Zprávy Radia Praha

Špidla v Římě: Jsme odsouzeni k úspěchu, ale na za každou cenu

Předseda české vlády Vladimír Špidla v projevu na římském summitu vyjádřil přesvědčení, že se členským a vstupujícím zemím EU povede záhy dospět k textu ústavní smlouvy. Vypočítal zároveň řadu bodů, ve kterých bude Česká republika požadovat změny oproti návrhu ústavy vypracovanému Konventem.

Ze sobotní první schůze na toto téma si odnesl dojem, že "existuje značná vůle dospět k přijatelnému výsledku" a že "pozice nejsou dramaticky odlišné a nejsou striktně formulovány", takže vytvářejí prostor pro kompromisy. Z debaty bylo zřejmé, že podobné názory jako Česko zaujímají další tři-čtyři země, takže "nejsme v izolované pozici", uvedl na tiskové konferenci.

"Věřím, že naše jednání bude korunováno úspěchem. Právě nyní platí úsloví, že jsme odsouzeni k úspěchu," řekl premiér na zasedání. Vedle samotného vyjednání ústavy položil důraz na odpovědnost přítomných státníků za ratifikaci výsledku rozhovorů.

Česká vláda podle něj oceňuje projekt vzešlý z Konventu a chce jednat na tomto základě. Zároveň očekává, že mezivládní konference poskytne prostor pro vznesení otázek, jež státy považují za důležité a dosud nevyjasněné. Týkají se podle něj zvláště rovnováhy institucí EU, rovnosti členských zemí a soudržnosti EU.

Na prvním místě v této souvislosti uvedl složení Evropské komise - ČR chce, aby každá země jmenovala i po roce 2009 nadále jednoho plnohodnotného komisaře. Žádal vyjasnění způsobu rotace zemí v čele Rady ministrů a vyslovil se pro týmové rotační předsednictví. Nejasné připadá české vládě také vymezení kompetencí předsedy Evropské rady a ministra zahraničí EU, což mají být nově zřizované úřady.

ČR podle Špidly považuje dále za důležité dospět k všeobecně přijatelné definici kvalifikované většiny, aby byl zachován princip rovnoprávnosti ve vztahu občanů a členských zemí. Zde se navrhuje schvalovat rozhodnutí nadpoloviční většinou států reprezentujících tři pětiny obyvatelstva (formule 50-60 procent). ČR by radši viděla vyváženější formuli 60-60.

Premiér dále vyslovil pochybnost o navrhované metodě tzv. zesílené spolupráce; domnívá se, že by právo vyvíjet vlastní iniciativy bez podílu ostatních mělo vznikat jen tehdy, pokud by se takto dohodla nejméně polovina členských států. Špidla posléze vyložil novinářům, že vláda bude během příštích týdnů jednání občanům "systematicky" vysvětlovat, oč při mezinárodní konferenci usiluje. "Vstoupili jsme do EU proto, abychom posílili pozici České republiky a zvýšili kvalitu života obyvatelstva. To jsou dva cíle, které budeme systematicky sledovat také v mezivládní konferenci."

Představuje si, že souběžně s rozhovory v EU poběží debata v České republice; jak se bude mezivládní konference vyvíjet, "bude třeba znovu a znovu k některým základním otázkám zaujímat stanovisko". Za předčasné považuje nyní rozhodovat, zda se má příští ústava v Česku schválit parlamentní ratifikací nebo referendem - bude to záležet na rozhodnutí parlamentu, a to v závislosti na obsahu konečného znění ústavy.

Takticky si Špidla představuje postup ČR jako vytváření ad hoc zájmových koalic k řešení toho či onoho problému. "Má představa je, že se vyrýsuje několik typů kompromisů, které budou v debatě možné; bude pak na nás, abychom zvolili ten, který bude nejvýhodnější."

Komunisté kritizují vládu i ústavu EU, o níž chtějí referendum

Komunisté budou prosazovat referendum o budoucí ústavě Evropské unie. "Je naší povinností, abychom ve věci evropské ústavy usilovali o referendum," řekl v sobotu novinářům šéf Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček. Sněmovna bude o euroústavě jednat v úterý 7. října. Poslanec KSČM Vojtěch Filip kabinet kritizoval za to, že nebyl schopen představit své stanovisko k návrhu ústavy před začátkem mezivládní konference. "Považuji to za zlý úmysl ze strany vlády," řekl Filip.

Kritizoval také záměr ministra zahraničí Cyrila Svobody, který podle něj chce do preambule ústavy doplnit výslovný odkaz na křesťansko-židovské kořeny evropské civilizace. Dodal, že druhá část - Charta základních práv občanů EU je nadbytečná, neboť existuje dost mezinárodních smluv o lidských právech.

Ani část třetí návrhu ústavy, jakýsi "katalog kompetencí" EU nemá v návrhu co dělat, míní Filip. Tato část říká, v kterých oblastech má EU kompetence výlučné, kde žádné a kde se o ně dělí s členskými státy. "Dostali jsme se tak do zásadního rozporu s pozicí vlády České republiky," řekl Filip. "Vláda ... v podstatě chce dělat kosmetické úpravy do všech částí textu kromě části třetí. Považuji to za nesmyslné," dodal.

Komunisté nesouhlasí s přechodem pravomocí z národních zemí na EU. Schvalují ale zapojení unie do Rady bezpečnosti OSN.

Plzeňský soud vazbu na šéfa karlovarské kriminálky neuvalil

Šéf karlovarské kriminálky Miroslav Roušal nepůjde do vazby. Rozhodl o tom v sobotu plzeňský soud. Roušala zatkla policie ve čtvrtek - je podezřelý z toho, že zmařil vyšetřování loupeže na karlovarské poště, z níž se zpovídal jeho podřízený. Státní zástupce Libor Řeřicha dal podnět k vzetí Roušala do vazby.

"Důvody, proč neuvalil vazbu, neznám, byl jsem o tom jen informován," uvedl Řeřicha. O uvalení vazby na Roušala požádal proto, aby nemohl ovlivňovat svědky. "Nyní bude vyšetřování pokračovat na svobodě," dodal státní zástupce.

Roušal údajně ovlivňoval svědky. Chodil prý na policejní ředitelství v Karlových Varech a používal služební auto, i když byl postaven mimo službu. Řeřicha to sice nechtěl potvrdit, ale ani to nevyvrátil.

Z poštovní loupeže byl obviněn syn náměstka karlovarského policejního ředitele. Soud ho osvobodil, konstatoval ovšem, že policie při vyšetřování tohoto případu pochybila. Z maření vyšetřování případu byli pak obviněni Roušal, vedoucí prvního oddělení kriminální policie Jaroslav Hladík, jeho zástupce Petr Fojt a kriminalista Jiří Kožíšek.

Všichni jsou společně s otcem podezřelého Jana Budíka Vladimírem Budíkem obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Vyšetřování případu mařili mimo jiné tak, že přivedli mladého Budíka přepadeným pracovnicím pošty ukázat, aby určily, zda jej poznávají. Řádnou rekognici, při níž by oběti přepadení identifikovaly pachatele mezi jinými muži, neprovedli. Pracovnice pošty ho nepoznaly se stoprocentní jistotou.

Pošta v Karlových Varech byla přepadena loni v prosinci. Lupič ukradl 13.600 korun. Z loupeže je podezřelý Jan Budík. Letos v červenci ho ale karlovarský okresní soud zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal, protože je přesvědčen, že Budík loupež spáchal. Případem se proto bude zabývat krajský soud v Plzni.

Krása: Zdravotně postižení se cítí politicky diskriminováni

Občané se zdravotním postižením jsou podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy politicky diskriminováni. Chybí jim především zákon o sociálních službách. "Také v oblasti vzdělávání máme pořád ustanovení, podle něhož je možné zbavit povinné školní docházky z důvodu zdravotního postižení. Rodiče dětí se zdravotním postižením si nemohou zvolit cestu vzdělávání pro svoje handicapované dítě, tedy mezi speciální a běžnou školou," řekl v sobotu Krása.

Diskriminace osob se zdravotním postižením je námětem národní konference, která se koná od pátku do neděle v Benešově. Její účastníci přijali prohlášení, v němž vyzvali představitele parlamentních politických stran ke konkrétní odpovědi, zda a kdy se budou jejich připomínkami zabývat. "Předvolební slogany o podpoře lidí se zdravotním postižením jsou bez nich pouhým veletrhem dobročinných frází," stojí v prohlášení.

Konference je podle Krásy největší akcí pořádanou v České republice v rámci Evropského roku osob se zdravotním postižením. "Jejím cílem je připomenout představitelům státu a samospráv, že je tady skupina občanů, která je z důvodu nedostatečné legislativy a možná i nedostatečného chápání pořád diskriminována," konstatoval. Mrzí ho proto malý zájem představitelů vlády a hejtmanů o jednání.

Na druhou stranu Krása vyzvedl zlepšení komunikace a spolupráce s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem dopravy nebo s místopředsedou vlády Petrem Marešem. "Dokázali jsme například prosadit program Mobilita pro všechny," připomněl.

Národní radě zdravotně postižených se podle Krásy nedaří prosadit změny v zákoně o sociálních službách, v zákoně o rozpočtovém určení daní nebo v zákoně o ucelené rehabilitaci. "Demonstrovali jsme, vypsali jsme petici.... Vláda na naše připomínky nereagovala," posteskl si.

Národní radu zdravotně postižených založily v roce 2000 organizace občanů se zdravotním postižením. Jejími členy je nyní 81 organizací, které zastupují téměř 250.000 lidí.

Žadatelé o vízum USA musejí mít pas platný aspoň dalšího půl roku

Americké velvyslanectví nově požaduje, aby žadatelé o vízum měli pas platný aspoň dalších šest měsíců od podání žádosti. Mluvčí úřadu Lisa Hellingová uvedla, že velvyslanectví tak reaguje na podobné opatření z české strany. Podle ní musejí mít Američané při cestě do tuzemska pas platný minimálně dalšího půl roku. V posledních měsících Spojené státy zpřísnily proceduru podávání žádostí o vízum, a to kvůli riziku teroristických útoků, ale i kvůli Čechům, kteří ve státech nelegálně pracují. Nový striktní režim vydávání víz spočívá v tom, že k pohovorům na konzulát musejí všichni žadatelé, zatímco dříve to byla třetina.

Žádost o turistické i tranzitní vízum, která stojí 100 dolarů, což je asi 3000 korun, se navíc prodražuje. Lidé se totiž k pohovorům musejí objednávat na placené telefonní lince, kde jedna minuta stojí 38 korun.

Česká strana na výrazně přísnější režim reagovala pouze zvýšením poplatku za dlouhodobé vízum. Občané USA, kteří chtějí v ČR například pracovat, tak nyní platí 2500 korun, tedy o 1000 korun více. Pro své turistické cesty do ČR Američané vízum nadále nepotřebují.

Při srážce policejního vozu s mercedesem zemřeli tři policisté

Tři mrtvé policisty a dvě zraněné osoby si v sobotu nad ránem vyžádala dopravní nehoda v Jablunkovské ulici v Českém Těšíně. Střetl se tam policejní vůz z místního obvodního oddělení s automobilem Mercedes Benz. Jeho řidič měl v krvi 1,97 promile alkoholu.

Lítost nad smrtí tří policistů vyjádřil v Brně ministr vnitra Stanislav Gross. Podle něj to byli mladí lidé - jednomu bylo 25 let, druhý byl o něco starší a třetí se narodil v roce 1961. Podle dostupných informací po sobě nejstarší z policistů zanechal čtyři děti mladší 17 let.

Podle nepotvrzených informací se nehoda stala ve chvíli, kdy se policejní vůz Škoda Felicia otáčel na silnici. V tu chvíli přijel z protisměru velkou rychlostí, údajně až 150 kilometrů za hodinu, mercedes, který do felicie narazil. Mercedes jel údajně se zhasnutými světly. Policejní automobil odletěl 30 metrů, narazil do stromu a začal hořet. Pomáhal ho hasit dvaadvacetiletý vrátný podniku Transportservis, před nímž se havárie stala. Střecha policejního vozu byla po nárazu promáčknutá až na sedadla.

V mercedesu jeli tři lidé. Třicetiletý řidič skončil s těžkými zraněními v karvinské nemocnice. V sobotu ji chtěl na revers opustit, ale policisté mu to neumožnili. Jeho osmnáctiletá spolujezdkyně a devatenáctiletý spolujezdec údajně po nehodě z mercedesu vystoupili a taxíkem chtěli z místa odjet. Policie je ale zadržela. Dívka je nyní rovněž v karvinské nemocnici, mladík skončil v karvinské protialkoholní stanici, protože měl v krvi přes jedno promile alkoholu. Policisté uvedli, že vůči nim byl velmi agresivní a prý jim vyhrožoval.

Podle neoficiálních informací předcházela srážce honička tří vozů těšínských podnikatelů, z nichž dva z místa nehody ujely. Zatím není jasné, zda policie zná jejich poznávací značky. Dva policisté z felicie zemřeli na místě. Třetí byl převezen do karvinské nemocnice, kde však zjistili, že je rovněž mrtvý.

"To je věc, která mi dnes zkazila celý den. Je to tragická záležitost," reagoval na nehodu ministr vnitra Gross. Označil ji za "šílenou tečku" za týdnem, kdy policisté zahájili mohutnou preventivní bezpečnostní akci Kryštof, jejímž cílem je zvýšení bezpečnosti na českých a moravských silnicích. Práce zesnulých policistů s akcí Kryštof přímo nesouvisela.

Srážka mikrobusu s vlakem na Semilsku: jeden mrtvý, tři zranění

Na železničním přejezdu v Sedmihorkách-Karlovicích na Semilsku se v sobotu ráno srazil motorový osobní vlak s mikrobusem s německými turisty. "Při nehodě zahynul šestačtyřicetiletý Němec z autobusu a další tři cestující byli zraněni, jejich věk zatím neznáme," řekla mluvčí semilské policie Soňa Šídová. Upřesnila tak informaci záchranářů, podle nichž utrpěli zranění čtyři lidé.

Modrozelený německý autobus z Pirny byl plně obsazen, podle seznamu v něm jelo 24 turistů, průvodce a řidič. "Příčiny nehody stále zjišťujeme a nerada bych spekulovala," poznamenala policejní mluvčí. Podle předběžných informací zavinil srážku zřejmě řidič autobusu, který na nechráněném přejezdu nedal přednost projíždějícímu vlaku. Lokomotiva narazila do zadní části autobusu a zadní stěnu se sedadly téměř utrhla. Zranění seděli právě na těchto sedadlech. Zavazadla cestujících byla roztroušena do vzdálenosti několika metrů.

Skupina turistů z Pirny přijela do Česka jen na víkend. V noci na sobotu přespali v jednom z hotelů v Lázních Sedmihorky, vzdáleném jen několik stovek metrů od místa neštěstí.

Neštěstí se sice stalo na přehledném místě, podle hasičů Českých drah, kteří na místě zasahovali, však mohlo řidiči německého autobusu zastínit výhled poměrně husté stromořadí, jež komunikaci lemuje. Hasiči jsou přesvědčeni, že vina je jednoznačně na straně německého řidiče.

Nejoblíbenějšími rozhlasovými herci jsou Cibulková a Soukup

Nejoblíbenějšími herci, kteří ke svým posluchačům promlouvají na rozhlasových vlnách, jsou Vilma Cibulková a Pavel Soukup. Stali se vítězi ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu 2002/2003. Oba v sobotu převzali ocenění během zábavného programu v pražském Divadle U hasičů.

Na druhém místě skončili v letošním sedmém ročníku ankety Ivana Valešová a Viktor Preiss, třetí byli Blanka Bohdanová a Jan Hartl. Nejúspěšnější rozhlasovou hrou se stala dramatizace Vějíře lady Windermerové od Oscara Wilda v režii Markéty Jahodové. Čerství vítězové jsou pravidelnými hosty na pomyslných stupních vítězů, jejich hlasy se posluchačům líbí dlouhodobě. V loňské anketě byla Cibulková druhá a Soukup třetí.

Do ankety, vyhlášené Českým rozhlasem a týdeníkem Rozhlas, přišlo 3874 hlasů. Lidé mohli vybírat z celkem 25 nominovaných herců a hereček, kteří ve školním roce 2002/2003 ztvárnili role v rozhlasových hrách či četbách na pokračování. Více hlasů lidé poslali do ženské kategorie, kde její vítězka dostala 442 hlasů, zatímco první z umístěných mezi muži obdržel 308 hlasů.

Evropský festival ptactva přilákal zejména děti

Bezmála padesátku milovníků přírody přilákal v sobotu Evropský festival ptactva na rybníky v Záhlinicích. Pozvali je tam členové Moravského ornitologického spolku. Hlavního organizátora Pavla Šálka potěšilo, že více než pětinu pozorovatelů tvořily děti. Lidé přijeli i ze vzdálených míst a nadšeně pomáhali při práci.

"Společně jsme napočítali od 08:00 do 13:00 v naší blízkosti téměř 2500 ptáků 56 druhů," řekl Šálek. Dodal, že po celou dobu amatérským ornitologům pršelo, a tak ani ptáků nebylo u vody tolik jako ve slunečné dny. V minulých dnech jsem zde viděl o 200 procent opeřenců víc, uvedl.

Nejvíce byly na hladině zastoupeny sedmi druhy kachny, například ohrožená kopřivka obecná. Pozorovatele potěšily další vymírající druhy. "Mimo jiné čtyři kormoráni velcí, potápka roháč, z řádu vrubozubých silně ohrožená bekasina otavní a stejně vzácný ledňáček říční, čírka obecná, ze slukovitých kriticky ohrožený slukouš kropenatý," vyjmenoval ornitolog.

"Prošli jsme celou rybniční soustavu. Neobjevili jsme orly mořské, i když v těchto místech v minulých dnech tři lovili," uvedl Šálek. Dodal, že mimo ptáků objevili desítky zelených skokanů, rosničky, kuňky obecné a poznávali stromy a keře.

Ještě do konce roku chystají ekologové na Záhlinických rybnících sčítání bobrů. Po zamrznutí se mohou pohybovat po stromech, které bobři složili. Loni napočítali 62 zvířat.

V minulém roce se vycházek na 35 místech České republiky zúčastnil téměř 950 osob. Pozorováno bylo 75 ptačích druhů ve více než 380.000 exemplářích. V Evropě se festival konal v 31 státech. Poprvé se uskutečnil v roce 1994.

Sport:

Po deseti zápasech skončila v sobotu ligová neporazitelnost teplických fotbalistů. Přitom proti Slavii jim vše hrálo do karet. Hosté hráli hodinu bez vyloučeného Zachariáše, pak se jim těsně před poločasem zranil brankář Kozáčik. Ve druhém poločase ale z ojedinělé akce udeřil Piták a zařídil tak Slavii druhé ligové vítězství v řadě.

Český zápasník Petr Švehla bude na mistrovství světa v řeckořímském stylu bojovat o bronzovou medaili. Třicetiletý mistr Evropy z roku 2001 prohrál v semifinále s dalším bývalým evropským šampionem Dariuszem Jablonským z Polska 0:3.

Počasí:

Noc ze soboty na neděli má být oblačná až polojasná, s ojedinělými přeháňkami. K ránu místy mlhy. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia. Zataženo s deštěm má podle meteorologů být i v neděli. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů., na horách jen kolem 6 stupňů Celsia.