Hanácký obr Josef Drásal

V rubrice Česká nej.... jsme už představili různé siláky a rekordmany. Dnes vás seznámíme s hanáckým obrem Josefem Drásalem. Nejedná se o legendu, ale o skutečného muže, který se narodil v roce 1841. Jeho život i veselé kousky vám přiblíží Zdeňka Kuchyňová.

Josef Drásal se narodil jako třetí ze šesti dětí. Už při narození mu prý předpovídala babička, že bude velký. A skutečně byl. Jedna z mnoha historek popisuje, jak s ním matka šla kupovat boty a když požadovala pro sedmiletého hocha ty největší, švec nechtěl věřit, pokud Josefa nespatřil. Když odešel ze školy, nastoupil jako pacholek a nádeník ve dvoře v Chromči.

"Literatura uvádí, že byl vysoký buď 241 centimetrů a nebo 232 centimetrů a jeho váha kolísala mezi 186 až 190 kilogramy,"

uvedla etnografka olomouckého muzea Veronika Hrbáčková. V muzeu je dokonce k vidění figurína Josefa Drásala v životní velikosti oděná do hanáckého kroje. Nejvíce historek o jeho životě, ukrutné síle a výšce se traduje právě z období jeho služby v Chromči a později na panství hraběte Žerotína v Bludově. Neproslul jen svou výškou a obrovskou silou, ale také obrovským apetitem. Nikdy se prý nenajedl do sytosti.

"Vyprávějí se různé vtipné historky, například, že jedl za tři. Traduje se o něm, že dokázal vypít a vyjíst celou hospodu. Dovedl zvednout převrácenou fůru obilí nebo uhodit o zem volem. Podle snímků, které jsou dochované, tak byl spíš takový statný. Dá se říct lidově hromotluk, ale nebyl tlustý."

Také se říká, že při rvačce v hospodě posbíral všechny rváče do náruče a vynesl je ven. Rád hrával karty a popíjel rum, byl to však dobrácký člověk. V mládí se však za svou výšku styděl, ale později, když začal být známý a putoval po světě jako atrakce, tak byl na svoji výšku naopak hrdý. Vystupoval po celé Evropě a snad i v Azii. Pro větší efekt s ním byla na jevišti žena pocházející od Protivanova a měřící něco málo přes metr. Josef Drásal byl představen i císaři Napoleonovi III. a na jeho dvoře vystupoval se společností trpaslíků. Vrchol čísla bylo pak umístění trpaslíků na kovovou mísu, kterou lehce zvedl a odnesl. Císaři Napoleonovi III. se prý chlubil, že jsou tak velcí všichni Hanáci. Zbohatl a v Holešově si koupil dům. Když se objevoval ve společnosti, byl vítán výkřiky obdivu, ale i úleku a mnohé ženy prý při pohledu na něho padaly do mdlob. Co obr Drásal a ženy?

"Nějaké milenky měl. Některé ženy se ho bály. Lekly se ho pro jeho výšku, nevěděly co bude život s ním obnášet. Ale měl přítelkyni nebo milenku, ale nestačil se oženit, protože zemřel relativně mladý."

Josef Drásal zemřel ve věku 44 let na souchotiny, některé prameny uvádějí, že příčinou byla choroba ledvin. Před jeho smrtí projevilo britské muzeum zájem o jeho kostru, ale Drásal odmítl a v poslední vůli si vymínil pokoj po smrti a umístění kamene v jeho velikosti na hrobě. Jeho pozůstatky však byly třikrát exhumovány. V roce 1967 bylo provedeno i antropologické vyšetření, které ukázalo, že Drásal trpěl vzácným onemocněním, které bylo příčinou jeho abnormálního vzrůstu i příčinou jeho předčasné smrti. V celosvětovém měřítku zaujal Josef Drásal svou výškou patnácté místo, v Evropě byl desátým nejvyšším člověkem.