Jiří Halouzka vytvořil největší českou sochu - vládce hor Praděd měří 10 metrů

Jiří Halouzka dokončuje sochu Praděda
0:00
/
0:00

Čtyři roky tvořil Jiří Halouzka sochu vládce jesenických hor Praděda. Obr z topolového dřeva, kterého nyní sochař dokončil, se dočkal zápisu do Guinnessovy knihy rekordů. Je totiž největší českou sochou. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Při ztvárnění Praděda se řezbář inspiroval sto let starou předlohou. Místo od nejvyšší stejnojmenné hory Jeseníků se však obrovský dřevěný vládce hor a patron havířů dívá na své poddané od úpatí jiříkovské stodoly. Podle svého tvůrce má však i odtud dostatečný rozhled.

Jiří Halouzka dokončuje sochu Praděda | Foto: ČTK

"Naši předci ho popsali zhruba před sto lety v kronikách, že je oblečen v honosných šatech a poset drahokamy a má v ruce zlaté hornické kladivo. Toto všechno jsem udělal i na té soše, ale bohužel je všechno ze dřeva."

Kde socha stojí, je to její trvalé stanoviště nebo se bude stěhovat ještě někam jinam?

"Socha stojí v obci Jiříkov u Rýmařova, tři kilometry od hradu Sovince. Asi bychom těžko tuto sochu stěhovali, protože její výška je 10,5 metru, její dolní základna má 5 metrů a její váha je od 15 do 18 tun. Proto tady vzniká nová zahradní galerie, kde bude k vidění nejen tento Praděd, ale další dva velké výtvory kromě těch drobných samozřejmě."

Jakou techniku jste použil, stavěl jste lešení, když jste sochu dělal?

"Napřed bylo třeba vymyslet, jak tato socha bude vůbec stát. Je to jediná socha v republice, která sama stojí a má výšku 10 metrů. Uprostřed tohoto obrovského díla je vysoký devítimetrový trám, který tuto sochu spojuje, aby se nemohla pohybovat. Konečná byla hlava, která je z obrovského špalku o průměru 1,4 metrů, která byla na tento trám nasazena. Jedinou technikou, kterou jsme používali, byla vysokozdvižná plošina, protože zvedat do výšky tunové dřevěné kvádry bylo obtížné. Všechno ostatní je ruční práce."

Socha Praděda není však jediným monumentálním dílem Jiřího Halouzky. O zápis do světové Guinnessovy knihy rekordů se chce ucházet se svým obřím betlémem. Vyřezal i obraz, opět s motivem vládce hor Praděda.

"Před sto lety visel v bývalé rozhledně na Pradědu, která už dnes neexistuje a na jejím místě je nový vysílač, a tento obraz měl rozměry 4 metry 90 centimetrů krát 2 metry 22 centimetrů. Já jsem přemýšlel, jestli tento obraz znovu vytvořit nebo rekonstruovat. Tvořím ho pět nebo šest roků, ta pracnost je obrovská. Nicméně, obraz je hotov, je také v této galerii a je přihlášen do české Guinnessovy knihy rekordů. Potom tady mám ještě betlém, který dělám už delší dobu, asi osm roků. Dříve byl vystavován na náměstí v Olomouci, poslední léta je vystavován v Brně a tento betlém už je v současné době největší v Evropě. Zhruba za tři roky bych chtěl požádat o přihlášku do celosvětové Guinnesovy knihy rekordů, protože betlém bude tvořit celkem 60 soch. Každá socha je vždy z jednoho kmene, například Josef měří dva metry. Dále tu máme i jednu zvláštnost, slona v životní velikosti, který váží 1,5 tuny."