, a v praxi se velmi často stávalo, že po založení společnosti byly tyto finanční prostředky ze společnosti vyvedeny."

Vyšší kapitál má však psychologický vliv. Pro některé klienty nemusí společnost s kapitálem jedna koruna vypadat věrohodně.

 

Průzkum: Ochota lidí stěhovat se za prací klesá ve světě i v ČR

Ochota lidí přestěhovat se kvůli práci do jiné země za posledních pět let celosvětově klesla. V roce 2012 uvedla čtvrtina dotázaných, že by se kvůli lepšímu finančnímu ohodnocení až na dva roky přestěhovala do jiného státu, během letošního dotazování tuto ochotu vyjádřilo 18 procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila společnost BDO ve 20 státech světa prostřednictvím agentury Ipsos.

Podle průzkumu společnosti Randstad je ochota Čechů dočasně se přestěhovat za prací do zahraničí druhá nejnižší ze 33 sledovaných zemí světa. Nižší chuť než Češi dočasně se přestěhovat za prací do zahraničí mají jen Dánové.

Podle loňského průzkumu agentury Ipsos pro společnost Wincott People se 56 procent Čechů nechce za prací stěhovat ani v rámci Česka. Jen 17 procent dotázaných by se za prací přestěhovalo, pokud by jim zaměstnavatel zajistil a zaplatil přechodné bydlení. A pouze devět procent Čechů by souhlasilo, pokud by jim zaměstnavatel pomohl zajistit dlouhodobou práci na novém místě i pro manžela či manželku a pomohl s přestěhováním rodiny.

 

Česká pošta má problémy s doručováním balíků

Foto: Filip Jandourek, ČRoFoto: Filip Jandourek, ČRo Česká pošta nestíhá odbavovat některé podané zásilky. Hlavně kvůli většímu objemu balíků, které lidé začali před Vánocemi posílat dřív než loni. Někteří zákazníci si tak stěžují na dlouhé dodací lhůty. Největší problémy má Česká pošta ve velkých městech. Jedním z důvodů je nedostatek zaměstnanců - ti se totiž poště v době nízké nezaměstnanosti špatně hledají. Další důvody přidává mluvčí Matyáš Vitík:

"My jsme vánoční špičku loni zažili 19. prosince. Letos už to bylo 20. listopadu, o celý měsíc dřív. Lidé stále častěji objednávají vánoční dárky přes e-shopy, dopravují je přes Českou poštu, takže nárůst balíkových zásilek je enormní."

Navzdory problémům, která Česká pošta v současné době má, její ředitel Martin Elkán slíbil, že zásilky podané do 19. prosince stihne do Štědrého dne doručit.

 

Průzkum: Češi utratí za Vánoce 10.000 Kč, o pětinu více než loni

Češi letos v průměru utratí za Vánoce 10.000 Kč, což je o pětinu více než loni. Svátky představují pro většinu lidí zvýšenou finanční zátěž a musí na ně šetřit, jen 17 procent jich je schopno je financovat ze svého běžného rozpočtu. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit. Vánoce slaví 96 procent obyvatel ČR. Devět z deseti lidí dodržuje vánoční zvyky a tradice, tedy štědrovečerní večeři, zdobení domovů, pouštění koled či posílání vánočních pohlednic. Vánoční cukroví peče 85 procent respondentů.